Hemen Arayın

Orucun insan üzerindeki etkileri

okuyabilirsiniz.

Ramazan süresince sahur ve iftar arasında bulunan uzun saatlerde vücutta birçok değişiklik meydana geldiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Oruç tutmaya başlanılan ilk saatlerde vücuttaki kan şekeri düşüş eğilimi gösterir. Ardından karaciğerde depolanmış olan şeker parçalanarak dolaşıma geçer ve 5-6 saatliğine kandaki glukoz düzeyini normal sınırlarda tutar. İlerleyen saatlerde ise kandaki glukoz düzeyi düştüğü için metabolizma yavaşlayarak vücut enerjisinin azalmasına neden olur. Sahura kalkmadan oruç tutulduğunda, vücutta glukoz sağlayan depolar hızla tükenir ve organlar fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getiremez” diyor. 

Orucun insan üzerindeki etkileri

Oruç tutmanın vücuda etkileri


Kronik hastalıkları olanların oruç tutmadan önce uzmana danışmaları, kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, beyin ve damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı ve obezite gibi kronik hastalıkları olan hastaların kendilerini takip ve tedavi eden doktorların tavsiyelerini almadan oruç tutmaması gerekiyor. İlaçlarını aksatan, hastalığı dengesiz bir seyir gösteren ve tedavisi henüz yeni başlanmış olan hastaların oruç tutmaları sağlık durumlarında olumsuz etkiler yaratabiliyor. Bölünen uyku ve uzun süren açlık psikiyatrik rahatsızlıkları olanlar için tehlikeli olabiliyor. Ramazan ayında oruç tutmak için sahura kalkmak uyku düzeninde değişiklikler meydana getirirken, genellikle uyku sorunları da bulunan psikiyatrik hastalar için bu durum daha da önemli bir hale geliyor. Ayrıca uzun süreli açlığın kişinin mizacı ve duygusal duyarlılığı üzerinde de etkileri olabiliyor. Psikiyatrik sorunları nedeni ile ilaç tedavisi görmekte olan hastaların oruç tutma kararı verirken, hastalığın derecesini belirleyerek izlenecek yolu ortaya koyacak olan psikiyatri uzmanına danışmaları gerekiyor. Artan hava sıcaklıkları ile vücudun su dengesinin korunması için oruç tutacak herkesin bol sıvı tüketmesi tavsiye ediliyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play