Hemen Arayın

Klimanın sebep olduğu hastalıklar

okuyabilirsiniz.

Yaz sıcakları için etkili bir koruma sağlayan klima bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yapılmadığında lejyonella olarak tanımlanan bakteri oluşumuna neden olur. Klima bakterisi olarak bilinen lejyonella duş başlığı, havuz, fıskiye, jakuzi, sauna, hamam, göl ve nehir gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda ürer ve solunum yolu ile bulaşır. Uykuya meyilli olmak, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, balgam çıkarmada zorluk, geçmeyen kuru öksürük, eklem ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtilere yol açan bakteri hastalığı tedavi edilmediğinde komaya ve akciğerde iltihaplanmalara kadar varan ciddi hastalıklara neden olur.

Klimanın sebep olduğu hastalıklar

Bağışıklık sistemi düşük olanlar, organ nakli olmuş hastalar, uzun süre kortizon tedavisi alanlar, kanser hastaları, bebek ve çocuklar, astım ve KOAH hastaları ile 50 yaş üstü kişiler klima hastalığı açısından yüksek risklidir.  Hastalığın erken teşhisi tedavinin etkinliği açısından oldukça önemlidir. Klima hastalığının tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Klima çarpması

Çok sıcak havalarda ortam ısısını aniden düşürmek klima çarpması olarak adlandırılan sendromun oluşmasına neden olur. Klimanın doğru ayarlanması bu hastalığın oluşmasına engel olur. Genellikle ortam sıcaklığının vücut ısısına yakın 22-23 derecelerde tutulması gerekir. Kişiler klimalı ortamlara girmeden önce vücut ısısının normale dönmesini ve terinin soğumasını beklemelidir.  Klima çarpması yaşayan kişilerde en önemli belirti yüksek ateştir. Vücut ısısının aniden değişmesi sonucu vücudun savunma mekanizması devreye girer ve yüksek ateş oluşur. Ateşe ek olarak yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik meydana gelir. Bir diğer önemli belirti de şiddetli baş ağrısıdır. Ani ısı değişimi nedeniyle vücutta meydana gelen hipotermi şiddetli baş ağrısına yol açar. Baş ağrısı ve yüksek ateşe ilerleyen süreçte mide bulantısı, ishal ve kusma eşlik eder. Kaslarda kasılma şeklinde ağrılar zamanla ciddi ağrılar oluşturur.  Klima çarpması acil bir durumdur ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Genellikle mide bulantısı, ishal ve baş ağrısını önleyen serum ya da ilaçlar kullanılarak kişinin normale dönmesi sağlanır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.