Hemen Arayın

Mastit

okuyabilirsiniz.

Mastitin ağırlığı farklı şekilde ortaya çıkar ve bazen hidroterapi ile tedavi yeterli iken bazen de ilaç gerekebilir. 

Mastit

Genel olarak hamilelik döneminde görülen ve hamilelik dönemi dışında görülen olmak üzere ikiye ayrılır. Mastit doğumdan sonra ortaya çıkıyorsa mastitis puerperalis ve başka zamanlarda ortaya çıkıyorsa mastitis nonpuerperalis denir. Mastitin ağırlığı farklı şekilde ortaya çıkar ve bazen hidroterapi ile tedavi yeterli iken bazen de ilaç gerekebilir.

Mastitis Puerperalis: Hamilelik sırasında ve loğusalıkda süt verme döneminde süt kanallarının tıkanması yüzünden oluşur. Göğüs etrafında veya meme uçlarında oldukça ağrılı bölgeler oluşur ve ateşe veya grip benzeri belirtilere yol açar.

Mastit basit tıkanıklıklardan, ağrıya, ateşe varan çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda aşırı ateş antibiyotik ile tedavi erektirebilir. Yalnızca %10 kadarı cerrahi ile çıkarılmayı gerektirecek apselere yol açar.

Mastitis Nonpuerperalis: Hamilelik dışında görülen türüne ise genellikle 60 yaşını aşmamış ve doğurgan olan kadınlarda rastlanır. Yeni doğan bebeklerde de veya ergenlik öncesi çocuklarda nadir olarak görülebilir.

Ergenlik öncesi mastit ergenliğin ilk dönemlerinde ya da ergenlikten hemen önce kız ve erkek çocuklarda görülür. Herhangi müdahaleyi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir.

Mastitin teşhisi çok çok kolaydır. Meme iltihaplanması ağrı, kızarma ve göğüs ısısının artması gibi faktörlerle kendini belli eder. Meme ağrılarında da mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Meme iltihaplanması ağrıya sebep olduğu gibi memede oluşan tümör yapıları da aynı şekilde rahatsızlık verir. Genellikle memenin yalnız bir bölümünde ve meme ucu ve başına yakın yerlerde, memenin yukarı ve iç yanlarında şu belirtilere rastlanır:

  • Kızarıklık
  • Ağrı
  • Hissedilir bir kütle
  • Bölgesel ısınma
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Apse
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.