Hemen Arayın

Meme kanseri riski altında mısınız?

okuyabilirsiniz.

Meme kanserinde erken tanı ve hızlı müdahalenin önemi, şüphesiz ki çok büyük… Anadolu Sağlık Merkezi’nde bu amaçla hizmet veren Meme Sağlığı Merkezi’nde kadınlar meme sağlığıyla ilgili tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan ulaşabiliyor.

Meme kanseri riski altında mısınız?

Özellikle de meme kanseri konusunda multidisipliner bir yaklaşımla sağlık hizmeti sunulan Merkez’de kadınlar tüm tetkik ve tedavileri de tek çatı altında yaptırma imkanına sahip oluyorlar.

Meme kanserinin her 8 kadından 1’inde görüldüğüne dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Meme Sağlığı Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kemal Raşa meme kanseri konusunda bilinçli olunması gerektiğinin altını çiziyor. Günümüzde, tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde, meme kanserinin tedavisindeki başarı oranlarının çok yükseklerde seyrettiğine değinen Dr. Kemal Raşa, burada erken tanının da çok önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Hastalığın her evresinde yapılan ve başarılı sonuçlar veren tedavi yöntemleri var. Ancak ne kadar erken tanı olursa, tedavi süreci hasta için o kadar az zahmetli ilerliyor ve hastanın yaşam kalitesi de aynı derecede yüksek oluyor. Erken tanı için de meme kanserinin farkında olmak ve 40 yaşından sonra düzenli olarak her yıl mamografi çektirmek önemli. Risk grubunda olan kadınların ise daha erken, 30’lu yaşlarda mamografi çektirmelerini öneriyoruz.”

Anadolu Sağlık Merkezi Meme Sağlığı Merkezi’nde kadınlar bazı özel test ve tetkiklerle ne kadar risk altında olduklarını da öğrenebiliyorlar. Aşağıdaki mini testi yaparak siz de bir uzmana görünüp görünmemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz...

BU SORULARA “EVET” DİYORSANIZ, BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!

Aşağıdaki soruların herhangi birine “evet” diyorsanız:

Sizin ya da aile bireylerinizden birinin genetik testleri yapılıp BRCA ya da diğer meme kanseri yatkınlığı genlerinden birinin hasarlı olduğu saptandı mı?

Size, birinci ya da ikinci derecede bir akrabanıza 45 yaşın altında iken meme kanseri tanısı konuldu mu?

Ailenizin aynı tarafından olan iki ya da daha çok akrabanızda tanı konulmuş meme kanseri var mı?

Herhangi bir akrabanızda iki memesi birden kanser olan var mı?

Birinci derece bir erkek akrabanızda meme kanseri var mı?

Aşağıdaki soruların en az ikisine birden “evet” diyorsanız:

Yaşınız 65 yaşın üzerinde mi?

Daha önceki mamografileriniz “meme dansitesi yüksek” olarak raporlandı mı?

Başka bir nedenle göğüs bölgesine çok sayıda radyolojik tetkik yapıldı mı  ya da radyoterapi aldınız mı?

Geçmişte meme kanseri tedavisi gördünüz mü?

Daha önce size meme biyopsisi yapıldı mı ve kuşkulu bir sonuç raporlandı mı?

Akrabalarınızda birden çok yumurtalık kanseri var mı?

Aşağıdaki soruların en az üçüne birden “evet” diyorsanız:

Akrabalarınız arasında pankreas kanseri olan var mı?

Akrabalarınız arasında prostat kanseri olan var mı?

Akrabalarınız arasında beyin kanseri olan var mı?

Akrabalarınız arasında mide kanseri var mı?

Akrabalarınız arasında sarkom, böbreküstü bezi, rahim, tiroit ya da böbrek kanseri var mı?

A’dan Z’ye meme kanserini anlattığımız, en çok sorulan soruları yanıtladığımız 10 Soruda Meme Kanseri makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play