Hemen Arayın

Mevsim değişikliğinde beslenme, uyku ve giyime özen gösterin

okuyabilirsiniz.

Soğuk kış günlerinin ardından güneşin sıcaklığını hissettirdiği bahar aylarında hızlı biçimde ortaya çıkan mevsimsel değişiklikler tüm canlılarda olduğu gibi insanlarda da bedensel ve ruhsal dengede değişikliklere yol açabiliyor. Mevsimsel değişiklikleri daha rahat atlatmak için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanları “Olası bedensel zorlanmalar ruhsal sıkıntılara yataklık edebilir. Giyim, beslenme, uyku alanlarında daha özenli olmak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir” dedi.

Mevsim değişikliğinde beslenme, uyku ve giyime özen gösterin
Mevsimler, coğrafi şartlar arasındadır. Çok büyük uyum kapasitesine sahip olan insan; mevsimsel değişikliklere hızla uyum sağlamakla birlikte koşullarda önemli değişiklik olmadan da son yaptığı uyumu sürdürür. Hızlı bir biçimde ortaya çıkan değişiklikler kişinin bedensel ve ruhsal dengesinde değişikliklere yol açabilir. Göreceli olarak duygusal cevaplarda şiddetlenme, kendini huzursuz hissetme, iştahta oynamalar, uyku düzensizlikleri, çalışma ve verimde düşüşlerin sıkça görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanları “Kişinin yeni koşullara uyum süresi ve becerisi, etkilenmenin şiddetini belirler. Mevsimsel değişimlerde giyim, beslenme, uyku alanlarında daha özenli olmak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir” açıklamasında bulundu.

Mevsim değişikliğinden çocuklar ve yaşlılar etkileniyor

Özellikle uyum becerileri yeterince gelişmemiş bebeklerin, çocukların ve uyum yetilerinde azalma olmaya başlamış olan yaşlı kişilerin mevsim değişimlerinden fazla etkilendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanları “Öncelikle ileri yaştaki kişiler daha zorlanırlar. Bu gruptaki kişilerin uyum kapasiteleri göreceli olarak azalmıştır. Bedenlerinin uyum esnekliğindeki azalma rahatsızlanmalarına neden olur. Diğer yandan her ne kadar bedensel esneklik bakımdan en üst düzeyde performans sergileseler de özellikle bebekler ve küçük çocuklar hızlı değişen koşulların ilk günlerinde narin yapıları nedeniyle zorlanabilirler. Bedensel sağlık sorunları yaşayan her yaşlı kişi de, doğal olarak en fazla etkilenecek olanlar arasındadır. Uyum süresi sorunsuz geçirildikten ve yeni duruma uyum yapıldıktan sonra etkilenme de doğal olarak ortadan kalkacaktır” dedi.

Mevsim değişikliğinden etkilenmenin belirtileri 

Uzmanlar sözlerini şöyle sürdürdü: “Duygusal oynaklık, kırılgan olma öncelikli ruhsal yanıtı oluşturur. Duygusal ve ruhsal durumumuz ile at başı giden uyku, beslenme, çalışma ve üretme alanları belirtilerin sık görüldüğü alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri durumlarda, göreceli olarak silik olan bu belirtiler şiddetlenip öncelikle çökkünlük (depresyon) tablosunun ortaya çıkmasına neden olabilir.
Mevsim değişikliklerinden korunmak için öncelikle fiziki geçişlere karşı bedensel sorun yaşamamak için gerekli tedbirleri almak gerekir. Ortaya çıkan belirtiler kısa zaman dilimi içinde kaybolmamışlar ve şiddetini artırır bir biçimde olurlarsa tıbbi yardım almak için zaman geçirmemek gerekir.”
 
 
 
 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.