Hemen Arayın

Kronik prostatite karşı düzenli egzersiz

okuyabilirsiniz.

Cinsel hayatın başlamasıyla görülen ve halk arasında “prostat nezlesi” olarak bilinen kronik prostatit ile ilgili Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Adayener önerilerde bulunuyor...

Kronik prostatite karşı düzenli egzersiz

Erkeklerde, cinsel hayatın başlamasıyla görülen ve halk arasında “prostat nezlesi” olarak bilinen kronik prostatit, cinsel sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar, genital bölgede ağrılara neden olan kronik prostatitin önlenmesi için sık sık boşalmayı öneriyorlar. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Adayener, kronik prostatit hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

Kronik prostatit sendromu, erkeklerde, cinsel hayatın aktif hale gelmesiyle birlikte görülmeye başlıyor. 20’li yaşlardan 40-50’li yaşlara kadar erkeklerin yaklaşık yüzde 5’inde bu rahatsızlık görülüyor. 50 yaşın üstündeki erkeklerde de en sık rastlanan üçüncü hastalık.

Kronik prostatit, idrar yaparken yanma ve sık idrar ihtiyacı gibi yakınmaların yanı sıra, genital bölge ağrılarına da neden oluyor.

Kronik prostatit bulaşıcı değil ancak kesin tedavisi çok zor olan ve yıllarca devam edebilen bir hastalık. Bu nedenle hekimler kronik prostatiti olan hastalardan kesin olarak tedavi edilemeyenlere bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğretiyor. Kronik prostatit hastalarının;

  • Genital bölgelerini sıcak tutmaları,
  • Düzenli bir cinsel hayatlarının olması,
  • Kabızlıktan korunmaları gerekiyor.

Düzenli egzersiz ağrıları azaltıyor!

Kronik prostatit, hastalarda sıklıkla psikolojik sorunlara yol açıyor. Bu nedenle cinsel hayatı da olumsuz yönde etkiliyor. Kronik prostatiti olan erkeklerin genital bölgelerinde ağrı duyuyor olmaları bu kişilerde iktidarsızlık endişesine de yol açıyor.

Johns Hopkins Medicine hekimlerinin yaptığı bir araştırma; düzenli yapılan sporun, kronik prostatit hastalığı olan erkeklerde ağrılardan koruduğunu gösteriyor.

Fiziki egzersizlerin, nedeni bilinmeyen bazı ağrılara iyi geldiği zaten bilinen bir gerçek. Bundan yola çıkan araştırmacılar, egzersizin kronik prostatit ağrılarına da iyi gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar Araştırmada, sonucunda, egzersiz yapan erkeklerin ağrılarının yapmayanlara göre daha az olduğu görülüyor.

Fiziksel aktivite kronik prostatitin yarattığı ağrılara iki yönden etki ediyor. Birincisi, genel olarak insanların işlevselliğine  katkı sağlıyor. Bir de stres ve depresyonun azalmasını sağlıyor.

İkinci olarak da fizik tedavi, hareket ettirilen bölgeyi ısıtarak yapılan bir tedavi yöntemi. Ağrılı bölge harekete geçirilir ve orada kanlanmayı sağlayarak bölgenin ağrı eşiği yükseltilir. Genelde tüm fizik tedavi uygulamaları, aynı etkiyi uyandırıyor.  

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Cüneyt Adayener
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Cüneyt Adayener, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.  Uzmanlık eğitimini GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Üroloji Servisi’nde tamamladı. 2003-2004 yılları arasında University of North Carolina Andrology Department’ta eğitim gördü. Prof. Dr. Adayener sırasıyla; Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisinde pratisyen doktor, Kasımpaşa Deniz Hastanesi Üroloji Servisi’nde üroloji uzmanı, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde androloji bölüm sorumlusu, androloji ve tüp bebek servisi üroloji sorumlusu olarak çalıştı.


Özel Hekimler Cerrahi Tıp Merkezi’nde üroloji uzmanı ve Türk Androloji Derneği Bülteni’nde dergi editör yardımcısı olarak çalışan Prof. Dr. Adayener, aynı zamanda 2016 yılında çalışmaya başladığı Anadolu Sağlık Merkezi’nde üroloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.