Hemen Arayın

Kolorektal ve pankreas kanserlerinde umut verici gelişmeler

okuyabilirsiniz.

Son günlerde kolorektal ve pankreas kanserleri tedavilerinde arka arkaya iki önemli gelişme oldu. Geçtiğimiz günlerde ABD’de kalın bağırsak ve rektum kanser tedavi ilacı denemelerine katılan 18 hastanın tamamının iyileştiği açıklandı. Hemen ardından BionTech’in kurucuları Özlem Şahin ve Uğur Türeci pankreas kanser tedavisinde önemli bir çalışmaya imza attı.

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, son günlerdeki kanser tedavisine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi...

Kolorektal ve pankreas kanserlerinde umut verici gelişmeler

Pankreas kanseri aşı çalışması: Umut verici sonuçlar yayınlandı

Pankreas kanseri en ölümcül kanserler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ameliyat olabilen ve ardından koruyucu kemoterapi alan hastalarda 5 yıllık yaşam oranı yüzde 20 iken kemoterapi almayanlarda bu oran sadece yüzde 10 civarındadır.

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda pankreas kanseri sonrası uzun süre hastalıksız yaşayan hastaların tümör dokuları incelendiğinde bu hastaların tümörlerinde çok sayıda bağışıklık sistemi hücreleri yani T lenfositler olduğu görüldü. Bunun üzerine Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden (MSKCC) araştırmacılar salgılanan neoantigen denilen proteinlerin hastanın T lenfositlerini aktive ettiğini, yani bağışıklık sisteminin etkinliğini arttırdığı tespit etti. BionTech ve MSKCC ekipleri bir araya gelerek neoantijenlere özel mRNA-bazlı aşı üretimine başladı.

Hastaların tümörlerindeki neoantijenlere özel mRNA-bazlı üretilen aşı o kişiye enjekte edildiğinde T hücrelerini aktive ederek, vücut içinde tümörün çoğalmasını ve geri gelme ihtimalini azalttığı tespit edildi.

BioNTech’in kurucularından Prof. Özlem Türeci faz I çalışma sonuçların oldukça cesaret verici olduğunu ve daha geniş ölçekli çalışmaların sonuçlarının beklendiği belirtti.

Faz 1 olarak başlatılan bu çalışmanın 18 aylık sonuçları geçtiğimiz günlerde yapılan ASCO 2022 konferansında başarıyla sunuldu. Pankreas kanseri tanısı ile ameliyat edilmiş 19 hastaya kemoterapi ile birlikte immunoterapi (atezolizumab: PDL-1 inhibitörü) ve bu on dokuz hastanın 16’sına ek olarak mRNA aşısı (autogen cevumeran) uygulandı. 18 aylık takipte aşı ile immün yanıt geliştiği gözlenen hastalarda (16 hastanın 8’inde) daha uzun sureli hastalıksız sağ kalım sağlandığı gözlendiği rapor edildi.

Bu çalışma bize kişiye özel hazırlanan mRNA aşı tedavilerin (mRNA-based individualised neoantigen specific immunotherapy (iNeST) vaccines) vücutta saklanan pankreas kanseri hücrelerini tanıyan ve yok eden T hücrelerini daha etkin kılarak yani bağışıklık sistemini aktive ederek kanserin geri gelme ihtimalini azaltabileceği göstermektedir.

Rektum kanserinde immunoterapinin başarısı

Lokal ileri rektum kanseri tedavisinde neoadjuvan kemoterapi ve radyoterapi ardından operasyon standart yaklaşım olarak bilinmektedir.

Metastatik kolorektal kanserli hastalarda ise tedavide kemoterapi ve moleküler tedaviler kullanılmaktadır. Ancak tümöründe mismatch repair-deficient (dMMR) özelliği bulunan kolorektal kanserli hastalarda immunoterapinin (pembrolizumab: PD1 blokörü) kemoterapiye göre daha iyi sonuçlar verdiğinin tespit edilmesi üzerine 2020 yılında FDA (Amerikan İlaç İdaresi) metastatik kolorektal kanserde dMMR özelliği olanlarda immunoterapi kullanımını onayladı.

Bu çalışmaların ışığında ASCO 2022 konferansında bu kez metastaz yapmamış, lokal rektum kanserinde yeni bir immunoterapi (dostarlimab: PD-1 blokörü) ile yapılan çalışmanın sonuçları sunuldu. Tümöründe mismatch repair-deficient (dMMR) özelliği olan 14 hastaya neoadjuvan tedavi olarak 3 haftada bir uygulanan bu immunoterapi sonrası takiplerde klinik olarak, MRI, PET-CT, endoskopik inceleme ya da biyopsi değerlendirmesinde tümörün tamamen kaybolduğu yani tam yanıt sağlandığı bu nedenle hiçbir hastaya ek olarak kemoradyoterapi ya da cerrahi yapılmadığı rapor edildi.

Bu çalışmada lokal rektum kanserinde immunoterapi ile tam yanıt sağlandığı için cerrahi ve kemoradyoterapiye gerek kalmadığı belirtildi. Çalışmanın uzun dönem sonuçları beklenmekle birlikte immunoterapinin erken evre dMMR özelliği olan rektum kanserinde tek başına tümörü yok etmesinin gözlenmesi kanser tedavilerinde köklü değişikliklerin olacağı sinyalini vermektedir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Yeşim Yıldırım
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (İngilizce Tıp Bölümü)  mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladıktan sonra 2004 yılında Başkent Üniversitesi Medikal Onkoloji Bölümü’ne yan dal asistanı olarak başladı. 2007 yılında tıbbi onkoloji uzmanı olduktan sonra 2007-2009 yılları arasında Sivas Numune Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamladı. 2009- 2011 yılları arasında Acıbadem Kozyatağı Hastanesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi’nde tıbbı onkoloji uzmanı olarak çalıştı.


2010 yılında Acıbadem Üniversitesi’nde iç hastalıkları yardımcı doçent olarak çalışmalarına devam etti. Avrupa Medikal Onkoloji Derneği (ESMO) yeterlilik sınavını kazandı.

2011 yılında tıbbı onkoloji doçenti oldu. Aynı yıl Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Yıldırım halen tıbbi onkoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.