Hemen Arayın

Rakamlarla Meme Kanseri

okuyabilirsiniz.

Kadınlarda en sık görülen kanseri türü olan meme kanseri, dünyada da artık en sık görülen kanserler arasında birinci sırada yer alıyor. Oysa meme kanseri, erken tanı ile tedavisi oldukça başarılı olan bir hastalık. Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanseriyle ilgili son verileri paylaştı...

 • Erkek ve kadınların yaşamları boyunca herhangi bir kanser tanısı konulması olasılığı %40’tır.
 • Meme kanseri tüm kanser türleri içinde insanda en sık görülen kanser türüdür.
 • %99’u kadınlarda görülür. Ya da: Kadınlarda erkeklerden 100 kat daha fazla meme kanseri görülür.
 • Dünyada her yıl 2 milyon 300 bin kadına meme kanseri tanısı konulmaktadır.
 • Meme kanseri her 8 kadından 1’inde görülür.
 • Bir kadının yaşamı süresince meme kanserine yakalanma riski yaklaşık yüzde 13’tür.
 • Kadın kanserlerinin %25’i meme kanseridir.
 • Meme kanserinin sadece yüzde 10’u kalıtsal nedenlerle ortaya çıkar. Hastaların yüzde 90’ı sporadik, yani herhangi bir artmış risk unsuru olmadan meme kanseri tanısı almış hastalardır.
 • BRCA-1 ve BRCA-2 başta olmak üzere 20’den fazla gende oluşan mutasyonun (değişimin), meme kanserine neden olduğu biliniyor. Bu mutasyonlardan birine sahip olan kadınlar, yüzde yaklaşık 50 olasılıkla meme kanseri oluyorlar. Bu genlerde oluşan mutasyonlar sadece meme kanserine değil, başta yumurtalık ve pankreas kanserlerine, erkeklerde ise prostat kanseri olmak üzere kanserlere de yol açabiliyor.
 • Meme kanserinin görülme sıklığı tüm dünya ortalaması için 100 binde 46 hastadır.
 • Meme kanserine yakalanma riski 40 yaşından sonra artar. Türkiye’deki meme kanseri yaşı ortalama 51’dir. Hastaların yüzde 17’si ise 40 yaş altındadır.
 • Tedavideki gelişmeler sayesinde ölüm oranları giderek azalıyor, hastaların yüzde 65’inde ise meme koruyucu cerrahi ile meme korunuyor, tamamen alınmıyor.
 • Kalıtsal meme kanserinde sadece anne, anneanne, teyze gibi anne tarafı değil, baba tarafındaki hala veya babaanneden aktarılan genler de aynı riski oluşturuyor.
 • Ailesinde çok sayıda kanser tanısı alan kişi olan kadınlar, birinci derece akrabalarda ikiden fazla, özellikle de 40 yaşın altında meme kanseri olan, sorumlu genlerinde mutasyon saptananlar yüksek risk grubunda kabul ediliyor. Özellikle de birinci derece akrabalarda iki meme kanseri olan kadınların 25 yaşından sonra düzenli kontrollere gitmeleri öneriliyor.
 • Sağlıklı yaşam biçimi meme kanseri riskini düşürüyor. Sigara kesinlikle içilmemeli, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalı (Her gün 30-40 dakikalık yürüyüş gibi düzenli egzersiz yapan kişilerde meme kanseri,hareketsiz kişilere göre %25 oranında daha az görülüyor. Her gün 30 dakika tempolu yürüyüşise meme kanseri riskini %33 oranında azaltıyor).
 • Meme kanserinde erken tanı önemli. Erken tanı ile tedavideki başarı oranı yüzde 90’ı geçiyor. Erken tanı için 40 yaşından sonra her yıl düzenli meme muayenesi, meme ultrasonografisi ve mamografi tetkiklerini yaptırmalı. Yüksek risk grubunda olan kadınların ise düzenli kontrollere daha erken yaşta başlamaları gerekiyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.