Hemen Arayın

Oruç tutan annenin süt kalitesi düşer mi?

okuyabilirsiniz.

Emzirme döneminde bebeği olan ve oruç tutma niyetinde olan annelere önemli tavsiyelerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, “Emziren annenin oruç tutması sütün kalitesini düşürür” diyor. 

Oruç tutan annenin süt kalitesi düşer mi?
Emziren annelerin oruç tutması çeşitli riskler barındırıyor. Özellikle sahura kalkmadan oruç tutmak riskleri artırıyor. Her halükarda bebeklerin 6 aydan büyük ya da başka nedenlerle ek gıdaya başlamış olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Araştırmalar göre kısa süreli yememe durumunda anne sütü azalmıyor, ancak kısa süreli sıvı kaybı sütü azaltıyor. 2-5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışma, oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğunu gösteriyor. Çalışma, alınan enerji miktarı, protein, A ve C vitamin gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığını gösteriyor. Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini kanıtlıyor. Tüm gün su içmemenin ve oruç tutmanın neden olduğu en büyük sorun; annenin yaşadığı oluyor. Oruç tutan bazı annelerde sıvı kaybı diğerlerine göre daha çok görülebiliyor ve bu da ciddi sorunlar yaratarak, süt miktarını artırmayı zorlayabiliyor.  

Sıvı kaybı büyük risk  


Su kaybı fazla olursa annenin süt üretimi azalıyor. Bebek başka nedenlerle zaten ek gıdalara başladıysa ya da 6 ayın üzerinde ise oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebiliyor. Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içilmemesinden ve oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanmasından kaçınılması gerekiyor. Diyabet veya kan şekeri düşüklüğü ile başka sağlık problemleri olan annelerin oruç tutmaları riski artırıyor. Bu nedenle öncelikle doktora başvurmak gerekiyor.  

Annelere 4 öneri

  • Mutlaka sahura kalkın. 
  • İftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı alın. 
  • Günü dinlenerek geçirin ve kendinizi fazla yormayın. 
  • Bebeği aynı aralıklarla emzirmeye ve ek gıdaları vermeye devam edin.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play