Hemen Arayın

Obezite cerrahisi sonrası yapılan hatalar

okuyabilirsiniz.

Dünyada önemli bir sağlık problemi olan obezite, tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde çok daha ciddi hastalıklara zemin oluşturabilir.

Obezite cerrahisi sonrası yapılan hatalar

Obezite Ölçümü

Vücuda alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması halinde vücut yağ kitlesinin artışı olarak tanımlanan obezite için iki yöntem uygulanır. İlk yöntem kişinin kilosunun boy uzunluğunun karesine bölümü sonucu elde edilen BKİ yani beden kitle indeksidir. Elde edilen değer eğer 20-25 arası ise normal, 25-30 arası ise kilolu, 30-35 arası ise şişman, 35-40 arası ise obez ve 40’ın üzeri ise morbid obez olarak nitelendirilir. Diğer yöntem ise bel kalça oranıdır. Bel ölçüsünün kalça ölçüsüne bölünmesi sonucu elde edilen değer kadınlarda 0,8’ in üzerinde, erkeklerde ise 1’in üzerinde ise obez riskinden söz edilebilir.

Obezite Neden Olur

Obezitenin en belirgin sebeplerinden biri sağlıksız yaşamaktır. Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıklarına ek olarak fiziksel aktivitenin yetersizliği sonucu vücutta yağ dokusu artar. Özellikle oturarak çalışmak zorunda kalanlar kilo almaya daha uygundur. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve eğitim düzeyi de kilo artışında önemli rol oynar. Yaş ile birlikte bazal metabolizma hızı azalır ve kişiler beslenmelerine dikkat etmezlerse obez olabilir. Gelir durumu, sosyo kültürel etmenler ve psikolojik problemlerin yanı sıra hormon bozuklukları ve sigara, alkol gibi zararlı maddelerin aşırı kullanımı da vücut yağ kitlesinde artışa sebep olabilir. Bunlara ek olarak uygulanan çok düşük enerjili diyetler ve kullanılan ilaçlar da obezite belirtileri arasında yer alır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır

Hormonal bir rahatsızlığı bulunmadığı halde kilo vermekte zorlanan, sağlıklı zayıflama yöntemleri ile başarıya ulaşamayan kişilere uygulanan obezite cerrahisi her obez hasta için uygun bir yöntem değildir. Cerrahi tedavi yönteminin uygulanabilmesi için bazı kriterler vardır. Doktorlar tarafından obez hastanın durumu detaylı bir şekilde incelenir ve sağlık açısından herhangi bir tehdit olmadığına karar verildikten sonra cerrahi tedavi uygulanır. İşlem için obez hastanın 18 ile 60 yaşları arasında ve obezite testi olarak bilinen BKİ değerinin 35’in üzerinde olması gerekir. Hormonal probleminin, alkol ve uyuşturucu bağımlığının olmaması da aranılan kriterler arasındadır. Sağlıklı beslenme programlarına dâhil olduğu halde en az 3 yıldır obezliğin var olması halinde cerrahi yöntem uygulanmasına karar verilebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yapılan Hatalar

Obezite ameliyatı sonrası yaşam dikkat edilmesi gereken önemli bir süreci kapsar. Bu süreçte hastalar alışkanlıklarına bağlı olarak birtakım hatalar yapabilir.

  • Obezite cerrahisi sonrası hazırlanan diyet çok düşük kalorili olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral takviyesi alınması gerekir. Takviye vitamin ve minerallerin alınamaması obezite cerrahisi sonrası yapılan hatalardan biridir.
  • Cerrahi müdahaleden sonra hastaların yemeklerle birlikte sıvı tüketmesi yapılan bir diğer hatadır. Yemekle birlikte sıvı tüketildiğinde midede aşırı doluluk hissi oluşur ve bu durum da mide ağrısı, yemek borusunda gerilmelere ve reflüye neden olur.
  • Müdahale sonrasında yanlış beslenme alışkanlıklarına devam etmek hastalarda sıklıkla görülen bir durumdur. Hastaların basit karbonhidrat içeren şekerli besinlerden uzak durması büyük önem taşır.
  • Bariatrik cerrahi sonrası hastaların yeterli oranda su tüketmeleri iyileşme sürecini hızlandırır. Hastaların su içmeyi unutmaları ya da atlamaları yapılan en önemli hatalardan biridir.
  • Cerrahi operasyon sonrasında görülen bir diğer hata da hastaların gün boyu atıştırmalık tüketmeleridir. Bu gıdalar yüksek enerjiye sahip olduğu için kilo artışını kolaylaştırır.
  • Obezite cerrahisinin başarı devamlığını sağlamak için yapılması gerekenlerden biri de düzenli egzersizdir. Düzenli egzersiz ile vücudun kas kitlesi artar ve böylece bazal metabolizma hızı yükselir. Düzenli egzersiz yapmamak bariatrik cerrahi sonrası yapılan hatalardan biridir.
  • Mide kaslarını gerginleştiren kola, gazoz, soda, alkol gibi gazlı içeceklerin tüketilmesi mide kese dilatasyonuna neden olur. Ayrıca bu içecekler yüksek oranda şeker içerir ve kilo almayı kolaylaştırır. Mide ameliyatı geçiren hastaların gazlı içecekler tüketmesi de ameliyat sonrası gözlenen hatalar arasındadır.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.