Hemen Arayın

Kronik böbrek yetmezliği

okuyabilirsiniz.

Böbrek dokusunun hasarlanması sonucunda içinden geçen kanı süzme fonksiyonunun bozularak, vücutta atık maddelerin birikimi ve/veya idrarda protein kaçağı ile ortaya çıkan bir hastalık.

Kronik böbrek yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği nedir?

Böbrek dokusunun hasarlanması sonucunda içinden geçen kanı süzme fonksiyonunun bozularak, vücutta atık maddelerin birikimi ve/veya idrarda protein kaçağı ile ortaya çıkan bir hastalık.

Kronik böbrek yetmezliğinin toplumda görülme sıklığı nedir?

Türk Nefroloji Derneği’nin 2009 verilerine göre; ülkemizde her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığı bulunuyor. Dünya nüfusunun yüzde 6-12’si değişen derecelerde bu hastalığa sahip.

Kronik böbrek yetmezliği tanısı nasıl konur?

İki basit test ile hastalık saptanabiliyor: Serum kreatinin ve idrarda albumin/protein düzeylerinin ölçülmesi. Her iki test de fiyat olarak son derece ucuz.

Kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

İleri evrelere ulaşmadıkça net bir belirtiye neden olmuyor. Genellikle tesadüfen yapılan kan ve idrar tahlilleri sonucu saptanıyor.

Kronik böbrek yetmezliği risk faktörleri nelerdir?

Yüksek riske sahip olanlar diyabetik, hipertansif, kalp-damar sistemi hastalıkları, ailesinde böbrek hastalığı olanlar ve yaşlılar. Ayrıca sigara içmek, fazla kilo, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, kontrolsüz ağrı kesici kullanımı, düşük doğum ağırlığı da diğer risk gruplarını oluşturuyor.

Kronik böbrek yetmezliği kontrolsüz kalırsa nelere yol açabilir?

Erken dönemde saptanırsa ilerlemesi önlenebiliyor veya geciktirilebiliyor. Hastalık sıklıkla “son dönem böbrek yetmezliği” adı verilen ve diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin yapılmasını gerektiren evreye ulaşıyor.

Kronik böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavisinde birinci kural, böbrek hastalığına neden olan diğer hastalıkların (diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi) tedavi edilmesi. Ayrıca tuz kısıtlaması, yeterince sıvı alma, böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyecek ilaçların tedaviden çıkarılması, fazla kilolardan kurtulmak, kan yağlarının normal sınırlara indirilmesi, varsa kansızlığın tedavisi, sodyum-potasyum ve kalsiyum-fosfor dengesini sağlamak gibi ek tedaviler de uygulanıyor.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.