Hemen Arayın

Prostat büyümesi tedavisinde HOLEP yöntemi

okuyabilirsiniz.

Erkeklere özel bir organ olan prostat, yaşla birlikte testosteronun etkisiyle büyüyebilir. İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan HOLEP lazer ameliyatları sayesinde, hastalarda minimum kanama riskiyle çok daha hızlı bir iyileşme sağlanıyor.

Prostat büyümesi tedavisinde HOLEP yöntemi

Prostatı hep bir hastalık gibi düşünsek de öyle değil; prostat, her erkekte olması gereken bir organ her şeyden önce. Ve tabii her organ gibi prostatın da birtakım hastalıkları var; iyi huylu ya da kötü huylu büyümesi, prostat enfeksiyonu gibi. Prostat bezinin yaşla birlikte büyümesi doğaldır, bazı erkeklerde prostatın dışa doğru büyümesi, bazılarında ise içe doğru büyümesi şeklinde olabilir. Dışa doğru büyümelerde idrar kanalına bası yapmadığı için idrar ile ilgili sorun oluşturmaz. Prostatı idrar kanalına (içe) doğru büyüyen erkeklerde, prostat küçük olsa da, idrar yapmakta zorlanma ortaya çıkabilir. O yüzden dışa doğru büyüyenlerin daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. İdrarın akışını bozan prostat büyümesi, idrarda kanama, idrara çıkma zorluğu, mesane taşı, idrar yolu enfeksiyonu ve mesanede şekil bozuklukları gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Prostat büyümesinin olup olmadığı ve büyüklüğünün ölçümü için ultrason çekimine ihtiyaç duyuluyor. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Dr. Elnur Allahverdiyev’in katkılarıyla hazırladığımız bu yazımızda, özellikle iyi huylu prostat büyümesinde son yıllarda kullanılan HOLEP adlı lazer ameliyatları hakkında merak ettiklerinize yanıt bulacaksınız...

İLAÇ TEDAVİSİ Mİ, AMELİYAT MI?

Prostat büyümelerinde (iyi huylu) hastanın şikâyeti olmadığında herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Ancak prostat büyümesi mesane taşına, idrarda kanamaya, mesanede şekil bozukluklarına veya idrar yapmada ciddi şikayetlere yol açıyorsa bu hastalara cerrahi müdahale söz konusu olacaktır. Eğer kanser bulgusu tespit edilirse, o andan itibaren üroonkolojik açıdan daha multidisipliner bir tedavi ve takip süreci gerekecektir.

Prostat büyümesinde, hasta ilaçla tedavi olabiliyorsa ameliyat tercih edilmez, ancak burada çok ince bir çizgi olduğunu hatırlatalım. Hastanın idrar akış süresinin hızını ölçen üroflowmetri testi, olası zaman kayıplarının önüne geçilmesi açısından çok önemli. Verilecek ilaçlar, idrar akış hızını yüzde 25 oranında artırıyor. Bir örnek verelim; diyelim ki, hastanın literatürde gösterilen normal akış hızı 15 ve üzeri olması gerekiyor. Gelen hastanın idrar akış hızı 8, ilaç tedavisi bunu %25 ile düzelttiğinde 12 olacak ve bu da 15’in altında kalacağı için hastanın ameliyat olma gereği netleşecek. Kısacası, hasta iyi analiz edilip ilacın yetersiz kalacağı sonucuna varılmışsa, zaman kaybetmeden ameliyat etmek çok daha iyi bir karar olacaktır. Çünkü 3-5 yıl ilaç tedavisi alan bir hasta ileri yaşa (70 yaş üstü) geldiğinde, genellikle genel sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olamayabilir ve sonda kullanmak zorunda kalabilir.

