Randevu almak artık daha da kolay!
incele
X
Meme Sağlığı MerkeziMeme Sağlığı MerkeziDetaylı İncele
cover image

Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi

okuyabilirsiniz.

Her kadının 20 yaşından itibaren, her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor. 40 yaşından itibaren her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmesi erken tanı için önem taşıyor. Risk faktörlerine sahip olan kadınlar, örneğin ailesinde meme kanseri sık görülenler ve hormon kullananlar ise hekim muayenelerine 20 yaşından itibaren başlamalı.

Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi

Ayrıca her kadın 40 yaşında mamografi çektirmeli ve bu işlemi yılda bir kez tekrarlamalı. Bu yönteme, ailesinde sık meme kanseri görülenlerde veya risk taşıyanlarda erken yaşlarda da başvurulabilir.

Tanı nasıl konur?
Memede kuşkulu bir kitle bulunması halinde tanı koymak için biyopsi yönteminden yararlanılıyor. Biyopside ideal olan tümörün tamamının çıkartılmasıdır. Ancak özel durumlarda iğne biyopsisi de yapılabiliyor.

Meme kanseri tanısı konan hastada, hastalığın erken evrede olup olmadığının, başka organlara yayılıp yayılmadığının da araştırılması gerekiyor.

 

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play