Hemen Arayın

Prematüre bebekler 2-4 yaş civarında yaşıtlarına ulaşır

okuyabilirsiniz.

Bebeğin anne karnında 37’inci haftayı doldurmadan dünyaya gelmesi durumu “prematürite” olarak kabul ediliyor. Prematüre bebeklerin gelişmelerini tamamlamadan doğmaları sebebiyle zamanında doğan bebeklere göre geriden gelme gibi bir durumun söz konusu olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Prematüre bebekler ortalama 2-4 yaş civarında normal yaşıtlarına ulaşır. Aileler öncelikle sabırlı olmalı ve bebek bakımını uzman ekiple birlikte yönetmeli” açıklamasında bulundu.

Prematüre bebekler 2-4 yaş civarında yaşıtlarına ulaşır

Türkiye’de prematüre sıklığı ortalama yüzde 12 olarak biliniyor. Bu da her yıl yaklaşık 150.000 prematüre bebek demek. Bu bebeklerin yüzde 20’sinin 32 hafta altında düşük doğum ağırlıklı kabul edilen bebekler olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bu oran diğer ülkelerde yaklaşık yüzde 8 - 10 civarında. Bunların da yüzde 10’u 32 hafta altında doğuyor” dedi.

 

Prematüre bebeklerin bakımı evde de titizlikle takip edilmeli

Yenidoğan ünitesinden çıkarak evde bakımı devam eden prematüre bebeğin düzenli kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bebek taburcu olduktan sonra da titiz bir bakım gerekiyor. Büyüme ve kilo izlemi, işitme, yenidoğan tarama, nörolojik ve sosyal gelişim, göz muayenesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği, bağışıklama ve beslenme gibi pek çok konuda düzenli hekim kontrolleri aksatılmamalı, bebeğin gelişimi takip edilmeli” dedi.

 

Prematüre bebek bakımı bir ekip işi

Yenidoğan ünitesinden çıkan bebeğin bakımının okul çağına kadar ciddi bir izleme programına tabi tutulduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Öncelikle bir Neonatolog eşliğinde ekip içinde olmayı kabul etmeli ve sabırla gerekli kontrolleri yapmalı. Zaman içinde bebek büyüdükçe sorunlar da hafifler. Düzenli kontroller, sağlık taramaları ve bakım kuralları yerine getirildiği takdirde prematüre bebekler de kısa sürede, zamanında dünyaya gelmiş akranlarını yakalar, hayatlarına aynı şekilde devam ederler” şeklinde konuştu.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Mehmet Kılıç
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Mehmet Kılıç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi  Düzce Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde pediyatri ihtisası, Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. 2013 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Kılıç, halen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görevine devam ediyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.