Hemen Arayın

Okul çocuğunun beslenmesi

okuyabilirsiniz.

Gelişme çağındaki çocuklar için beslenmenin önemine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, kahvaltının önemini vurgulayarak sağlıklı beslenme önerilerinde bulunuyor. 

Okul çocuğunun beslenmesi
Kahvaltının en önemli öğün olduğu ne kadar bilinse de anne babanın işe yetişme, çocuğun servise yetişme telaşı, açlık hissetmeme, sabah erken kalkma problemi nedeniyle kahvaltılar hep atlanır. Oysa ki özellikle okul çağı çocuklarında beslenme açısından en önemli konulardan biri çocuğun kahvaltı etmeden okula gönderilmemesi.   Okula kahvaltı yapmadan gidersek ne olur?;
  • Kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak: Uyuklama, algılama ve öğrenme zorluğu, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik gibi belirtiler gözlenebilir. Tüm bunlar da çocuğun dersi anlama, izleme ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkiler.
  • Gergin olur: Açlığın getirdiği gerginlik nedeniyle çocuk arkadaşlık ilişkilerinde ve öğretmeni ile ilişkilerinde sıkıntı yaşayabilir. 
  • Şişmanlık nedeni: Günün ilk öğününü atlayan çocuğun ayrıca ders aralarında kantine koşma ve kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük gıdaları fazla tüketmesi şişmanlık, diş çürükleri gibi hastalıklara da zemin hazırlar.  

Gün içinde hangi besinler tüketilmeli?  


Okula giden çocukların gün içinde üç ana (sabah, öğlen, akşam) ve iki ya da üç ara (kuşluk, ikindi, akşam yemeği sonrası) öğün almaları gerekiyor. Peki, bu öğünlerin menüsü nasıl olmalı? Bu öğünlerde süt/süt ürünü, et-yumurta, tahıl ve meyve-sebze grubundan besinler dengeli olarak çocuğa verilmeli. Çocuğun bir gün içinde ekmek-tahıl grubundan altı porsiyon, süt ve süt ürünlerinden iki porsiyon, et-yumurta grubundan iki porsiyon, meyve-sebze grubundan da en az beş porsiyon tüketmesi sağlanmalı.  

Çocuğa doğru beslenme alışkanlığı kazandırın  


Çocuğun kantinden hazır gıdalar (poğaça, açma, çikolata, gofret gibi) alması ve bunu alışkanlık haline getirmesi doğru değil. Hatalı beslenme alışkanlıkları edinen çocuklarda kansızlık, kemik zayıflığı, yetersiz beslenme, şişmanlık, diş çürükleri gibi hastalıklar gelişebiliyor. Bunu önlemek için çocukla besinlerin yararları konusunda konuşun, sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceği konusunda onları bilgilendirin. Okul kantininden ara sıra peynirli tost, simit, ayran, taze meyve suyu, meyve alabileceğini ancak diğer gıdaları neden tüketmemesi gerektiğini açıklayın. Evde çocuk için uygun ana ve ara öğünler çocuğun istekleri de dikkate alınarak hazırlanıp okula gönderilebilir. Sokaktan satın alınan gıdaların tüketilmesi de doğru değil, zira üretim, saklama koşulları bilinmiyor.  

Örnek menüler…  


Kahvaltı menüsü:
Kahvaltıda süt, tahıl, yumurta ya da peynir ve meyve tüketilmeli. Bu besinler çocuklara farklı şekillerde sunularak yemeleri kolaylaştırılabilir. Peynirli tost, domates ve süt, tahıl - kuru meyve - süt karışımı (corn flakes), meyveli yoğurt, pekmez ya da bal ya da reçelli ekmek ile süt, yumurta - peynir sürülmüş ekmek ve meyve suyu kahvaltıda tercih edilebilir.
 

Beslenme çantası menüleri
 

Çocuğun beslenme çantasında ise mutlaka süt/süt ürünü, et-yumurta, tahıl ve meyve-sebze bulunmalı. Süt grubundan kutu süt, ayran, yoğurt seçilebilir. Et grubu besinler oda ısısında saklanması güç olan besinlerdir. Haşlanmış - ızgara tavuk, kıymalı börek, ton balıklı ya da yumurtalı sandviç tercih edilebilir. Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş gıdalar tüketilmemeli. Tahıl ürünü olarak ekmek, kek, börek seçilebilir. Meyve, taze meyve suyu ya da süt ürünü ara öğün olarak da tüketilebilir. Yeterli su içmesini sağlamak için beslenme çantasında termos içinde su da bulundurulmalı. 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Doktorun Biyografisini Gör

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda pediatri ihtisasını tamamladı. 2003 yılında Çocuk Nefrolojisi üst ihtisasını Marmara Üniversitesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı’nda yaptı ve 2007 yılında doçent oldu. 2009 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Doç. Dr. Bıyıklı, halen çocuk nefrolojisi ve genel pediatri uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.