Hemen Arayın

“Mutluluk” veren gıdalar sofranızdan eksik olmasın

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanları bilgilendiriyor: Serotonin hormonunun salgılanmasında yardımcı olan, kısaca “mutluluk veren” gıdalardan söz ediyor. İşte sofranızda olmazsa olmaz gıdalar...

 “Mutluluk” veren gıdalar sofranızdan eksik olmasın
“Özellikle doğum günü, yıldönümü, yılbaşı gibi özel günlerde akşam porsiyonların biraz daha büyük olacağı unutulmamalı ve bu yüzden gün içerisindeki diğer öğünlerimizi daha hafif geçirmeliyiz. Özellikle akşam yemeğinden önce yapacağımız ara öğünü atlamamız gerekir. Bu ara öğün sayesinde daha kontrollü ve romantik bir akşam yemeği yiyebiliriz.
 
Akşam yemeğinizde kalp dostu olan ızgara balık tercih etmeniz iyi olacaktır, hem kaliteli bir protein kaynağı hem de ilave yağ içeriği olmayan bir ana yemek tercih etmiş olursunuz. Tabii ki tükettiğimiz miktar da çok önemli. Akşam şişkinlik hissi yaşamak istemiyorsanız porsiyonların büyüklüğüne her zaman dikkat edin.
 
Tatlı olarak da çikolatalı-meyveli bir tatlı ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Çikolata bu güzel günde serotonin hormonunun salgılanmasında yardımcı olarak sevginize mutluluk da katacaktır. Serotonin salgısını artıran diğer besinler ise badem, çilek, ceviz, yer fıstığı, muz olarak sıralanabilir. Bu özel günde özellikle bu besinlere yer verebilirsiniz. Özellikle çilek, eritilmiş bitter çikolata ve badem rendesi üçlüsü lezzetli ve sağlıklı bir atıştırma olacaktır.”
 
“Mutluluk” veren gıdalar 
 

Çikolata
 

Stresi azaltır. Bir kalem çikolata bile mutluluk hormonu serotoninin beyinde salgılanması için yeterli. 
 

Dondurma
 

Çok yenirse şişmanlatır, az yenirse mutluluğa mutluluk katar. Ayrıca yaşlanmayı önler. 4 mevsim tüketilebilir.


Makarna


Çok ağır soslarla tüketilmediği sürece enerji veren ve mutlu eden bir besindir. Hazmı kolaydır. Özellikle de sadece salata ile birlikte yendiğinde kilo aldırmaz.


Ekmek


Özellikle tam buğday ekmeği stresi azaltır. 


Fıstık


Yağ oranı yüksektir, ancak insanı mutlu eder. Kolesterolü dengeler, kalp krizi riskini azaltır. Demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu çerez kalbimizin yanı sıra, beyin sinir sistemi, kas ve kemiklerimizin de dostudur.


Çilek


C vitamini deposudur. Serotonin salgılanmasına çok yardımcı olur, mutu eder. Çilek bütün salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırır. Yüksek tansiyonu düşürür, damarları temizler. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır, böbrekte kum ve taş oluşmasını önler. 


Muz


Kokusuyla bile mutluluk taşıyan tam bir Endorfin deposudur. Güç verir, stresi azaltır. Kalsiyum ve 
magnezyum kaynağıdır, strese karşı birebirdir. 


Üzüm


Üzümde yüzde 20 oranında direkt olarak kana karışan şeker vardır. Hem beyin hem de fiziksel sağlık için olumlu etkileri vardır. Üzümdeki bol demir kan yapımını artırır. Yüz ve boyuna taze üzüm suyu sürülüp 10 dakika sonra yıkanırsa cilde dirilik verir. Serotoni salımını artırır. 


Portakal


C ve B vitamini açısından zengindir. İnsana dinamizm kazandırır. İçerdiği C vitamini özellikle damar sağlığı açısından faydalıdır. Damarların ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Portakal direnci artırır. Hazmı kolaylaştırır. Portakal reçeli ise karaciğeri çalıştırır.


Susam


Simit, mutluluğa giden yolda önemli bir yere sahip. Yağ ve protein içerir. Susamdan elde edilen tahin, bal ile karıştırılıp yenirse boğaz ağrısı ve bronşite de iyi gelir. 
 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.