Hemen Arayın

Ramazan’da sigarayı bırakmak için öneriler

okuyabilirsiniz.

Oruç tutup, 16 ile 17 saat sigara içmeden günü geçirebilen kişilerin sigarayı bırakabileceklerine olan inançları ve özgüvenleri artıyor. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, birçok hastalığın nedeni olarak sıralanan sigarayı Ramazan ayında bırakmak isteyenlere önerilerde bulunuyor.

Ramazan’da sigarayı bırakmak için öneriler

Sigaranın zararları  


Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusuna ve havayollarına zarar verdiği bilimsel bir gerçek. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Tütün kullanımının zararlarını ispatlayan birçok bilimsel araştırmayı göz ardı ederek, tüm kötü senaryolardan kaçmak mümkün görünmüyor. Ancak Ramazan ayında sigarayı bırakmak iyi bir fırsat olabilir. Bırakma sürecinde kişinin nikotin bağımlılık derecesine göre değişmekle birlikte genellikle ilk 6 ile 8 saat içinde sigara arayışı başlıyor. Bu istek sigarasız kalındığı süre uzadıkça giderek artar ve nikotin yoksunluk semptomları kendini göstermeye başlar.  

İftarda üst üste sigara içmek  


Tiryakiler, günü sigaradan uzak geçirdikten sonra iftarla birlikte tüm açlığına rağmen yemekten önce bağımlı olduğu nikotini alabilmek için sigaraya sarılabiliyor. Hatta üst üste sigara yakılabiliyor ve bu durumun sağlık üzerindeki olumsuz etkileri saymakla bitmiyor: Sigara kişinin kan basıncında ve kalp hızında ani yükselmeye neden oluyor, kalp krizi ve beyin kanaması riski ciddi oranda artıyor. Beyin hızla uyarılıyor; baş dönmesi, gözlerde kararma, bulantı, gözlerde yaşarma, mide asiditesinde artış gibi semptomlar görülebiliyor.  

Sigarayı bırakmak için sosyal destek gerekli  


Eğer Ramazan ile hayatınızdan sigarayı çıkarma kararı alıyorsanız bunu çevrenize açıklayarak, sosyal destek alın. Sigarayı hatırlatıcı faktörlerden uzak durulmalı. Kahve ile sigara içme alışkanlığına sahip kişiler, kahve yerine ıhlamur, meyve çayını tercih etmeli. Ciddi sigara arayışı içindeki kişilere ise hekim kontrolünde medikal tedavi öneriliyor.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Esra Sönmez
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Esra Sönmez 1973 yılında İstanbul’da doğdu. 1992’de Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu.1999 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlayarak 2005 yılında göğüs hastalıkları uzmanı unvanını aldı. 2009’dan beri American College of Chest Physician (ACCP) fellowu olan Dr. Sönmez 2012’de Johns Hopkins Hospital Interventional Bronchoscopy Observership yapmıştır. 2006 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Sönmez, halen göğüs hastalıkları uzmanı olarak görevine devam ediyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.