Hemen Arayın

Oruç tutmak migreni tetikler mi?

okuyabilirsiniz.

Sıcak yaz günlerinde oruç tutmak kış aylarına kıyasla daha zor. Kronik hastalıkları olanlar için bu sürecin zorluk derecesi daha da artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, oruç tutacak migren hastalarını uyarıyor. 

Oruç tutmak migreni tetikler mi?

Oruç tutmak birçok hastalık için risk taşıyor ve o hastalıklardan biri de migren. Oruç süreci migreni etkiliyor, hasta oruçluyken ilaç alamadığı için ataklar şiddetlenebiliyor. Yaz aylarında Ramazan döneminde oruç tutmak isteyen migren hastalarını oruç süresinin uzunluğu ve sıcak havanın etkisi endişelendiriyor. Aç ve susuz geçirilen süre arttıkça, vücut bu duruma karşı alarm durumuna geçiyor. Oruç tutmak vücutta çeşitli tepkilere neden olabiliyor. Kan basıncı oynamalarına veya ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak oluşan baş ağrısı gibi… Migren hastalarında, atak sıklığı ayda 1-2’den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle atakların önüne geçilebiliyorsa bu kişilerin oruç tutmasında sakınca görülmüyor. Elbette sahur ve iftar öğünlerini aksatmamak kaydıyla.  
 

Koruyucu tedaviyle Ramazan'da oruç tutulabilir  


Migren gibi kronik ağrısı olan kişilerin oruç tutması, bu ağrıyı tetikleyebilir. Bu nedenle, oruç tutsalar da koruyucu tedaviyi sürdürmeleri gerekiyor. Örneğin; ayda 2-3 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alım saatini Ramazan’a göre düzenleyip, kriz sayısı da az olduğu için orucunu sürdürebilir.  

 

 

Uyku ve düzenli ilaç kullanımı önemli  


Yeterli uyku ve oruca uygun şekilde düzenli ilaç kullanımı ile migren hastaları da oruç tutabilir. Ancak Ramazan boyunca hafif ve orta şiddette baş ağrıları sürpriz olmayacaktır. Hafif ve orta şiddetli ağrılar nefes ya da gevşeme egzersizleriyle atlatılabiliyor. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda ve mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması öneriliyor. Ayrıca migren ağrısı sırasında başı bir eşarp veya tülbentle sıkmak ve yine başın üzerine buz veya soğuk uygulamak atağı geçirmede yardımcı oluyor.

 

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Ayşen Yücel
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ayşen Yücel, eğitimini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Anabilim Dalı, Algoloji Bilim Dalı‘nda yaptı. 2004-2007 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi’nde Medikal Direktör olarak çalışan Prof. Dr. Yücel, 2007 yılından bu yana ağrı tedavisi uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.