Hemen Arayın

Küçük yaşta göz muayenesinin önemi

okuyabilirsiniz.

Göz kusurlarının erken dönemde fark edilmesinde aileye büyük iş düştüğünü söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Naci Sakaoğlu, 6 ile 7 yaşlarından sonra başarı şansının düşük olduğunu belirterek, aileleri erken yaşta muayene konusunda uyarıyor.

Küçük yaşta göz muayenesinin önemi

Göz gelişimi  


Bebekler doğduklarında gözleri henüz erişkin görme fonksiyon ve boyutlarına sahip olmuyor. Dokuz yaşına kadar az da olsa değişim devam ediyor ancak, göz gelişiminde en önemli dönem 0-3 yaş arası. Üç yaşın sonuna kadar çocukların mutlaka bir göz hekimi tarafından görülmesi gerekiyor. Okula başlamadan önceki dönem (altı yaş civarı) belki de son şans sayılabilir. Bu süreçte gerçekleştirilecek muayene ile hem görme bozuklukları tespit edilebilir hem de oluşabilecek göz tembelliği engellenebilir. Böylelikle, görmeye bağlı olarak meydana gelebilecek okul başarısızlıkları da önlenebilir.  

 

 

Çocuklarda görülen görme bozuklukları  


Çocuklarda en sık rastlanan görme bozukları; kırma kusurları ve şaşılık. Göz tembelliğine yol açma açısından, birinci sırada hipermetroplar yer alırken, ikinci sebep şaşılıklar. Bu hastalıkların tedavisinde başarının en önemli koşulu; erken teşhis. Ebeveynlerin göz hekimi ile yakın bir iş birliğine girmesini bu nedenle çok önemli.  

 

 

 

 

Erken göz muayenesinin önemi  


Çocuğun gözünde kayma yoksa, kırma kusurları ve buna bağlı oluşan göz tembelliğinin tespiti oldukça zor oluyor. Göz dışarıdan tamamen normal görüldüğü için ailelerin bunu anlaması mümkün olmuyor. Gecikmeden başlanan tedavi iyileşmenin sağlanması açısından umut vericiyken, 6-7 yaşlarından sonra başarı şansı çok düşüyor.  

 

 

 

 

Bilgisayar ve televizyonun göz sağlığına etkisi  


Genel kanının aksine, çocuklarda bilgisayar ve televizyonun gözün gelişimine ve tembelliğe herhangi bir etkisi yok. Ancak, uzun süre bilgisayara bakanlarda gözyaşına bağlı problemler ortaya çıkabiliyor. Bir saatlik bilgisayar kullanımı sonrasında en az 10-15 dakika ara verilmesi çocukların göz sağlığı için elzem. 

 

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Op. Dr. Naci Sakaoğlu
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Naci Sakaoğlu, eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Prof. Dr. Reşat Belger Göz ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptı. Aynı Hastanede 5 yıl Glokom departmanının başında çalıştı.Bu dönemde katarakt ve refraktif cerrahi konusunda da çok sayıda cerrahi gerçekleştirdi.Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesinde Kornea nakli konusunda çalışmaları ve cerrahi çalışmaları oldu.  2001 yılında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Göz Bankası kurucu direktörü olarak görev yapan Dr. Sakaoğlu, aynı hastanede kornea nakli, refraktif cerrahi ve ön segment cerrahisi alanında da çalıştı.Çok sayıda ön segment cerrahisi yanı sıra asistan  tez çalışmalarına destek sağladı 2007 yılında Dünya Göz Hastanesi’nde excimer laser alanında ve diğer refraktif cerrahilerde görev aldı.Katarakt ve glokom cerrahilerine de ağırlık verdiği bu dönemden sonra 2008 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Sakaoğlu, halen göz hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.