Hemen Arayın

MERS virüsüne karşı gardınızı alın

okuyabilirsiniz.

İlk olarak 2012’de Ortadoğu’da görülen “MERS” virüsünün seyahatlere bağlı olarak tekrar ortaya çıkmasıyla beraber Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Ciddi bir hastalığa neden olan MERS, solunum yolu enfeksiyonlarındaki belirtilerle ortaya çıkıyor. Arap Yarımadası’na seyahat sonrası ateş ve öksürük gibi solunum yolu belirtileri meydana gelmişse ihmal edilmeden mutlaka uzmana başvurulması gerekiyor” diyor.

MERS virüsüne karşı gardınızı alın

MERS virüsü belirtileri nelerdir?

MERS virüsü solunum yolu rahatsızlıklarıyla benzer belirtilere sahip olup, ağır ve ani başlayan solunum rahatsızlığı, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi belirtiler görülebiliyor. Bu belirtiler hızla zatürreeye dönüşebiliyor ve hastada böbrek yetmezliği oluşturuyor. Bazı hastalarda bu belirtiler daha hafif seyirde oluyor. MERS virüsü, genellikle 5-6 gün sürse de 2-12 gün arasında değişen sürelerde de devam edebiliyor.  

MERS virüsü nasıl bulaşır?

Hayvanlardan ve özellikle develerden kaynaklı olduğu düşünülen MERS virüsü, insandan insana bulaşabiliyor ve en yüksek bulaşma aracı ise solunum yolu oluyor. Virüs hastanın öksürürken havada oluşturduğu damlacıklarla yayıldığı için hastaya bakım veren kişinin hastayla önlem alarak (maske takmak gibi) ilgilenmesi gerekiyor.  

MERS virüsünden korunmanın aşısı yok 

MERS virüsüne karşı bir aşı yok ve hastalıktan korunmak için hijyen çok önemli. Ellerin sık sık yıkanması, öksürürken ağız ve burnun mendille kapatılması, ellerin yıkanmadan ağız, göz ve buruna değdirilmemesi, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması ve ortak kullanılan eşyaların dezenfekte edilerek kullanılması gerekiyor.  
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Doç. Dr. Elif Hakko
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Elif Hakko, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Hakko, halen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.