Hemen Arayın

Konuşma bozuklukları daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir

okuyabilirsiniz.

En geç üç yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması gereken çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarının görmezden gelinmesi ilerleyen dönemlerde sosyal ilişkilerini, akademik başarılarını ve duygusal gelişimlerini ciddi düzeyde etkileyecek problemlere yol açıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Dil ve Konuşma Terapisti Seçil Aydın Oral, erken yaşta fark edilerek müdahale edilen konuşma bozukluklarının çocukların yaşam kalitesini yükselteceğini söylüyor. Oral, konuşma bozukluğunun başka hastalıkların belirtisi olabileceğini de belirtiyor.

Konuşma bozuklukları daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir

Çocuğum neden konuşmuyor?


Çocukların, yaşıtlarına kıyasla daha geç konuştuğunu, kekelediğini, cümle kuramadığını, işaretle ya da tek sözcükle iletişim kurmaya çalıştığını fark eden ebeveynlerin vakit kaybetmeden dil ve konuşma terapistlerine başvurmaları gerekiyor. Çocuklarda görülen geç konuşmanın yol açacağı problemlerin erken müdahale ile önüne geçilebiliyor. Konuşma terapisine 2 yaşında dahi başlanabiliyor. Konuşma bozukluğu otizm belirtilerinden biri olmakla birlikte, bu yaştaki çocukların konuşma bozukluklarının irdelenmesi ve uzman desteği alınması hem konuşma bozukluğunun tedavisinde daha başarılı sonuçlar alınmasına hem de altında yatan daha ciddi başka bir sorun varsa erken tanı konmasına olanak veriyor.  

 

 

Kekemelik erkek çocuklarda daha sık görülüyor


Çocuklarda en sık rastlanan dil ve konuşma bozukluklarının başında kekemelik, artikülasyon ve fonolojik bozukluk, gecikmiş konuşma ve dil gecikmesi geliyor. Genellikle 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda görülen kekemelik, düzenli bir terapi süreciyle kontrol altına alınabiliyor. Konuşma sırasında hece tekrarı, uzatma, ses ekleme gibi farklı şekillerde de görülen kekemelik kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında 4 kat daha sık oluyor.  

 

 

 

 

R, S, K gibi sesleri söyleyemiyorsa uzmana danışın


Çocukların bazı sesleri söylemekte güçlük çekmesi ya da o ses yerine başka ses kullanması da üzerinde durulması gereken konuşma bozukluklarından biri kabul edilip, R, S, K gibi sesleri söyleyemeyen ya da yerine farklı sesler kullanan çocukların testler ile değerlendirilerek terapileri gerçekleştiriliyor. Gecikmiş konuşma yani dil gecikmesi ise ciddi bir problemin ilk belirtisi olabiliyor. 1 yaşında tek kelime ile konuşmaya başlayan çocukların 2,5 yaş civarında 2-3 kelimelik cümlelerle konuşması beklenir. Aksi durumlarda ise erken müdahale edilerek dil ve konuşma bozukluklarının önüne geçilmelidir.  

 

 

 

 

Bu belirtiler varsa dikkat!

 

 

  • Belli bir yaşa geldiği halde konuşmaya başlamama 
  • Yaşıtlarına göre gelişiminde geride kalma 
  • İşaretle ya da tek sözcüklerle iletişim kurmaya çalışma 
  • Cümle kuramama 
  • Kekeleme 
  • Konuşma seslerinin bazılarını söylememe 
  • Sesin normalden kısık ya da farklı çıkması
  • Anlaşılmayı etkileyecek düzeyde hızlı konuşma 
  • Sesleri ve/veya heceleri yutma
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.