Hemen Arayın

Kolon Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

okuyabilirsiniz.

Karın bölgesinde sağ alt alandan başlayıp ince bağırsakları çevreleyen bağırsak parçasına kolon denir. Vücutta çeşitli fonksiyon bozuklukları sonucunda kolonda bir adenom türü olan kolon kanseri şekillenebilir. Kolon kanseri, diğer kanser türlerine göre daha riskli bir tablo gösteren, erkeklerde kadınlara göre sıkça karşılaşılan bir kanser çeşididir. Dünya çapında en fazla ortaya çıkan 3. kanser türüdür. Kanserin şekillenmesi kişide farklı etkilere bağlı olarak önceden belirti göstereceğinden, düzenli takiple tanı almak mümkündür. Her kanser türünde olduğu gibi kolon kanserinde de erken tanı, hayatta kalma şansını artırdığı gibi tedavi için de kolaylık sağlar.

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon yani kalın bağırsaklar sindirim atığını dışarı atan ve anüsten önceki son organdır. Başlangıcı sağ alt karın bölümündedir, ince bağırsakları çevreler. Burada sindirim gerçekleşmese de önemli miktarda elektrolit ve sıvı emilimi vardır. Ayrıca feçesin dışkılama süresine kadar özellikle rektumda tutulmasını sağlar. Bu işlevi ve yapısı gereği sıvı salgısının yoğun olduğu bir organdır. Kolonda görülen kanserler kimi zaman son parçası olan rektal alanda kimi zaman diğer kolon bölgelerinde görülebilir.

Kanserlerin altında yatan neden tam olarak açıklanamayan ve ancak düzenli kontrollerle tespiti yapılabilen hücre metastazıdır. Sağlıklı hücreler belirli komutlara göre bölünme, büyüme ve ölme emirlerini alırlar. Ancak metastaz yapan hücreler kontrolsüzce, verilen emirler dışında bölünüp bulunduğu yerde çoğalır ve kitle haline gelir. Bu şekilde çoğalan hücre grupları her zaman kötü huylu (malign) değildir. Bazı tümörler iyi huylu (bening) yapıdadır. Ancak iki durumda da düzenli olarak hekim kontrolü şarttır. Malign tümörler kanserleşmiş hücre topluluklarıdır ve mutlaka tedavi gerektirir. Kolon kanseri, bilinen en ciddi malignite tablolarındandır. Genelde rektal bölgede ya da kolon içinde yayılmış poliplerle kendini gösterir. Polipler iyi huylu olarak kitleleşmiş, kontrol sırasında belirlenebilen küçük tümörlerdir. Kişide kanser şekillendiğinde polipler büyür ve daha büyük kitleler halinde bulundukları yerlerin dışına yayılır. Kolon etrafını çepeçevre saran lenf nodülleri nedeniyle burada metastaz yapan hücreler diğer organlara sıçrama eğilimi gösterir.

Kolon Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Kolon kanseri genelde 50 yaşından sonra belirti gösterir. Araştırmalara göre dünya genelinde 20 kişiden 1’i kolon kanseri teşhisi alır. Bu orana bakılarak kolon kanserinin ortaya çıkışında belli risk faktörleri sayılabilir. En sık görülen risk faktörleri şöyledir:

Genetik öykü: Kişinin aile geçmişinde kolon kanseri olması, hastanın kolon kanseri tanısını açıklamak için ışık tutar.

Radyasyona yüksek miktarda maruz kalma: Sık alınan ve kontrolsüz radyasyon vücutta sağlıklı hücrelerin ölümüne ya da işlev kaybına yol açar.

Lynch sendromu: Otomozal dominant kalıtımlı bu hastalık kolon kanseri dahil olmak için bazı kanserler için zemin hazırlayan bir sendromdur.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit: Bağırsak mikrobiyotası oldukça geniş bir mikroorganizma kitlesini barındırır. Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıklarda bağırsak florasında bozulmalar sonucu iltihaplar meydana gelir. Burada oluşan lezyonlar kolon kanseri için risk unsurudur.

Sedanter yaşam: Egzersizden yoksun bir yaşamın en çok etkilediği organlardan biri bağırsaklardır. Çünkü dışkı, vücudun hareketiyle orantılı olarak peristaltik hareketlerle dışarı atılır. Hareketsiz yaşam bağırsak fonksiyonlarını direkt etkiler. Bu durum uzun dönemde de bağırsak sağlığı için sorunlar yaratabilir, kolon kanserini tetikleyebilir.

Düzensiz diyet: Beslenme direkt olarak sindirim sistemini etkileyeceğinden aşırı yağlı, dengesiz, posalı yiyeceklerden yoksun bir diyet bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. Kanseri tetikleyen diğer faktörlerle birlikte kolon kanseri ileri yaşlarda kişide gelişebilir.

Sigara ve alkol: Sigara ve alkol içerisindeki yüksek toksik oranındaki kimyasallar, sindirim sisteminin emilim ve vücuttan atma mekanizmasını yorar. Bunların tüketimi hücrelerin bölünme fonksiyonlarını bozduğu için kolon kanseri başta olmak üzere diğer kanserler için de risk oluşturabilir.

