Hemen Arayın

Obezite ameliyatı sonrası beslenme önerileri

okuyabilirsiniz.

Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası beslenmeye dikkat etmek çok önemli. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme Uzmanı Tuba Örnek özellikle ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...

Obezite, yaşa ve boya göre aşırı yağlanma sonucunda çeşitli sağlık sorunlarına neden olan ciddi bir hastalıktır. Kilo vermek için doğru veya yanlış birçok yöntemle karşılaşıldığını vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Kalıcı, sürdürülebilir ve sağlıklı olmak için en önemli konu yeterli ve dengeli beslenmektir. Fakat bunu başarabilmek hormonal ya da diğer sebepler nedeniyle zor olup, böyle durumlarda tüp mide ameliyatlarına başvurulabiliyor” açıklamasında bulundu.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme önerileri

Tüp mide ameliyatlarının kilo vermeye yardımcı olduğunu ve uygun hastaya uygun şartlarda başarılı yöntemlerden biri olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Operasyon sonucu mide hacminin küçülmesi ve açlık hormonlarının azalmasıyla zayıflama kolaylıkla gerçekleşir. Yine kalıcı sağlıklı bir kilo kaybı için bu süreçte de doğru beslenmeye dikkat edilmeli” dedi.

Vücuttaki kas kitlesi mümkün olduğunca korunmalı

Tüp mide ameliyatından sonra gıda alımının çok küçük porsiyonlarda olması gerektiğinden vücudun yağ ve fazla suyu atarken kas kitlesinden mümkün olduğunca kayba uğramaması gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bunun için bir diyetisyen tarafından planlanmış, bu sürece uygun hazırlanmış beslenme programı vücutta kaybını istemediğimiz dokuları korur ve vitamin/mineral eksikliklerine de yol açmaz. Dolayısıyla morbid obezitenin cerrahi tedavisi için oluşturulmuş ekipte diyetisyenin rolü büyüktür” şeklinde konuştu.

Hedefler hastanın beslenme tarzı ve alışkanlıklarına göre belirlenmeli

Operasyon öncesi diyetisyen tarafından hastanın vücut analiz cihazı ile kilo, yağ, kas, su oranları, BKİ (Beden Kitle İndeksi), bazal metabolizma hızının (BMH) ölçüldüğünü belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Hastanın daha önce uyguladığı diyetler, kilo öyküsü, son zamanlarda beslenme tarzı/alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu gibi bilgileri içeren bir anamnez alınır, hedefler bu doğrultuda belirlenir” dedi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, tüp mide ameliyatı sonrasında şu konulara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı:

  • Günlük besin tüketim kaydı tutma
  • Beslenme programı (sıvı-püre-katı besinlere geçiş ve hazırlama, pişirme yöntemleri)
  • Takviye edici beslenme ürünleri ve kullanımı
  • Sıvı tüketimi
  • Öğün planlaması
  • Gerçekçi hedefler
  • Ağırlık kaybının doğru yöntemlerle sağlanması
  • Geriye kilo kazanımının mümkün olduğunun anlatılması

Belirli aralıklarla diyete uyum, kas, kilo ve su oranı kontrol edilmeli

Operasyon sonrasında belirlenen programın takibinin de son derece önemli olduğunu belirten Örnek, “Kişiye özel yaşanan tolerasyon sıkıntıları olabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla diyetisyen takibiyle kilo, vücut yağ, kas, su oranları, diyete uyum, tolerasyon durumu gözden geçirilmeli” dedi.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Tuba Örnek
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Tuba Örnek, 1980 yılında Sakarya’da doğdu. Üniversite öğrenimini 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde iki yıl diyetisyen olarak Nutrisyon Ekibi’nde çalışmalar yürütürken klinik ve poliklinik deneyimleri de oldu. Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde yaklaşık dört yıl poliklinik ağırlıklı deneyiminden sonra 2011 yılında İstanbul’a yerleşerek Bayındır ve Medistate olmak üzere iki özel hastanede çalıştı. Evli ve bir oğlu olan Dyt. Örnek, 2016’dan bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Tamamlayıcı Tıp Merkezi Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Beslenme ve Diyet Bölümü’nde diyetisyen olarak da görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.