Hemen Arayın

Migrene Karşı Aşılanın!

okuyabilirsiniz.

Dünyada son üç yıldır kullanılan migren aşısı, geçtiğimiz yıl itibariyle ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Sadece migrene özel bu yöntem hastaların migren ataklarını önlüyor mu, güncel tedavilere göre nasıl bir yenilik getiriyor? Cevaplar bu yazımızda…
 

Migrene Karşı Aşılanın!

Katlanması en zor ağrılardan biri olan migren ağrıları, hastaların yaşamlarını zorlaştıran, günlük rutinlerini yapmalarına engel olan önemli bir sorun. Günümüz tıbbında kullanılan ilaç tedavileriyle migren atakları kontrol altına alınırken, migrenden tamamen kurtulmanın henüz bir yolu yok. Dünyada son birkaç yıldır uygulanan migren aşısı ise yeni bir tedavi yaklaşımı olarak, yakın geleceğin güçlü tedavilerine ilham olabilir. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, aslında ülkemizde adını “migren aşısı” olarak duyursa da bu yeni tedavi seçeneğine aşı demenin çok doğru olmadığı görüşünde. Çünkü aşılar gibi bir kez uygulandığında hastalığın gelişmesini engelleyen bir özellikleri yok. Prof. Dr. Kütükçü, bir enjeksiyon uygulaması olan migren aşısı hakkında en çok merak edilen hususları bu yazımızda ele aldı...

SADECE MİGREN TEDAVİSİNE ÖZEL

Son üç yıldır migren tedavisinde yeni ve spesifik bir yöntem olarak uygulamaya giren, etken maddeleri Galcanezumab ve Erenumab olan aşılar ülkemizde de Sağlık Bakanlığı onayıyla kullanılmaya başlandı. Aşıların en dikkat çeken tarafı, sadece migrene özel olmaları. Bugüne kadar migren önleme tedavisi için reçete edilen ilaçlar aslında başka hastalıklarda kullanılan (antiepileptikler, beta blokörler, kalsiyum kanal antagonistleri, antidepresanlar ve botulinum toksin uygulamaları gibi), migrene özgü olmayan ilaçlarken; aşılar ise, migrene özel ilk tedavi yöntemi olarak tıp literatürüne girmiş durumda.

NASIL UYGULANIYOR?

Uygulanması çok kolay olan ve özel hazır enjektörler içinde satılan migren aşısı, ayda bir kez cilt altına enjeksiyon şeklinde yapılabiliyor. Öyle ki, hasta kendisi bile uygulayabiliyor. Ancak özellikle alerjik reaksiyonların gelişebilme riski (çok düşük olsa bile) nedeniyle ilk enjeksiyonların hastanede ve doktor gözetiminde yapılmasında yarar olduğunun altını çizelim.

Enjeksiyon sırasında yapılan monoklonal antikorlar, migren ağrılarının ortaya çıkmasında önemli rolü olan CGRP (kalsitonin gen ilişkili peptid) adlı nöropeptidi etkisiz hale getirerek migren atağı önlenebiliyor. Daha basit bir açıklamayla ifade edersek; migren aşısı, migren ağrısını başlatan maddeleri engelleyerek ağrı gelişmesini önleyici bir etki yaratıyor.

HER HASTADA ETKİLİ Mİ?

Migren aşısı genellikle hastaların %60-%80’ine yakınında aylık ortalama baş ağrılı gün sayısını azaltmayı başarıyor. Ancak, migreni tamamen engelleyen ve ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyemeyiz. Uygulama için, ortalama 9-12 ay boyunca ayda 1 kez deri altına (subkutan olarak) enjeksiyon yapılması öneriliyor. Klinik çalışmalarda, uygulamadan kısa süre sonra ağrıların tekrar başladığı bildirilirken, aslında bunun anlamı şu; uzun yıllar ayda bir enjeksiyon yapılması gerekebilir. 

Migren aşısı, her migren tipinde kullanılabilen bir yöntem. Hem aurasız hem de auralı migren, kronik migren, aşırı ilaç kullanım baş ağrısı ve küme baş ağrılı hastaların tedavisinde başarıyla kullanıldığını söyleyebiliriz. Tabii maliyeti yüksek olduğu için hasta seçimleri de burada önemli bir nokta. Özellikle önceki tedavilere (ilaç tedavisi, botulinum toksin tedavisi gibi) iyi yanıt alınamayan ve ayda 4-5’den daha fazla ağrı atakları geçiren hastalarda kullanılması daha uygun olacaktır.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Migren iğnesi tedavisinin bugüne dek ciddi, tehlikeli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Olası yan etkiler iğne yerinde kızarıklık, kaşıntı, enfeksiyon ve genellikle hafif alerjik reaksiyonlardır. İlaçların güvenlik ve tolere edilebilirlik özellikleri ise benzer bulunmuştur.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Yaşar Kütükçü
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Yaşar Kütükçü; eğitimini GATA Tıp Fakültesi’nde tamamladı. GATA Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini yaptı. USCF Department of Neurology’de çalıştı. 2013 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Kütükçü, halen nöroloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.