YAKIN GELECEĞİN ALTIN TEDAVİSİ: HOLEP

Literatüre göre, 80 gramın üzerindeki prostatlarda açık ameliyatlar önerilirken; 80 gramın altındaki prostatlarda kapalı TURP denilen ameliyatlar uygulanıyor. Bu grup hastalarda HOLEP adlı yöntem oldukça umut vaat edici. Bu yöntem, prostatın lazerle kesilmesi esasına dayanan bir ameliyat. Kanamanın ve anestezi açısından diğer risklerin açık ameliyatlara göre daha az olması ve hastaların ameliyat sonrası dönemde hızlı iyileşmesi açısından üstündür.

HOLEP HER HASTAYA YAPILABİLİYOR MU?

Günümüzde prostatın her türlü ameliyatı rahatlıkla yapılsa da, hangi cerrahi yöntemin

uygulanacağı, hastanın teşhisine ve genel sağlık durumuna göre değişir. Hasta değerlendirilmeli ve bilgilendirilmelidir. HOLEP, prostat büyümesi teşhisi konan her hastaya rahatlıkla yapılabilirken, özellikle büyük prostatlar HOLEP’i hak ediyor, çünkü açık ameliyatlara göre çok daha güvenli sonuçlar veriyor. Ancak bu yöntemde, çıkarılan doku patolojiye gönderilemiyor. Oysa bazı durumlarda alınan dokunun patolojiye gönderilmesi önemli bir husus ve aile genetiğinde olmasa bile patolojiye gönderilen dokuda kanser tespit edilebiliyor. TURP tekniği dokuların patolojiye gönderilmesi açısından önemli.

HOLEP İŞLEMİ NE KADAR SÜRÜYOR?

İşlemin süresi prostatın büyüklüğüne göre değişiyor. Ancak prostat ameliyatlarının ortalama 40-60 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz. Prostat çok büyük ise temizlenecek alan da geniş olacağı için işlem bir miktar daha uzun sürebilir.

HOLEP, PROSTAT BÜYÜMESİ DIŞINDA BAŞKA HASTALIKLARDA DA KULLANILABİLİYOR MU?

HOLEP’in prostat dışında da kullanımı mevcut. Holmium, bir lazer çeşidi ve HOLEP aslında holmium lazerin prostatta kullanılması anlamına geliyor. Lazer günümüzde taş ameliyatlarında oldukça yaygın. Bazı durumlarda endoskopik üriner sistem tümörlerinde, darlıkların açılmasında kullanılmakta. Prostat kanserlerinde de kullanılıyor ancak çok yaygın değil.

BU BİR EKİP BAŞARISI!

Prostat ameliyatları da, her ameliyatta olduğu gibi tecrübeli ellerde daha başarılı oluyor. Cerrahın tecrübesi ve birikimi, anestezi uzmanının tecrübesi, hemşirelerin hastaya bakımı, davranışları… Hepsinin bir bütün olarak tüm tanı, tedavi ve takip süreçlerinde kritik öneme sahip olduğu ve hasta açısından da büyük değer taşıdığı unutulmamalıdır.

PROSTAT BÜYÜMESİNDE KANSER VARLIĞI NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Her prostat büyümesi prostat kanseri anlamına gelmediği gibi, her prostat büyümesi prostat kanseri ihtimalinide artırmaz. Prostat kanserinin günümüzde en yaygın kullanılan belirleyicisi PSA testidir. Ancak PSA yükselmesi prostat kanserine işaret etse de, bu da her zaman prostat kanseri demek değildir. Cinsel ilişkinin, oturarak uzun süre seyahat etmenin, prostat bölgesine bir travmanın (at binme, bisiklet kullanma gibi), bir enfeksiyonun ve iyi huylu büyümenin de PSA’yı yükseltebileceği unutulmamalıdır. Kişinin ailesinde prostat kanserinin olup olmaması da önemli bir faktör. Eğer ailede varsa BRCA genetik tes analizi yapılabilir. Mutasyon söz konusuysa, hasta prostat kanseri açısından risklidir. Böyle bir durumda hastanın daha yakından takibi gerekecektir. Şüphede kalınan durumlarda çekilen multiparametrik prostat MR’ı sonucunda prostat kanseri açısından riskli bir nodül veya lezyon varsa, MR füzyon prostat biyopsisi uygulanmalıdır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.