Hemen Arayın

Mide Balonu Uygulaması İle İlgili 5 Soru 5 Cevap

okuyabilirsiniz.

Mide balonu, obezite tedavisinde yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu konuyla ilgili merak edilen 5 soruya yanıt verdi...

Mide Balonu Uygulaması İle İlgili 5 Soru 5 Cevap

1. Mide Balonu Uygulaması Nedir?

Mide balon uygulaması obez hastalarda ameliyata alternatif etkisi ve başarısı kanıtlanmış seçkin bir tedavi yöntemidir. Uygulanması kolay ve kısa süreli endoskopik bir işlemdir, ameliyat değildir. Bu yöntemle hastaların kilo vermesi amaçlanır.

2. Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Sürer?

İşlem 20-25 dakika sürer ve hastanede kalış süresi ortalama 2 saattir. Bu işlem uygulanan hastalar aynı gün işine veya evine dönebilirler.

3. Mide Balonu Uygulaması Kimlere Yapılır?

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ile 40 arasında olan hastalar bu işlem için uygun adaylardır.

4. Mide Balonu Yöntemiyle Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonu uygulaması ile kilo veriminin esası; mideye yerleştirilen ortalama 500 cc hacme sahip içi sıvı dolu balon nedeniyle mide kapasitesinin azaltılmış olmasına dayanır. Hastaların büyük çoğunluğu 2-6 ay içinde fazla kilolarının yarısından fazlasını kaybederler.

5. Balon Midede Ömür Boyu Kalır Mı?

Hayır, mideye yerleştirilen balon genellikle 6 ayın sonunda kısa süreli endoskopik bir işlem ile çıkarılır. Endoskopik olarak mideye yerleştirilen balonlar olduğu gibi ağızdan yutularak yerleştirilen ve kendiliğinden eriyen balonlar da mevcuttur.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Cengiz Erenoğlı, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra 1992 – 1996 yılları arasında Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde tamamlamıştır.
1996 -1998 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışmıştır.
1999 yılında European Institute of Telesurgery’de Laparoskopik Cerrahi Kursu’na katılmıştır.
2000 –2001 yılları arasında Virginia Üniversitesi’nde Laparoskopik Araştırma Görevlisi (Laparoscopic Research Fellow) olarak çalışmıştır.
1998-2004 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde yardımcı doçent unvanını almıştır.
2004 -2009 yılları arasında Adana Askeri Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, 2009- 2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği yapmıştır.
2010 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanını almıştır.
2014-2015 yılları arasında Kolan International Hospital’da, 2015-2019 yıllarında Özel Dr. Sadık Ahmet Hastanesi Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanı olarak, 2019-2022 yılları arasında Özel Gebze Merkez ve Merkez Prime Hastanesi’nde çalışmıştır. Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu aynı zamanda evli ve 2 çocuk babasıdır.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.