Hemen Arayın

Mikro-çip yöntemi ile ilgili merak edilenler

okuyabilirsiniz.

Mikro-çip yöntemi, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzünü güldürüyor. Bu yöntemle, yumurtanın döllenmesi için en sağlıklı sperm seçilerek, gebelik şansı yükseltiliyor...

Mikro-çip yöntemi ile ilgili merak edilenler

1- Mikro-Çip (Mikroakışkan Sperm Ayıklama Çipi) yöntemi nedir ?

Mikroakışkan Sperm Ayıklama Çipleri (Mikro-Çip) canlı, sağlıklı hücrelere fiziki olarak zarar verebilecek teknikleri kullanmadan, morfolojik ve fizyolojik olarak daha iyi durumda ve DNA kırıklarının bulunma oranı çok daha az olan spermlerin; diğer ölü olgunlaşmamış ve düşük kaliteli sperm hücrelerinden ayıklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. 

Mikroakışkan Çip teknolojisi, tüp bebek tedavisinde bir tüp bebek protokolünde kullanmak için gerekli olan sağlıklı spermleri elde etmek için kullanılır.

 

2- Mikro-Çip tüp bebek tedavisinde kullanılan bir teknik midir ?

Evet, Mikro-Çip tüp bebek olarak adlandırılan yumurtaya sperm mikroenjeksiyonu (ICSI) tekniğinde enjekte edilebilecek en iyi spermlerin seçiminde kullanılmaktadır.

 

3- Daha önce başarısız tüp bebek tedavisi olan vakalarda Mikro-Çip ne kadar etkilidir?

Kadından elde edilen yumurtalar, erkekten elde edilen spermlere göre hem sayıca daha az olduğundan hem de çok daha hassas olduğundan yumurta toplama işleminde elde ettiğimiz yumurtaların hepsini en iyi şekilde kullanmak zorundayız. Fakat sperm, normal bir erkekte milyonlarca olduğundan ek bir seçim sürecine tabi tutulabilir. Mikroenjeksiyon işleminden önce spermler morfolojik olarak yani dış görünüşlerine bakarak seçilmektedir. Bu bir insanın dış görünüşüne bakarak sağlıklı olduğunu öngörmek gibidir. Mikro-çip yöntemi ise bize bu spermlerin sağlıklı olanlarını ayırt edebilmemizi sağlayan ikincil bir yöntemdir. Böylece yumurta ile birleşmeye aday spermler hem morfolojik hem de DNA hasarsız olarak seçilmiş olmaktadır. Sonuç olarak mikro-çipli tüp bebek yaptığımızda daha iyi kalitede embriyolar elde etmekte ve beraberinde artmış gebelik oranlarını görmekteyiz.

 

4- Mikro-Çip hangi durumlarda uygulanamaz?

Mikro-çip yöntemi, spermlerin özel bir ayırıcı sıvı içinde yüzmesi temeline dayanan bir teknik olduğu için ejekulatta spermin olmadığı (azospermi) ya da hiç hareketli spermin olmadığı durumlarda uygulanamaz.

 

5- Mikro-Çip yönteminin tüp bebek yönteminden farkı nedir ?

Mikroakışkan Sperm Ayıklama Çip Yöntemi, tüp bebek tedavisine ek olarak yapılmaktadır. Spermler arasından DNA hasarı en düşük olan spermler ayrıştırılarak yumurta ile birleşmesi sağlanır. Böylelikle hem embriyo kalitesinde hem de doğumla sonuçlanan gebelik oranlarında yüksek başarı yakalanmaktadır.

 

6- Mikro-Çip yöntemi sağlık bakanlığı onaylı mı ?

Bu yöntemde kullanılan çipler T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği gereklilikleri ve Avrupa Birliği Standardını belirten CE belgesine sahiptir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.