Randevu almak artık daha da kolay!
incele
X
Meme Sağlığı MerkeziMeme Sağlığı MerkeziDetaylı İncele
cover image

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır

okuyabilirsiniz.

Meme kanseri Türkiye’de her yıl 4 bin 300 kadının hayatını kaybetmesine neden olurken, bu rakamın trafik kazaları nedeniyle oluşan yıllık can kaybıyla aynı olması, hastalığın ciddiyetini ortaya koyuyor. Dünyada ise her yıl 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor. 

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır

Meme kanseri riskine karşı kadınların düzenli olarak çeşitli yöntemlerle kontrolden geçmesi gerekiyor. 20 yaşından sonra düzenli olarak her ay kadınların kendi kendilerini muayene etmesi şart. 20-40 yaş arasında üç yılda bir, 40 yaş sonrasında ise her yıl hekim muayenesi önem kazanıyor. 40 yaşında bir defa ve 45 yaşından sonra da her yıl mamografi yapılması, meme kanserine karşı her an tetikte olmayı sağlıyor.  
 

Memenin elle muayenesi  


Kadınların kendi kendini muayene edebilme alışkanlığı ve becerisini kazanması, erken tanıda büyük önem arz ediyor. Kendi muayenesi yapan kadınlar, kısa süre içerisinde kendi meme dokusunu tanıyor ve memesinde gelişen bir anormalliği hemen fark edebiliyor. Meme muayenesi için en uygun zaman, adetin başlangıcından sonraki 6 ile 8 gün. Muayenenin adet döneminin aynı günlerinde yapması da önemli. Bu muayeneler sırasında önce bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakılması gerekiyor.  

 

 

Memedeki her kitle kanser demek değil


Memedeki her kitle oluşumu kansere işaret etmiyor. Memedeki kitlelerin çoğu aslında iyi huylu. Ancak kitlelerin, iyi huylu mu yoksa meme kanseriyle ilgili mi olduğuna ancak doktor karar verebilir. O nedenle memedeki değişimleri doktorunuzla paylaşmanız ve gerekli incelemeleri yaptırmanız gerekiyor.

 

 

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play