Hemen Arayın

Prematüre bebek bakımı

okuyabilirsiniz.

Gebeliğin 37 haftadan önce sonlanmasına prematüre denir. Normal doğan bebeklere göre prematüre bebekler, daha küçük, ağırlığı daha az olduğu gibi bu bebeklerin birtakım sağlık sorunları olabilir.

Prematüre bebek bakımı
Prematüre nedir?

Gebeliğin 37 haftadan önce sonlanmasına prematüre denir. Normal doğan bebeklere göre prematüre bebekler, daha küçük, ağırlığı daha az olduğu gibi bu bebeklerin birtakım sağlık sorunları olabilir.

Prematüre bakımı nasıl olmalıdır?

Yenidoğan ünitelerinde bebeğe yapılan her bir müdahale ve ortam son derece titiz bir yaklaşım gerektirir. Stresin dahi beyin gelişimini olumsuz etkilediği, yapılan radyolojik ve diğer incelemelerle kanıtlanmıştır. Diğer bir önemli konu da, bebeğe çok fazla el sürülmemesidir. Bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle bu tür bebeklerde enfeksiyon riski yüksek olur. Bebeğe her dokunuş enfeksiyon oranını artırır. Mümkün olduğunca bebeği ellemeyip rahat bırakmak gerekir. Bu sebeple de genelde tüm bakımlar belirli bir saate toplanır. Bebeğin ağrı çekmemesi için de gerekli önlemlerin alınması önemli bir nokta. Eğer birtakım tedavilerin uygulanması gerekiyorsa mümkün olduğu kadar bebeğin bu süreci ağrısız geçirmesi sağlanır.

Bebek hastaneden taburcu olduktan sonra evinde, odanın sık sık havalandırılması, ışıklandırmanın sağlanması, bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması özellikle damlacık enfeksiyonu ve respiratuar sinsiyal virüs riskini azaltmak açısından son derece önemlidir. İkinci aydan itibaren boğmaca aşıları ile respiratuar sinsiyal virüsünden koruyan ve ilk beş ay boyunca yapılan aylık aşıların yapılması, anne-babanın da muhakkak aşılanması, bebeğin her gün temiz hava alması için dışarı çıkarılması, yine taburcu olduktan sonra yapılması gereken bakım kriterleridir.

Bebeğin giydirilmesi konusunda aşırılıktan kaçınılmalıdır. Kişi kendini nasıl rahat hissediyorsa çocuğuna bir kat fazlasını giydirmeli. Bebeğin dokunma hissinin gelişmesi için ise eldiven giydirilmemesi gerekir.

Prematüre nasıl tedavi edilir?

Erken doğan bebek uzun bir süre yenidoğan ünitesinde kalabilir ve dolayısıyla bu süre boyunca anneden ayrı olur. Eğer o sırada anne bebeğini ziyaret etmeyip dokunmuyorsa anne-bebek arasında bağ oluşmaz. Bebek stabilize olduğu an, anne ile ilgili de çok büyük bir problem yoksa anne üniteye alınabilir.

Bebeğin hastanede kalma süresini bebeğin sağlık durumu belirler. Eğer bebek normal odada soluyabiliyorsa, oda havasında ısısını sağlayabiliyorsa, beslenebiliyorsa, hayati tehlike yaratacak hastalığı yoksa ve günlük ağırlık artışı uygunsa taburcu olabilir.

Yenidoğan ünitesinden çıkan bebeğin bakımı düzenli kontrollerle devam eder; dördüncü haftadan sonra göz muayenesi, işitme taraması detaylı olarak yapılır ve daha sonra poliklinikte gelişimleri takip edilir. Bebek zamanında başını dik tutmasından, oturmasından ve emeklemesinden okul çağına kadar ciddi bir izleme programına tabii tutulur. Çünkü bebekken hiçbir şey olmasa da ilkokul çağında öğrenme problemleri veya hiperaktivite ortaya çıkabilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.