Hemen Arayın

Renkli bantlarla fizik tedavi

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları “Kinezyolojik Bantlama” tekniğiyle ilgili bilgiler veriyor.

Renkli bantlarla fizik tedavi

Kinezyolojik bantlama nedir?

Kinezyolojik bantlama tekniği 1973 yılında Dr. Kenzo Kase tarafından geliştirilmiş bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Daha önce kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan standart bant uygulamaları eklem hareketlerinde kısıtlamaya yol açarken iyileşmeyi yavaşlatabilmekteydi.  
 

Ağrı bantları (Kinesio bant) ne işe yarar?


Kinezyolojik bant, eklem hareketlerinde ve fonksiyonlarında bir kısıtlılık yaratmaksızın doku iyileşmesine yardımcı oluyor. Bu uygulama ile cildin kaldırılması, ciltaltı interstisyel alanın genişlemesi, dolaşımın ve hareketin artırılması, inflamasyonun ve ağrının azaltılması hedefleniyor. 40 yılı aşkın süredir kullanılmasına rağmen kinezyolojik bantlama 2008 Pekin olimpiyatları sırasında birçok profesyonel sporcuya yapılan uygulamalarla popüler hale geldi. Bugün uluslararası akredite eğitmenler tarafından verilen kurslarda sertifika almış hekim ve fizyoterapistler tarafından tüm dünyada yaygın olarak uygulanıyor. Kinezyolojik bantlama, en sıklıkla kas-iskelet sistemi hastalıklarında yumuşak doku zorlanmasından korunma, mevcut zedelenmeyi giderme, ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisi amacıyla uygulanıyor. Bunlar arasında mekanik boyun, sırt ve bel ağrıları, spor yaralanmaları, yumuşak doku romatizmaları, tendinit ve bursitler, dejeneratif artritler ve skolyoz yer alıyor. Tuzak nöropatiler, serebrovasküler olay gibi bazı nörolojik hastalıklarda eşlik eden kas güçsüzlüğünü azaltmak amacıyla ve lenfödemlerde diğer tedavi yöntemleri ile birlikte tamamlayıcı bir metod olarak da kullanılabiliyor.  

 

 

Ağrı bantlarının yan etkileri


Eğitimli uygulayıcılar tarafından uygun hastalarda yapıldığında ciddi bir yan etkisi bulunmuyor. Oldukça seyrek bir durum olsa da nadiren poliakrilat yapıştırıcılara karşı alerji görülebiliyor. Kinezyolojik bantlama; açık yaralar çevresine, aktif enfeksiyon ve malignite alanına, akut vasküler oklüzyonlarda, radyoterapi uygulanmış hassas cilt alanlarına uygulanmıyor.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.