Hemen Arayın

Menopoz, kalp krizi riskini artırıyor!

okuyabilirsiniz.

Halk arasında kalp hastalıkları, erkek hastalıkları olarak görülüyor ancak değişen yaşam koşulları ve menopozun etkisiyle kadınlarda kalp hastalıkları görülme sıklığı erkeklere göre daha hızlı artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Zor, kadınlarda kalp krizi riskini anlatıyor…

Menopoz, kalp krizi riskini artırıyor!
Kalp hastalıklarında cinsiyetler arasındaki fark hep merak konusu olmuştur. Kalp hastalıkları genellikle erkek hastalığı olarak değerlendiriliyor. Erkeklerin daha fazla kalp krizi geçirmesi iş hayatındaki strese bağlanmaktaydı. Evde kalan kadının stresten daha uzak bir ortamda yaşadığı ve daha düzenli bir hayat sürdüğü, bu nedenle de daha az risk taşıdığı düşünülürdü. Ancak değişen yaşam koşulları, kadının iş yaşamında daha aktif bir şekilde rol alması bu düşünceyi de değiştirmiş durumda. Günümüzde koroner kalp hastalığı görülme sıklığı erkeklere göre kadınlarda daha hızlı artış gösteriyor. Kalp hastalıkları özellikle menopoz sonrası kadınlarda çok yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Kadınlarda kalp hastalığı çalışmayanlarda daha fazla 

Ülkemizde kalp hastalığının kadınlarda görülme sıklığı yüzde 7.3, erkeklerde ise yüzde 6.2 olarak tespit edilmiştir. Kadınlarda özellikle hipertansiyon ve romatizmal kalp hastalıkları daha fazla görülüyor. Koroner kalp hastalığının görülme sıklığı kadınlarda yüzde 3.5, erkeklerde ise yüzde 4.1 olarak seyrediyor. Koroner kalp hastalığı riski kadınlarda bir nebze düşük olmasına rağmen zaman içinde bir miktar artış göstermektedir. Yapılan bir araştırmada, çalışan kadınlar ile ev kadınları karşılaştırıldığında ev kadınlarının kalp hastalıkları konusunda daha riskli durumda oldukları ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalarda ev kadınlarında daha fazla kilo sorunu olduğu, çalışanlara göre daha hareketsiz bir hayat sürdükleri, daha hipertansif oldukları, LDL (kötü huylu) kolesterol ve trigliserid düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Çalışmayan kadınların kalp hastalığı riski: 

• Kadınlarda göğüs ağrısı biraz daha yaygın gelişiyor; omuzlara, boyuna, kollara, karına ve hatta sırta yayılıyor.
• Kadınlarda kalp krizi göğüs ağrısından çok, anksiyete, bulantı, sersemlik, çarpıntı ve soğuk terlemeyle gelişiyor.
• Total kolesterol yüksekliği erkeklerde, HDL (iyi huylu) kolesterol düşüklüğü de kadınlarda daha önemli.
• Hipertansiyon, kadınlara koroner arter hastalığı için daha az etki ediyor.
• Sigara içen kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları ciddi bir risk faktörü.
• Menopoz, kadınlar için önemli bir risk artışı getiriyor. Özellikle progesteron içeren hormon replasman tedavisinin ciddi risk oluşturduğu tespit edildi.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.