Hemen Arayın

Öksürük nasıl geçer

okuyabilirsiniz.

Soğuk havalarda ya da mevsim geçişlerinde sık karşılaşılan problemlerden biri olan öksürük, vücudun solunum yolu açıklığını sürdürmek için gösterdiği bir tepki olarak değerlendirilir. Akciğerlerde "balgam" adı verilen sekresyonların artmasına, bademcik ya da solunum yolu enfeksiyonlarına ve sigara kullanımı gibi alışkanlara bağlı olarak gelişebilen öksürük için çeşitli tedavi yöntemlerinin varlığından bahsedilebilir. 

Öksürük nasıl geçer

Öksürük Nedenleri Nelerdir? 

Balgamlı öksürük problemi genellikle bronşit, sinüzit, astım, tüberküloz ve kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişmekle birlikte kuru öksürük nedenleri üst solunum yolu iltihabı, grip, soğuk algınlığı, sigara kullanımı ve çeşitli sindirim sitemi bozuklukları olarak sıralanabilir. Özellikle ailede kalp, akciğer ya da üst solunum yolu hastalığı öyküsü olan kişiler, uzun süren öksürük problemini gözardı etmeden doğru teşhis ve öksürük tedavisi için profesyonel sağlık desteği almalıdır. 

Bu gibi rahatsızlıklar dışında alerjik reaksiyonlara bağlı olarak da gelişebilen öksürük problemi, hemen her yaş grubunda sıklıkla gözlemlenen problemlerden biridir. Özellikle yaşlılarda ve bebeklerde öksürük ile birlikte ortaya çıkan solunum sıkıntısı, altta yatan bir hastalığın habercisi olarak değerlendirilir ve mutlaka doktor kontrolü önerilir. 

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük problemi her ne sebeple yaşanıyor olursa olsun öksürüğe iyi gelen birçok tedavi yöntemi ile şikayetleri azaltmak ve öksürük şiddetini hafifletmek mümkündür. Yıllar boyunca "öksürük nasıl geçer?" sorusunu cevaplamak için evde geliştirilen çeşitli uygulamalar, solunum yolu açıklığını desteklemek, göğüs kaslarını rahatlatmak ve bağışıklık sistemini hızlıca güçlendirmek gibi birçok iyileştirici etkiye sahiptir. Öksürüğün altında yatan problemi çözmeyen, yalnızca öksürük şikayetinin hafiflemesini sağlayan bu yöntemler, kalıcı tedavi seçeneği olarak değil rahatsızlığı hafifletici birer uygulama olarak değerlendirilmelidir. 

  • Su Tüketimini Artırın: Vücutta ortaya çıkan birçok rahatsızlık için tedavi edici ve uygulanan tedaviyi hızlandırıcı etkileri olan su, sağlıklı metabolik faaliyetlerin gerçekleşmesi için son derece önemlidir ve günde en az 2,5 litre tüketilmesi önerilir. Yeterli su tüketimi tüm iç organların işleyişini desteklerken, akciğerlerde ve solunum yollarında meydana gelen nem kaybını engelleyerek öksürük problemini son derece etkili bir şekilde hafifletir. 
  • Bal ve Karabiber Tüketin: Kuru öksürük problemi yaşayanlar için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan bal, ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen faydalı bir besindir. Karabiber ile birlikte ılık su içerisinde tüketebileceğiniz bu faydalı besin, hem kuru öksürük için hem de balgamlı öksürük sırasında yaşan boğaz tahrişi için bilinen en etkili çözümlerden biridir. 
  • Sıcak Uygulama Yapın: Öksürük probleminin en etkili çözüm yollarından bir diğeri de sıcak uygulama yöntemleri olup şikayetlerin hızlı şekilde hafiflemesini sağlar. Gün içerisinde alacağınız sıcak bir duş ile rahatlama şansı bulabilir ya da bulunduğunuz odayı sıcak su buharı ile nemlendirebilirsiniz. Kuru öksürük problemi için nem desteği sağlayan bu uygulama, balgamlı öksürük problemlerinde de sekresyon atımını hızlandırarak rahatlama imkanı verir. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.