Randevu almak artık daha da kolay!
incele
X
Meme Sağlığı MerkeziMeme Sağlığı MerkeziDetaylı İncele
cover image

Rahim ağzı kanserine karşı bir zafer daha…

okuyabilirsiniz.

Romanya’da yaşayan Stanculescu Corina’ya, Anadolu Sağlık Merkezi’nde rahim ağzı kanseri tedavisi uygulandı. Robotik cerrahi yöntemiyle, yumurtalıkları zarar görmeksizin, başarılı bir ameliyat geçiren Corina, 5 gün içinde ülkesine geri döndü.

Rahim ağzı kanserine karşı bir zafer daha…

İnsan hayatında tesadüfler bazen çok önemli sonuçlara ulaştırabiliyor. Süreğen giden hayatımızda birdenbire aldığımız bir haber ya da karşılaştığımız bir durum hayatımızın tam da merkezinde yer bulabiliyor. Romanya’nın Bükreş kentinde yaşayan Stanculescu Corina’nın da hayatı böyle bir tesadüfle değişmiş. Avukatlık yapan ve günlerini çoğunlukla adliye koridorlarında geçen Corina, 42 yaşında olmasına karşın son derece aktif ve genç görünümlü bir kadın. “Çocuk ve kariyeri” birlikte yürütemeyeceğine inandığından olsa gerek 42 yaşına kadar çocuk yapmamış. Ama anne olmak istediği hep kalbinin ve beyninin bir yerlerinde bulunduğu için artık zamanı geldiğini düşünerek kontrole gitmek istemiş. Corina’nın yaşadığı ve bizi kendisiyle tanışmamıza vesile olan sağlık sorunu da bu dönem ortaya çıkmış. Hikayenin bundan sonrasını Stanculescu Corina’ya sorduk...  
 

Rahim ağzı kanseri hastalığınız nasıl ortaya çıktı?  


Aslında tamamen tesadüf oldu. Çocuk yapabilir miyim diye kontrole gittiğim sırada senin bir sorunun var dediler. Doktorum ilk muayenede rahim içinde enfeksiyon olduğunu görünce bazı testler istedi ve 6 hafta içinde bana rahim ağzı kanseri olduğumu söyledi. Sağlıklı bir insandım, sadece kontrolden geçmek istedim ve hastalığım ortaya çıktı. O anda tam anlamıyla şok olmuştum. Çünkü daha çok gençtim.  

 

 

Rahim ağzı kanserini öğrendikten sonra neler oldu? Nasıl bir yol izlendi?  


Romanya’da tedavi çok uzun bir süre gerektirdiği için izin almak istedim ve hatta işten çıkmak istedim. Ancak iş arkadaşlarım konuyu öğrenince, böyle bir şeyin hiç gerekli olmadığını çok hızlı bir şekilde hareket edilerek artık bu işlemlerin yapıldığını söylediler. Türkiye’ye ve Anadolu Sağlık Merkezi’ne gelmemi önerdiler. Çünkü daha önce bu hastaneyi deneyimlemiş arkadaşlarımız vardı. Ben de hiç tereddüt etmeden hastane ile iletişime geçtim. Ve gerekli evraklarımı gönderdim.  

 

 

 

 

Hastaneye ne zaman geldiniz?  


Evraklarımı gönderdikten sonra benimle ilgili gerekli işlemler yapıldı ve randevularım alındı. Geldiğimde Doç. Dr. Fatih Güçer beni muayene etti. İnşallah kanser teşhisi konmaz diyerek geldim ama Fatih Bey test sonuçlarını görür görmez teşhisi koydu, kendine çok güvendiğini gördüm. Bu da beni çok etkiledi. Beni hemen ayağa kaldırdığı için de çok mutluyum.  

 

 

 

 

Rahim ağzı kanseri tedavisi sonrası şu an kendinizi nasıl hissediyorsunuz?  


Ameliyattan hemen sonra problemsiz olarak ayağa kalkabildiğime ve 3 gün sonra taburcu olduğuma inanamıyorum. Böyle zor bir ameliyatın ardından beşinci gün evime ve ülkeme dönüyorum. Zaten çok hareketli bir insan olduğum için yatakta kalmak beni çok etkilerdi. Çocuklarım olsun isterdim ama hayatım her şeyden daha önemli. Hemen ayağa kalkabilmek benim için çok iyi oldu.  

 

 

 

 

Robotik cerrahiyle ameliyat oldunuz, bu konuda ne hissediyorsunuz? Robota güvendiniz mi?  

Benim için en önemli şey, mümkün olan en iyi şekilde tedavi olmak ve hayatıma dönebilmekti. Fatih Bey, bana tüm işlemle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Robotla cerrahiye de inandığım ve benim için çok daha iyi olacağını düşündüğüm için tercihim bu oldu. Güvendiğim için de hiçbir tedirginliğim olmadı. Burada bana sunulan imkanları Romanya’da bulabilmemiz çok zor. Arkadaşlarımdan hastanenin ortamını öğrenmiştim. Beklediğimden de iyiydi. Burada verilen hizmetten çok memnun kaldım, her şey su gibi aktı.  

 

 

 

 

Anadolu Sağlık Merkezi, Kadın Hastalıkları Doğum, Jinekolojik Onkolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer vakayla ilgili şu bilgileri verdi.   Bu vakanın hastalığı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?  


Rahim ağzından kaynaklanan ve çapı 3 cm olan tümörü bulunuyordu. Rahim ağzı kanserleri öncelikle rahim etrafında bağ dokularına ve lenf düğümlerine yayılabildikleri için rahim ile birlikte bu oluşumlar robotik cerrahi yöntemi ile alındı.  

 

 

 

 

Bu vakayı özel yapan bir durumu var mıydı?  


Bu vakayı özelleştiren iki önemli unsur var. Birincisi; bu tip ameliyatlardan sonra hastalara ışın tedavisi (radyoterapi) vermek gerekebiliyor. Bu durumda hastanın yumurtalıkları zarar görebiliyor. Özellikle hastanın yaşı da genç olduğu için bunu önlemek adına yerini değiştirerek yumurtalığın ışın tedavisi alanının dışına taşıdık. Bu sayede hasta radyoterapi tedavisi alsa bile menopoza girmemiş olacak. Vakayı özel yapan ikinci nokta: Günlük hayatında son derece aktif olduğu için tedavisi nedeniyle uzun süre hayatından uzak kalmak istemiyordu. Bu nedenle tercih ettiğimiz robotik cerrahi ile ameliyattan sonra hastanede kalış süresi çok az oldu. Ayrıca, ameliyatta hemen hemen sıfıra yakın kan kaybı olması, ağrı probleminin çok daha az olması da robotik cerrahinin hastaya sağladığı en önemli avantaj oldu.  

 

 

 

 

Kaç gün sonra günlük hayatına dönebilecek?  


Günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir durumda. Ancak tam olarak bir ay sonra günlük hayatına dönebilecek.  

 

 

 

 

Neden robotik cerrahi kullandınız?  


Robotik cerrahide doku birkaç kez büyütülebildiği için daha detaylı görüntü sağlanabiliyor ve bu sayede minimal kan kaybı oluyor. Hasta için en büyük kazancı da ağrı ve sızı probleminin minimal düzeyde olması.  

 

 

 

 

İşlem ne kadar sürdü?  


Yaklaşık 6 saat süren bir ameliyat oldu.  

 

 

 

 

Kontrolleri hangi sıklıkla olacak?  


İlk kontrolüne altı hafta sonra gelecek ve bu kontrolde durumu değerlendirilerek tedavisiyle ilgili süreç belirlenecek.

 

 

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play