Kolon Kanserinin Tanısı Nasıl Konulur?

Gelişimine göre 4 evrede sıralanan kolon kanserinde hastalıktan çok hastaya göre tedavi planlanır. Yukarıdaki risk faktörlerine ek olarak belirtilerden birkaçı ile şikâyette bulunan hasta hemen muayene edilir. Muayene sonrası kesin tanı için çeşitli tetkikler istenir. Yapılan tetkikler şu şekildedir:

 • Hemogram testi
 • Dışkı testi
 • Kolonoskopi
 • Sigmoidoskopi
 • CEA marker tespiti
 • BT ve MR görüntüleme yöntemleri
 • Ultrasonografi
 • Biyopsi

Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kanserlerin ortaya çıkma nedenleri günümüzde tam olarak bilinmez ancak kanser ortaya çıkma ihtimali kişinin vücut yapısına ve öyküsüne bakılarak risk faktörleri sayesinde tespit edilebilir. Kanser her hastada net şekilde ve aynı derecede belirtiler göstermez. Her hastanın ilk şikâyeti farklı olabilir. Ancak genel hasta profilleri ve kanserin gelişme şekli göz önünde bulundurularak kolon kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanlı dışkılama
 • Dışkıda mukus şeklinde sıvı görülmesi
 • Uzun süreli ishal veya kabızlık
 • Tuvalete gittikten sonra tam olarak rahatlayamama hissi
 • Ağrılı dışkılama
 • Nedensiz ve aşırı kilo kaybı
 • Kan değerlerinde ciddi düşüş
 • Karında ağrı ya da elle hissedilen şişkinlik
 • Mide bulantısı ve kusma

Belirtiler kanserin gelişme evrelerine göre değişkenlik gösterebilir. Belirtilerden birkaçının dahi görülmesi risk teşkil eder ve hekim kontrolü şarttır. Kolonda meydana gelen lezyonların dışkılama sırasında zorlanması nedeniyle ağrı, kanama, kanlı dışkı görülebilir. Kolonda oluşan fonksiyon bozuklukları emilime engel olduğu için kan değerlerinde belirti görülür. Bağırsak genişliğindeki değişme nedeniyle her dışkılamadan sonra tam olarak bağırsağı boşaltamama hissi, ağrı ve şişkinlik eşlik eder. Dışkının vücuttan düzenli atılamaması nedeniyle bağırsak florası bozulur, bulantı ve kusmalar da belirtilere eşlik eder.

Kolon Kanserinin Tedavisi

Yapılan tetkikler sonucunda kanser tanısı kesin olarak konur ve görüntüleme yöntemleri ile kitlenin boyutu, yayılma oranı tespit edilir. Buna göre hastaya yönelik tedavi planlanır. Hastalığın 4 evresi vardır ve her evrede farklı belirtiler ve tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar:

 1. Evre: Bağırsak içinde küçük boyutlarda ve yayılım göstermeyen kitleler görülür. Genellikle bu evrede yayılmanın önüne geçmek için kitle alınır ve kemoterapi önerilmez.
 2. Evre: Bağırsak iç ve dışında çeperinde tutulum başlar. Yakın çevre doku ve organlara yayılabilir ama lenflere sıçramamıştır. Bu evrede yine cerrahi işlem yapılır. Lenflere sıçramanın önüne geçilmesi için bağırsak duvarındaki lenf nodüllerinin bir kısmı alınabilir.
 3. Evre: Metastaz lenf nodüllerine ve lenf dolaşımına ulaşır, çevre organlara yayılım söz konusudur. Cerrahi işlemle tümörlü kitle alınır, operasyon sonrası hastaya kemoterapi ve radyoterapi verilir.
 4. Evre: Hastalığın son ve en ciddi evresidir. Lenf dolaşımı ile çevre dokulardan uzak organlara sıçrama görülür. Akciğer, karaciğer, karın zarı en sık görülen tutulma yerleridir. Uzak doku ve organlara sıçrama durumu cerrahi operasyonları zorlu kılar. Bu hastalar için genelde kemoterapi ve radyoterapi ile metastazı azaltmak ya da durdurmak ilk seçenektir. Bazı hastalarda cerrahi işlemle temizlenmeyen kolon parçası tamamen alınabilir. Karından dışarıya açılan bir torba yardımıyla dışkılama yöntemi olan kolostomi işlemi gerekebilir.

Sağlıklı bireylere de önerilen ama özellikle risk altındaki bireylere 5 yılda bir yapılan kolonoskopi, olası hastalığın erken tanısı için gereklidir. Tüm hastalıklardan olduğu gibi kolon kanseri riskinden de kaçınmak için sağlıklı, düzenli ve egzersizle desteklenen bir yaşam tarzı tavsiye edilendir. Kolon kanseri şüphesi olan, ailede kolon kanseri öyküsü olan ya da belirtilerin birkaçını kendi vücudunda gözlemleyen bireyler hemen uzman hekimlere danışarak muayene olmalıdırlar.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.