Hemen Arayın

Ofis çalışanlarına 20 beslenme önerisi

okuyabilirsiniz.

Gün boyu masa başında çalışmaya bağlı olarak yetersiz fiziksel aktivite, yoğun iş temposu ve stresli yaşam tarzı ofis çalışanlarında sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca modern yaşamın beraberinde getirdiği zamanla yarışın, ulaşımı kolay paketli gıdaların, hızlı pişirilen ve tüketilebilen besinlerin ve bunların yanında bol kalorili içeceklerin de ofis çalışanlarının hayatında olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Kendi bünyesinde çalışanlara catering hizmeti veren kuruluşlarda iyi planlanmamış ve kalori içeriği fazla olan menülerin tüketilmesi, hem sağlık sorunları oluşmasına yol açar, hem de iş performansını olumsuz etkileyebilir. Bunlarla birlikte ofis çalışanlarında en çok obezite, insülin direnci-diyabet, kolesterol yüksekliği, bel çevresinde yağlanma, hipertansiyon, kas iskelet sistemi hastalıkları, D Vitamini başta olmak üzere diğer vitamin ve mineral eksiklikleri de görülebilir” açıklamasında bulundu.

Ofis çalışanlarına 20 beslenme önerisi

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, ofis çalışanlarına 20 öneride bulunarak “Aşağıdaki söylemlerin 10 dan fazlasına hayır cevabı veriyorsanız hayatınızda düzeltmeniz gereken beslenme ve spor alışkanlıklarınız var demektir” uyarısında bulundu.

 • Günlük su tüketimim kilo başına 30 ml’yi (kg*30ml) geçmektedir.
 • Kahvaltısız güne başlamam.
 • Kahvaltıda çoğunlukla poğaça, börek gibi aşırı yağlı ve kalorili tercihler yerine tam tahıllı ekmek ile yapılmış tost, yulaf-meyve karışımları gibi tercihler yaparım.
 • Günde ortalama 5 porsiyon sebze ve meyve tüketirim.
 • Fazla mesai saatleri ile yoğun çalıştığım için günlük 3 ana öğünümü düzenli yapmaya çalışırım.
 • Sık sık atıştırma yapmak yerine düzenli ara öğünler yaparak kan şekerini dengeleyip bir sonraki öğüne kadar açlık mekanizmasını kontrol altına almış olurum. 
 • Öğle yemeğinden sonra yorgunluk, uyku hali gibi problemler yaşamam.
 • Öğünlerimin yanına salata ve yoğurdu uygun porsiyonlarda ekleyerek doygunluk sağlamaya çalışırım.
 • Ara öğünler için ofis çekmecemde paketli gıdalar yerine taze-kuru meyve, kuruyemiş bulundururum.
 • Günlük çay ve kahve tüketimim 5 fincanı geçmez.
 • Çay ve kahve tüketimlerimde şeker ve ilave kremalardan uzak dururum.
 • Bitki çaylarını bağışıklık sistemimize olan olumlu etkilerinden dolayı günlük yaşantımda düzenli tüketirim.
 • Ofiste toplantılar veya kutlamalarda sıklıkla tüketilen kurabiye, pasta, şerbetli tatlı gibi boş enerji kaynaklarından çoğunlukla uzak dururum.
 • Öğünlerde yemeklere ilave tuz eklemekten kaçınırım.
 • Baharatların metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanırım.
 • Ayaküstü atıştırma yapmam. Yiyecekleri farkına vararak yavaş yavaş tüketirim.
 • Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak dururum.
 • Ofis içerisinde 2 saatten fazla hareketsiz kalmam, mümkün oldukça yerimden kalkıp tur atarak iskelet sistemimi rahatlatırım, asansör yerine merdiven kullanırım.
 • Oturduğum yerde esneme hareketleri yaparım.
 • İş yerine ulaşım sırasında geliş veya dönüş yolunda kendime yürüyüş için imkanlar oluştururum.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Başak İnsel Aydın
Doktorun Biyografisini Gör

Başak İnsel Aydın, Yeditepe Üniversitesinin 5 yıllık ve Diyetetik (İngilizce) lisans eğitimini tamamlayarak ‘Diyetisyen’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Üniversite staj döneminde Acıbadem Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, Maltepe Bölge Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde mesleğini deneyimleme şansı bulmuştur. Mezuniyetinden sonra Ataşehir Modern Tıp Merkezi ile iş hayatına başlayıp, sırası ile Emsey Hospital ve Anadolu Sağlık Merkezi John Hopkins Hastanelerinde diyetisyen ünvanı ile yer almıştır. Bu sırada Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Bölümü yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılının başından beri kurucusu olduğu Başak Diyet kliniğinde danışan kabulüne devam etmektedir. Daha önce Teknosa A.Ş. , DHL lojiştik hiz A.Ş , Honda Türkiye gibi şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmeti vermiştir, günümüzde de büyük şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmetine devam etmektedir. Hala Maltepe Başak Diyet kliniğinde ve Ataşehir Anadolu Sağlık Merkezinde beslenme ve fitoterapi uzmanı olarak hasta kabul etmektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.