Randevu almak artık daha da kolay!
incele
X
Meme Sağlığı MerkeziMeme Sağlığı MerkeziDetaylı İncele
cover image

Kolon kanseri evreleri ve tedavide başarı oranı

okuyabilirsiniz.

Kolon, kalın bağırsağın ince bağırsaktan sonra başlayan ve rektum adı verilen kalın bağırsak bölümüne kadar devam eden bölümüdür. Kolon, karnın sağ alt kısmından başlayarak rektuma kadar devam eden çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon olmak üzere 4 bölümden meydana gelir. Rektum ise kolon ve anüs arasında bulunur. Kolon kanseri kalın bağırsağın kolon adı verilen  kısmında görülür ve sıklıkla bağırsak poliplerinden kaynaklanır.

Kolon kanseri evreleri ve tedavide başarı oranı

Kolon kanseri nedir?

Kolon kanseri terimi, bağırsağın kolon adı verilen kısmında malign yani kötü huylu bir tümöral oluşumun varlığı anlamına gelir. Kolon kanseri sık rastlanan bir habis tümör olmasına karşın ince bağırsakta kötü huylu tümör oluşumu oldukça nadirdir. Bağırsak tümörleri ortaya çıktığı bağırsak bölümüne göre farklı isimler almaktadır.

Kanser kolon bölümünden köken alıp başka dokulara yayılma eğilimi gösteriyorsa kolon kanseri, rektum hücrelerinden kaynaklanıyorsa rektum kanseri adı verilmektedir. Kalın bağırsak kanserlerine toplu olarak kolorektal kanserler adı verilir. İnce bağırsaktan orjin alan habis tümörler ise ince bağırsak kanseri adını alır.
Rektal kanser ise rektal bölümde oluşan kanser anlamına gelir.

Kolon kanserleri sıklıkla bağırsak iç yüzünü döşeyen mukoza adı verilen astarı oluşturan bez hücrelerinden kaynak alır ve adenokarsinom olarak adlandırılır. Kolorektal kanser, kolonun farklı bölümlerinde ve farklı sıklıkta değişir. Tüm bağırsak tümörlerinin yarısından fazlası, kalın bağırsağın son bölümünde yani rektumda ve sigmoid kolonda bulunur.

Kolon kanseri evreleri

Kolon kanserinin erken dönemde gösterebileceği bulguların bilinmesi son derece önemlidir. Çünkü kanser erken evrede tespit edilirse hastanın hayatta kalma şansı ve yaşam süresi artmaktadır. Hastalığın başlangıcından itibaren 5 yıllık hayatta kalma oranı 1. evrede teşhis edilenlerde %95 iken 4. evrede bu oran sadece %5 olmaktadır.

Evre 1 kolon kanseri, kolorektal kanserin erken şeklidir. İyileşme şansı son derece yüksektir. Henüz küçük boyutta olan tümör cerrahi ile tamamen çıkarılırsa çoğu hasta bu aşamada kalıcı olarak iyileşir.

Evre 2'de, cerrahi tedavi ile tamamen iyileşme oranı yüksektir. Bu evredeki hastaların yaklaşık dörtte üçü beş yıl sonra yaşamaktadır. Beş yıllık sağkalım iyileşme şansını tahmin etmek için kullanılan bir parametredir.

Evre 3’te kolon kanser komşu lenf nodlarına kadar yayılmıştır. Bu, tümörün diğer organlarda ikincil tümörler oluşturması riskini artırır. Yine de, bu aşamada bile iyileşme umudu vardır. Evre 3’te beş yıllık sağkalım oranı %50’dir.

Evre 4 kolon kanseri ileri evre anlamına gelir. Kanser, diğer organlara yayılmıştır. Teşhisi bu evrede konan hastalardan sadece %5’inin beş yıl sonra hayatta olduğu tespit edilmiştir.

Kolon kanserinin evreleri nasıl anlaşılır?

Kolon kanseri evrelerinin belirtileri başlangıç evreleri olan evre 0 ve evre 1’de fazla belirgin değildir. Bu aşamada tipik belirtiler gözlemlenmez. İlk ipuçları, karakteristik değildir ve herhangi bir ağrıya neden olmaz. Kolon kanseri için güvenilir erken belirtilerin olmaması, erken tespiti daha da önemli hale getirir. Erken belirtiler arasında

  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Ciltte solukluk
  • Kilo kaybı
  • Hafif ateş
  • Anormal gece terlemeleri bulunur.

Kolon kanseri tedavisi

Kolon kanseri tedavisi için tercih edilen tedavi seçenekleri cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ya da bunların kombinasyonlarını içerir. Tedavi, kanserin evresi ve hastanın genel sağlık durumu gibi  bireysel faktörlere bağlı olarak genel cerrahi uzmanı tarafından planlanır. Bazı kolon kanserleri, özellikle de çok erken evrede yakalanmışsa tamamen tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, tümör dokusu aylar ya da yıllar sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Kanser ileri evredeyse ve tam iyileşme mümkün değilse tedavi kanserin büyümesi veya yayılmasını önlemek ya da geciktirmek için planlanır. Bu, daha uzun süreli belirtisiz bir dönem sağlamak için faydalıdır.

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play