Hemen Arayın

Obezite cerrahisi hakkında bilmeniz gerekenler

okuyabilirsiniz.

Az gelişmiş ülkelerde gelişmiş ülkelere oranla daha sık rastlanılan obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından metabolik bir hastalık olarak tanımlanır. Vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla artması sonucu gelişen ve boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının istenilen düzeyin üzerine çıkması sonucu oluşan obezite, tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan hastalıklara yol açabilir.

Obezite cerrahisi hakkında bilmeniz gerekenler

Obezite Neden Olur

Sağlıklı yaşam için vücuda alınan enerjinin harcanan enerji ile dengeli olması gerekir. Enerji dengesinin sağlanamaması vücutta yağ birikimine yani şişmanlığa ya da zayıflığa neden olur.

  • Genetik yatkınlık
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle aşırı kilo alma
  • Yanlış diyet uygulamaları
  • Fiziksel aktivite yetersizliği
  • Metabolik ve hormonal bozukluklar
  • Psikolojik problemler
  • Yaş, cinsiyet
  • Eğitim düzeyi ve sosyoekonomik faktörler

gibi etmenler obezitenin nedenleri arasında sayılabilir.

Obezite Ölçümü Nasıl Yapılır

Obezite ölçümü, beden kitle indeksi( BKİ) olarak tanımlanan obezite testi ile yapılır.  Kişinin vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonucu elde edilen BKİ değerine göre obezite riski belirlenir. Bu değer 20-25 arasında ise kişi normal, 25-30 arası ise hafif kilolu, 30-35 arası ise şişman, 35-40 arası ise obez ve 40 üzeri ise morbit obez olarak sınıflandırılır. Obezite belirtileri için kullanılan bir diğer yöntem ise bel çevresi ölçümüdür. Kadınlarda bel çevresi 80 santimetreyi geçerse artmış obezite riski, 88 santimetreyi geçerse yüksek obezite riskinden, erkeklerde ise bel çevresi 94 santimetreyi geçerse artmış risk, 102 santimetreyi geçerse yüksek obezite riskinden söz edilebilir.

Obezite Cerrahisi Nedir

Obezite tedavisinde başvurulan ilk yol, hastaya sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve fiziksel aktivitesini arttırmak için zayıflama programına katılımını sağlamaktır. Zayıflama programına uyum sağlayamayan obez hastalar için obezite cerrahisi önerilir. Kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde uygulanabilen yöntemin seçimi kişinin sağlık durumuna göre doktor tarafından  belirlenir. Genel olarak morbit obez bireylere laporoskopik cerrahi de denilebilen kapalı obezite ameliyatı, obez bireylere ise açık obezite ameliyatı uygulanır. Mideye tüp takma ve mide katlama ameliyatı en çok tercih edilen obezite ameliyatlarıdır. Ameliyat sonrası hasta 1-2 gün içinde taburcu edilebilir. Kısa ve kalıcı bir tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih edilen cerrahi işlem sonrasında da diyet ve egzersiz mutlaka önerilir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır

Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren obezite, tedavi edilmediğinde kişinin yaşam süresini kısaltan kanser, felç, kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet, böbrek hastalıkları ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Obezite tedavisi nedene yönelik yapılır. Kilo alımına sebep olan metabolik bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu hastalığın tedavisi yapılır. Örneğin; tiroit hastalıkları, gece yeme sendromu, psikolojik rahatsızlıklar, hormon bozuklukları ve polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklar kilo almaya sebep olabilir. Obez hastanın yaşına, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına uygun diyet tedavisi ile birlikte egzersiz programına başlanır. Obezite cerrahisi BKİ 35’in üzerinde olan hastalarda diyet ve egzersiz tedavisinin başarısız olması halinde uygulanır. Hasta cerrahi müdahale öncesinde detaylı bir analizden geçirilir ve genetik, nörolojik ya da endokrin bir bozukluğa sahip olup olmadığı araştırılır. 18-60 yaş arasında tüm bireylere uygulanabilen  cerrahi yöntem için  obezliğin hastada en az 3 senedir var olması ve en az bir yıldır sağlıklı bir zayıflama programı uygulamasına rağmen kilo vermede ilerleme kaydetmemiş olması gerekir. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.