Hemen Arayın

Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi hastanede yatış süresini kısaltıyor

okuyabilirsiniz.

Obezite; kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, rahim, meme, prostat ve kalın bağırsak kanserleri, yüksek tansiyon, inme, sindirim sistemi problemleri, solunum yolu problemleri, kas-iskelet sistemi problemleri, ürogenital problemler ve psikososyal problemlere yol açıyor. Ciddi obezite hastalarının ve tedaviye dirençli tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde etkinliği kanıtlanmış en etkili tedavi yönteminin cerrahi tedavi olduğunun altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Tüm obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları laparoskopik ve robotik gibi minimal invaziv yöntemler ile yapılabilir” açıklamasında bulundu. Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, obezite ameliyatları ile ilgili merak edilenleri anlattı... 

Obezite ameliyatlarında robotik cerrahi hastanede yatış süresini kısaltıyor

Cerrahi tedavi, ciddi obezite hastalarının ve tedaviye dirençli tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde etkinliği kanıtlanmış en etkili tedavi yöntemidir. Tüm obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları minimal invaziv yöntemler (laparoskopik ve robotik) ile yapılabilir. 

Her merkezde olmayan ve az sayıda cerrahın kullanabildiği bir yöntem olan robot yardımlı cerrahi birçok yönden laparoskopik cerrahiye üstündür. Robotik cerrahi, cerrahi girişimlerde dokulara minimal düzeyde zarar veren teknikleri ve ekipmanları kullanabilen bir cerrahi tekniktir. Robotik cerrahi laparoskopik cerrahinin sahip olduğu az ağrı, kısa yatış süresi, iyi kozmetik sonuçlar gibi gibi tüm faydalara sahiptir. Robotik cerrahinin kozmetik sonuçları çok iyidir. 

Robotik cerrahi ileri düzey bir laparoskopik cerrahi olarak da düşünülebilir. Temel çalışma prensipleri laparoskopik cerrahi ile benzerdir. Öncelikle karın duvarında 4-5 adet 8 mm’lik delikler açılarak karın içi karbondioksit gazı ile şişirilerek çalışma için alan oluşturulur. Daha sonra bu deliklere robotik cerrahi için özel olarak tasarlanan ve karın duvarına zarar vermeyi engelleyen özel robotik kollar takılır. Hareket kabiliyeti yüksek bu kollar yardımıyla ameliyat yapılır. Deliklerden birine yüksek çözünürlüklü kamera takılır ve bu kamera ameliyat görüntülerini hem cerrahın ameliyatı yaptığı konsola hem de ameliyat yatağının başında yer alan büyük bir monitöre aktarır. Bu aşamadan sonra birinci cerrah yerini deneyimli bir yardımcısına bırakarak hasta başından ayrılır ve kendisi için tasarlanan özel bir konsola geçer ve ameliyatı oradan verdiği komutlarla yapar. Cerrahi konsol, robot ile ilgili tüm ayarların yapıldığı ve cerrahın özel el aletleri vasıtasıyla ameliyatı gerçekleştirdiği birimdir. Cerrahın hareketleri robotun kollarına yansır ve robot kollarının ince hareketleri, dar alanda kolay çalışma kabiliyeti sayesinde ameliyat gerçekleştirilir.

Robotik kameranın üç boyutlu ve yüksek kalitedeki görüntüsü ameliyatı yapan cerraha çıplak gözleriyle ameliyat yapıyormuş hissi verir. Hatta büyütülmüş görüntü sayesinde insan gözünün zorlukla seçebileceği yapıları bile daha net bir şekilde görmeyi sağlar. Robotik kolların bilek kısmı insan bileğine benzer şekilde hareket çalışma kabiliyetine sahiptir. Hatta yüksek derecede hareket kabiliyeti ile insanın el bileğinden daha fazla hareket yeteneğine sahiptir. Dar alanlarda bile, bu hareket yeteneği sayesinde robotla birçok zor cerrahi işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu aletler aynı zamanda kuvvetli aletler olduğu için özellikle aşırı kilolu (obez) hastalarda çalışma kolaylığı sağlar.Yukarıda bahsi geçen tüm özellikleri ile robotik cerrahi, cerrahın cerrahi işlemleri yüksek doğruluk ve keskinlikle yapmasını sağlar.

Özetlemek gerekirse, modern teknolojinin tüm olanaklarını sunan robotik cerrahi morbid obezite ve tip 2 diyabetin cerrahi tedavisinde güvenle kullanılabilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Abdulcabbar  Kartal
Doktorun Biyografisini Gör

Doç. Dr. Abdulcabbar KARTAL, İstanbul Üniversitesi İstanbulTıp (Çapa) Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini 2007 yılında tamamlayarak Tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  tamamlayıp 2013 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. 2013 -2016 yılları arasında Şanlıurfa da Devlet Hizmet Yükümlülüğü görevini yaptıktan sonra İstanbul Okan Üniversitesi bünyesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başladı. Yaklaşık 4 yıl akademik ve bilimsel faaliyetlerini Okan Üniversitesi Hastanesi bünyesinde sürdüren Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal 2020 yılında doçent ünvanı aldı. 2021 yılında Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneğinin düzenlediği board sınavını geçerek Fellow of Europen Board Examination of Coloproctology (FEB-C) ünvanı almıştır. 2021 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde genel cerrahi uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.