Hemen Arayın

“Önemli olan biyolojik bağ değil, babanın çocuğa gösterdiği yakınlık ve ilgidir”

okuyabilirsiniz.

Anneler kadar babalar da çocukların hayatında aktif rol almalı. Çocukların deneyimlerine, hayatlarına tanık olmaları, özellikle çocuklarının çevreyi keşfetmeye yatkın oldukları yaşamın ilk yıllarında babaların rolleri ve etkileri oldukça önemli. Baba ile sağlıklı ilişkisi olan ve babasından yeterince sevgi alan çocuğun ileride akranlarıyla iletişiminin de sağlıklı olduğunun bilindiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Anneler yalnızca kız çocukları için rol model veya babalar erkek çocukları için rol model değildir. Çocuklar, ilk tanıştıkları sosyal çevre olan aile içerisinde bir babanın nasıl olacağını, bir annenin nasıl olacağını ve insanların birbirine nasıl davranacağını gözlemleyip öğrenir. Çocuğun duygusal gelişimi ve aile içi ilişkilerin daha sağlıklı olması için babanın iletişime açık olması, ilgili olması, evin sorumluluklarına dahil olması önemli” açıklamasında bulundu. Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, Babalar Günü vesilesiyle “baba” olmanın önemine değinerek, babalar için hediye önerilerinde de bulundu...

“Önemli olan biyolojik bağ değil, babanın çocuğa gösterdiği yakınlık ve ilgidir”

Araştırmalara göre babaların çocuklarıyla geçirdikleri zamanın kalitesi, baba-çocuk ilişkisini iyileştiren en önemli faktörlerden biridir. Çocukla verimli vakit geçirmek, çocuğun gereksinimlerini, duygularını ve düşüncelerini daha iyi tanımak için gereklidir. Çocuğun gelişimi, bakımı konusunda ilgili ve sorumluluk alan babalarla büyüyen çocuklar yetişkinlikte akademik alanda başarılı ve sosyal ortamlarda kendilerini daha iyi ifade edebilen, işbirlikçi, kendi kararlarının arkasında durabilen bireyler olurlar. Babanın anneye destek olması ise annenin üzerindeki yükü hafifleterek anne-çocuk arasındaki ilişkinin kalitesini de arttıran bir faktördür. Ailede babanın desteği anne, baba ve çocuğun arasındaki iletişimi de güçlendirir. İlgili bir babayla büyüyen çocuklar yetişkinlikte kendilerini daha iyi ifade ederler. Babalar çocuklarını destekleyici ve cesaretlendirici olmalılar. Bu durum çocuğun kendini keşfetmesi ve hayatın getirdiklerine karşı cesaretli bir duruş sergileyebilmesi açısından faydalıdır.

Güven veren bir baba tutumu çocuğun güven duygusunun gelişimi için çok önemli

Babanın davranışları ve çocuklarla yakınlığı çocukların sağlıklı duygusal gelişimi için oldukça önemlidir. Babanın çocukları ile ilişkisi çocuğun kendisine olan saygısını da destekler. Destekleyen ve güven veren bir baba tutumu çocuğun gelişiminin sağlıklı tamamlanması için ve güven duygusunun gelişimi için önemlidir. Özellikle yakınlık göstermeyen babanın kız çocukları ileride kendine daha az güvenir ve karşı cinsle olan iletişiminde problemler yaşayabilir. Hem kız çocuk hem erkek çocuk için baba yoksunluğu çocuğun gelişiminde problemler yaratabilir. Babaları uzakta olan veya yanlarında olmasına rağmen babalarından yakınlık hissedemeyen çocuklar bu boşluğu başka şeylerle kapatmaya çalışırlar. Baba olmak için biyolojik bağdan öte yakınlık ve çocukla o ilişkiyi kurabilmek çok önemlidir.

Babanın iletişime açık olması önemli

Geçmişte babalar evin masraflarını karşılayan kişi, anneler ise daha çok çocuğun bakımıyla ve ev işleriyle ilgilenen kişi algısı vardı. Günümüzde ise artık bu algı değişti. Değişen şartlarla artık babanın ailedeki görevleri de yeniden şekillendi. Günümüz babaları çocuklara iyi bir arkadaş, annenin hayatını kolaylaştıran bir eş, ev işlerine ortak olan, disiplini ve dengeyi sağlayan ve daha uyumlu bir profil çizmekte. Çocuğun duygusal gelişimini destekleyen ve aile içi ilişkilerin daha sağlıklı olması için babanın iletişime açık olması, ilgili olması, evin sorumluluklarına dahil olması önemli.

Her gün “Babalar Günü” gibi özel olmalı

Her gün özel bir günmüş gibi geçirilmeli. Ancak son yıllarda özel günlerdeki tüketim çılgınlığı, hediye veya organizasyonların popülaritesi Babalar Günü gibi özel günlerin doğallığını bozabiliyor. Babalar Günü’ü daha sembolik ve sade geçirerek babasını mutlu etmek isteyenlere işte birkaç öneri...

  • Babalar gününde babanızla birlikte güzel ve huzurlu bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • Onu çok gitmek istediği, keşfetmek istediği veya özlediği bir yere götürebilirsiniz.
  • Eski fotoğraflarınıza bakarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
  • Ona okumaktan hoşlandığı türde kitaplar hediye edebilirsiniz.
  • Eğer özellikle evde karantina sürecine devam ediyorsa varsa tablet, bilgisayar gibi uzaktan da olsa sosyalleşmesini sağlayacak araçlar hediye edebilirsiniz.
  • Uzun zamandır görüşemediği, sevdiği bir arkadaşıyla sürpriz bir buluşma ayarlayabilirsiniz.
  • Sevdiği tarzda şık ve rahat bir gömlek hediye edebilirsiniz. Daha çok evde vakit geçiriyorsa rahat bir eşofman hediye edebilirsiniz.
  • Planlı yaşamayı seven bir babanız varsa ona özel hazırlatacağınız bir ajanda hediye edebilirsiniz.
  • Babanız virüs nedeniyle evden çıkamıyorsa ona yakınlarınızın da bulunduğu kalabalık bir görüntülü görüşme ile Babalar Günü kutlaması organize edebilirsiniz. Böylece karantina sebebiyle evde kendini yalnız, sıkılmış ve unutulmuş hissetmeyecektir.
  • Hepsinden önemlisi babanıza olan sevginizi en doğal ve en sıcak haliyle aktarmanız. Sevgiden daha güzel ve anlamlı bir hediye yoktur.

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Psk. Ezgi Dokuzlu
Doktorun Biyografisini Gör

Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Dokuzlu Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesinde tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Sinirbilim doktora eğitimine devam etmektedir. Eğitimi sırasında Np İstanbul Beyin Hastanesi, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Uzm.Dr. Meltem Uzun Nöroloji Kliniği, Hayat Hastanesi, Kadıköy Bahariye Anaokulu, Bursa Birey Koleji, Özel Mavi Penguen Anaokulunda çalışmıştır. Çeşitli kurumlara ve okullara danışmanlık yapmakta, çocuk, ergen ve yetişkinlere psikoterapi hizmeti vermekte olan Ezgi Dokuzlu, Ekim 2019 tarihinden bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde psikolog olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.