Hemen Arayın

Prostat Kanserinde sağlıksız beslenme sigara kadar zararlı

okuyabilirsiniz.

Kanser türleri arasında en yaygın görülenlerden bir tanesi de prostat kanseri. ABD’de prostat ve beslenme üzerine pek çok çalışma yapan ve bu konudaki bilimsel çalışmaları dünyaca kabul gören Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Küçük, Anadolu Sağlık Merkezi’nde verdiği konferansta “Prostat kanseri ve beslenme” konusunda önemli bilgiler paylaştı. 

Prostat Kanserinde sağlıksız beslenme sigara kadar zararlı

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla kilolar kanseri tetikleyen en önemli nedenler arasında yer alıyor. Erkeklerin kabusu olan prostat kanseri de bu nedenlerden etkileniyor ve görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Her yıl dünyada 1 milyonu aşkın erkek prostat kanserine yakalanıyor. Sağlıksız beslenme de, sigara içmek kadar zararlıdır. Kanserlerin yüzde 30’u sigaraya, yüzde 35’i ise sağlıksız beslenmeye bağlı olarak görülüyor. Türkiye’de her 5 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanıyor. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla kilo yaşam kalitemizi düşürüyor. Bu durum sadece kansere değil, bütün hastalıklara davetiye çıkarıyor ve buna dur denilmediği sürece kanserde 5 yıl içerisinde yüzde 25 civarında bir artış olacağı öngörülüyor.  

Prostat kanseri belirtileri nelerdir?    

  • İdrar yaparken zorlanma        
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrarda kan      
  • Bel ağrısı
  • Kilo kaybı  

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Erken tanıyla tedavi edilebilen bir kanserdir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, hormon tedavisi, ışın tedavisi ve cerrahi tedavi yer almaktadır. Hastanın durumuna göre hangi tedavinin uygulanacağı uzmanlar tarafından belirlenir. Tüm bu tedavilerdeki amaç kanser hücrelerini yok etmektir. Cerrahi yöntemde ise prostat bezi ve tümörün yayıldığı organlar çıkarılmaktadır.  

Hareketsiz çocukların sağlığı tehlikede

 

Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukken kazandırılması gerekiyor. Anne-babalar sağlıklı beslenme ve yaşam tarzını benimseyerek, çocuklarına da örnek olmalıdır. Sağlığı tehdit eden abur-cubur beslenmenin yanı sıra sağlıksız yaşam tarzı da çocukların geleceğini tehlikeye sokuyor. Eskiden çocuklar parklarda ve bahçelerde hareketli oyunlar oynarken, şimdi televizyon, bilgisayar ve tabletle oynayarak hareketsiz kalıyorlar.

 

Kanser riskini domates tüketerek azaltın

ABD ve Kuzey Avrupa ülkelerinde prostat kanseri çok yaygın olurken, Akdeniz ülkelerinde ve Japonya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde daha az görülüyor. Bunun nedeni ise tamamen beslenme şekli. Amerika ve Kuzey Avrupa’da daha çok et ağırlıklı, unlu ve kalorili gıdalar tüketilirken prostat kanserinin az olduğu ülkelerde başta domates olmak üzere sebze-meyve, zeytinyağı ve balık tüketimi çok daha fazla. Özellikle sebze ve meyvenin bol tüketilmesi, daha az kırmızı et ve daha fazla balık tüketilmesi gerekiyor.  

Yapılan bilimsel çalışmalar domatesin içerdiği “likopen” adlı maddenin prostat kanserini önleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Likopen, prostat kanserini önlemede en güçlü madde. Örneğin, Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada 45 bin sağlıklı kişi 30 yıl boyunca takip edilmiş ancak 30 yıl içerisinde bu kişilerin bir kısmı prostat kanseri olmuş. Hepsinin beslenme şeklini incelediklerinde prostat kanseri olmayan kişilerin bol bol domates yediği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bir insan ne kadar çok domates yiyorsa, prostat kanseri olma riski o kadar düşüyor.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.