Hemen Arayın

Mide kanseri sinyallerine dikkat!

okuyabilirsiniz.

Sıcak kemoterapinin başarılı bir şekilde uygulandığı  kanserlerden biri de mide kanserleri. Peki mide kanserleri ne kadar yaygın? Hangi belirtileri dikkate almalı? Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü konuyla ilgili bilgi verdi...

Mide kanseri sinyallerine dikkat!
 • Mide kanseri ne kadar yaygın?

Mide kanserinin sıklığı ülkeden ülkeye çok farklılıklar gösterebilir. Örneğin Japonya, Malezya, Şili ve İzlanda en sık görülen ülkelerden bazılarıdır. Genellikle erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülür. En sık görüldüğü yaşlar 60-70 yaşlar arasındadır. Düşük sosyoekonomik düzeyli toplumlarda sıklık yükselir. Dünyada kansere bağlı ölümlerde önemli bir yer almaktadır. ABD’de ve batı Avrupa ülkelerinde yemek alışkanlıklarında ve çevresel faktörlerdeki düzenlemeler ile sıklık düşmüştür. Türkiye’de ise mide kanseri oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Japonya’da bu kanser en sık görülmesine rağmen, gelişmiş erken tarama yöntemleri ve halkın bu konudaki farkındalığı nedeniyle mide kanserine bağlı ölüm oranları çok azalmıştır.

 • Mide kanserinin nedenleri nedir?

Mide kanserinin nedeni tam olarak bilnmiyor, ancak bazı risk faktörlerinden aşağıdaki şekilde söz edebiliriz:

 • Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülmektedir.
 • Yaş: Mide kanserli hastaların çoğu 60 yaş veya üzerindedir.
 • Diyet: Risk faktörleri arasında en çok tanımlanmış olan beslenme şeklidir. Tütsülenmiş, nitrit içeren veya aşırı tuzlu yiyeceklerden zengin gıdaları yiyenlerde mide kanseri gelişme riski artmaktadır. Diğer taraftan taze sebze ve meyvelerin yenmesi, karatenoid ve yüksek doz C vitamini alımı bu hastalığa karşı koruyucu olabilmektedir.
 • Helikobakter pilori (HP) infeksiyonu: HP genelde midede bulunan bir bakteridir. HP infeksiyonu gastrit, ülser ve kanser riskini artırmaktadır. Bu  infeksiyonun mide kanseri riskini 6 kat artığı tespit edilmiştir.
 • Sigara: Sigara içenlerde içmeyenlere göre mide kanseri gelişme riski daha fazladır.
 • Aile hikayesi: Mide kanserinin nadir türü ailesel geçişlidir.
 • Diğer nedenler: Midede iltihaba neden olan durumlar ve geçirilmiş mide ameliyatları mide kanserine sebep olabilir. Ayrıca obezite, kronik atrofik gastrit, reflü, ailesel polipler, pernisiyöz anemi (Vitamin B12’nin emilim bozukluğuna bağlı), radyasyon, aflatoksin ve A kan grubu da sayılabilir.

 

 • Nasıl yayılır?

Mide kanseri genellikle hızlı seyreden ve uzak organlara çabuk sıçrayan bir kanserdir. Bu nedenle erken evrelerde tespit etmek zordur. Ancak %20’si erken evrede fark edilir. Genellikle midede bir ülser şeklinde başlar, çevre lenf bezlerini ve organlarını etkileyebilir. Mide kanseri komşuluk,  lenfatik veya kan yoluyla yayılabilir. Midenin içinden dış kısmına doğru  pankreas, özefagus veya bağırsak gibi çevre organlara doğru uzanabilir. Ayrıca kanser hücreleri kan yoluyla karaciğer, akciğerler, kemik ve diğer organlara yayılabilir.

 • Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanseri yukarıdaki yayılma özellikleri nedeniyle genellikle sinsi seyirli bir hastalıktır. Bu yüzden oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir. Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtisidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık belirtiler kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissidir. Bazen sadece gizli kanama tespiti ile farkedilir. Hastaların bir kısmı karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık gibi ilerlemiş hastalık bulguları ile karşımıza çıkarlar. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezinde büyümeye neden olabilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Şeref Kömürcü
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Şeref Kömürcü, tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tamamladı. GATA’da İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji uzmanlık eğitimlerimi tamamlayıp 1997-1998 tarihleri arasında ABD’de “Cleveland Clinic Foundation, Department of Medical Oncology, Palliative Medicine” bölümünde asistan olarak eğitim gördü. 1999 yılında doçent  ve 2008 yılında profesör oldu. 1993 yılında ECFMG (Amerika) sertifikasını ve 1999 yılında ise ESMO Tıbbi Onkoloji sertifikasını (Avrupa) aldı. 

Tıbbi Onkoloji Derneği Destek Tedaviler Çalışma Grubu’nun 8 yıl başkanlığını yaptı. Sağlık Bakanlığı’nda; Farmakovijilans Komisyonu Üyeliği, Onkoloji Danışma komisyonu Üyeliği, Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Tıp Fakültesi’nde Fakülte Kurulu Üyeliği ve Sokrates-Erasmus Komisyonu Üyeliği yaptı. Supportive Care in Cancer dergisinin, Orijinal Dilde Derlemesi’nin akademik danışmanı oldu. 2004 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Danışma Kurulu Palyatif Bakım Alt Kurul Başkanı olan Prof. Dr. Kömürcü, 2016 yılında çalışmaya başladığı Anadolu Sağlık Merkezi’nde medikal onkoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.