Hemen Arayın

Meme kanserine karşı ideal kilo, sağlıklı beslenme ve egzersiz

okuyabilirsiniz.

Meme kanseri dünyada her 8 kadından birini etkiliyor ve her yıl 2 milyon 300 bin kadına meme kanseri tanısı konuluyor. Yapılan son araştırmalara göre meme kanserinin artık en sık görülen kanser türü olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Meme kanserinde erken tanı tedavi başarısını etkiliyor. Üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan meme kanserinde, her yeni araştırma, daha etkili sonuçlar veren tedavilerin de yolunu açıyor. İdeal kiloda olmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı oluyor” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Serdar Turhal meme kanseriyle ilgili önemli bilgiler verdi...

Meme kanserine karşı ideal kilo, sağlıklı beslenme ve egzersiz

Mamografinin bütün kadınlar için gerekli bir tetkik ve 40 yaşından itibaren çektirilmeye başlanması gerekiyor. Yıllık ya da 2 yılda bir mamografi için çekim sıklığı düşünülebilir. Ailevi risk durumuna göre daha erken yaşta da mamografi çekimine başlanabilir. Modern mamografinin verdiği radyasyon dozu çok düşük olduğu için yıllık mamografi çekilmesinin hastalarda kanser oluşumunu hızlandırmadığı, güçlü bilimsel verilerle de ortaya konmuştur.

En sık görülen belirti memede kitle

Meme sağlığı açısından bireyin kendi memesinin normalde nasıl göründüğü ve ne hissettiği ile ilgili bir fikir sahibi olması önemli. Bireyin kendi memesindeki değişikliklerin farkına varması da meme kanserinin erken tanısında oldukça önemli. Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede yeni bir kitle ortaya çıkmasıdır. Bu kitle genellikle ağrısız, sert ve kenarları düzensizdir. Ama meme kanseri yumuşak, yuvarlak, hassas hatta ağrılı da olabilir. Bu nedenle yeni ortaya çıkan bir kitle bir sağlık profesyoneli tarafından mutlaka kontrol edilmeli. Bunun dışında diğer meme kanseri şüphesi doğuran belirtiler; ele bir kitle gelmese bile memenin bir kısmında veya tümünde şişlik olması, meme cildinin içeri doğru çekilmesi veya portakal kabuğu görünümü alması, memede veya meme ucunda ağrı olması, meme ucunun içeri doğru çekilmesi, meme ucunun ya da meme derisinin kırmızılaşması, kuruması, kabuklaşması veya kalınlaşması, süt dışında meme ucundan akıntı olması, koltuk altında lenf nodlarında büyüme olması.

İdeal kiloda olmak riski azaltıyor

Sağlıklı bir kiloda olmak meme kanseri riskini düşürüyor. Fiziksel olarak aktif bir hayat sürmek meme kanserinden korunmak için önemli. Haftada 150 ile 300 dakika arası orta derecede egzersiz ya da 75 ile 150 dakika arası yoğun egzersiz fiziksel aktivitenin optimal tutulması için önerilen seviyedir. Beslenme şekliyle meme kanseri arasındaki ilişki de henüz kanıtlanmadı; ancak sebze ve meyve tüketiminin sık yer aldığı, kalsiyum içeren süt ürünlerinin tüketildiği ve işlenmiş etlerin daha az tüketildiği bir beslenme şekli, meme kanseri riskini azaltıyor. Özellikle bir sebzenin, meyvenin ya da bir gıdanın meme kanseri riskini azalttığı ile ilgili bir kanıt bulunmuyor. Yağ alımını azaltmanın da meme kanseri üzerindeki etkisi ispatlanmamıştır. Ancak şunu biliyoruz ki ideal kiloda olan kişilerin meme kanseri riski azalır. Bu anlamda yağ alımını ideal kiloyu etkilemeyecek seviyelerde tutmak önemli.

Menopoz tedavisi için alınan hormona dikkat

Şekerli içecekler genel olarak insan sağlığı için çok uygun değil. Bundan kaçınılması gerekiyor. Bunlara ek olarak annenin bebeğini emzirmesi de meme kanseri riskinin azaltılmasında ek bir katkı sağlar. Menopozdan sonra hormon tedavisi almak meme kanseri riskini arttırır. Bu nedenle menopoza bağlı sıkıntıların giderilmesinde hormon dışındaki yöntemlerin doktorla görüşülmesi uygun olur.

Tedavide en büyük yenilik akıllı ilaçlar

Meme kanseri tedavisinde en büyük yenilikler, tümör hücrelerinde yapılan moleküler genetik analizlerle akıllı ilaç tedavileri, immünoterapi ya da “hedefe yönelik tedavi” denilen ilaçlardır. Gittikçe daha fazla tümörün çoğalma mekanizması saptanıyor, bunlara karşı ilaçlar geliştiriliyor ve bu sayede de tedavide daha başarılı sonuçlar almak mümkün oluyor.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Serdar Turhal
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. N. Serdar Turhal, 1997-2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Prof. Dr. Turhal’ın sırasıyla 2023 ve 2027 yılına kadar geçerli Avrupa ve Amerikan Onkoloji Board diplomaları vardır. Dr. Turhal Avrupa Tıp Uzmanları Birliği Medikal Onkoloji Bölüm Başkanlığına da 2023 yılına kadar süren dönem için 2. kez seçilmiştir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.