Hemen Arayın

Robotik Kalp Cerrahisi

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, robotik cerrahinin kalp ameliyatlarındaki kullanımında önümüzdeki yıllarda yüz güldüren gelişmelerin yaşanacağı öngörüsüyle, robotik cerrahinin kalp ameliyatlarındaki bugününü anlattı…

Robotik Kalp Cerrahisi

Kalp, şüphesiz ki en hayati organımız. Dolayısıyla kalbe dair en ufak bir hastalık bile büyük endişelere sebep olabiliyor. Ancak “bir kalbi olmasa da”, kalbe en hassas dokunan robotik cerrahi ile pek çok kalp ameliyatı başarıyla gerçekleştiriliyor.

Tecrübeli bir cerrah, etkili ve iyi bir kalp cerrahisiyle kurtulabilecek bir hastayı, robot yardımıyla başka bir şehirden veya ülkeden ameliyat edebilir mi?” İşte bu sorudan yola çıkarak geliştirilen robotik cerrahi, bugün pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Yaklaşık son 10 yıldır birçok cerrahi tedavide adını sıkça duyduğumuz yöntem, kalp ameliyatlarında da yeni bir dönemin habercisi. Kadın hastalıkları ve doğum, üroloji ve genel cerrahi başta olmak üzere neredeyse tüm cerrahi alanlarda son derece başarılı ve en az riskle ameliyatların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan robotik cerrahi, birçok kalp ameliyatında da oldukça başarılı. Öyle ki, robotik cerrahinin kalp ameliyatlarında elde ettiği bu başarı, hastaların kalp ameliyatlarındaki hayati risk kaygısını azaltmış hatta hastaları estetik kaygıları da düşünür hale getirmiş durumda.

2005 yılının ortalarında kalp alanında uygulanmaya başlanan robotik cerrahi, yeni bir yöntem. Yoğunluk olarak önce Amerika, daha sonra Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de kullanılmaya başlandı. Robotik cerrahinin Anadolu Sağlık Merkezi’nde uygulanması ise bu teknolojinin Türkiye’ye gelmesiyle eş zamanlı. Şu anda dünyanın yüzde 90’ı ilk geliştirilen robotları kullanıyor. Şimdi ise dünyanın çok kısıtlı merkezlerinde kullanılan yeni bir modelin geliştirildiğini hatırlatalım.

Robotik Cerrahi Hangi Kalp Ameliyatlarında Kullanılıyor?

Kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi ve ürolojide oldukça efektif olarak kullanılan robotik cerrahi, kalp cerrahisinde halen sınırlı olsa da, özellikle İstanbul ve Ankara’daki sağlık merkezlerinde rahatlıkla kullanılıyor. Tekli ya da ikili koroner bypass ameliyatlarında, bazı kalp deliklerini onarmada, mitral kapak hastalıklarında kapak değişimi ve onarımında robotik cerrahinin oldukça fazla sayıda uygulandığını söyleyebiliriz. Geçmişten bu yana robotik cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatlar; ASD (Atriyal septal defekt) denilen doğuştan olan kalp delikleri, PDA (Patent Duktus Arteriyosus) denilen kalp delikleri ve tekli koroner bypass olarak sınırlıyken, bunlara triküspit kalp kapak hastalıkları, ikili koroner bypass ameliyatları ve mitral kapak hastalıkları da eklendi. Hem robotun hem de hekimlerin yeteneklerinin artırılmasına paralel olarak bu sınırın da gelecekte genişleyeceği öngörülüyor.

Robotik Cerrahinin Avantajları

Robotik cerrahinin diğer cerrahi alanlarda sağladığı avantajlar, kullanıldığı kalp ameliyatlarında da aynen geçerli; yine robotun büyük kesiler yerine küçük deliklerden kollarının sokulmasıyla neredeyse klasik kalp ameliyatı süresine eşdeğer olarak bu ameliyatlar gerçekleştiriliyor. Yöntemin ameliyat esnasında sağladığı konfor, yaraların hızlı iyileşmesini, dolayısıyla hastanın da hızlı bir şekilde ayağa kalkmasını, gündelik hayatına dönmesini sağlıyor. Buna daha geniş bir çerçeveden bakarsak; hastanın erkenden hayata dönmesi iş gücü kaybını, yaşam kalitesinin ortadan kalkmasını önlüyor ve ekonomiye katkı sağlıyor. Ayrıca hızlı iyileşme, hasta yakınlarının hastalıktan dolayı uzun süre travmatize olmasını da engelliyor. Hastanın iyileştikten sonra olası estetik kaygıları da bu yöntem sayesinde ortadan kalkıyor. Çünkü küçük delikler zaman içinde görünmemeye başlıyor ve bu da hastanın özgüvenini yükseltiyor.

Kalp Cerrahisinde Robotik Cerrahinin Önemi

Kalp çok daha hayati önem taşıyan bir organ olduğu için robotik cerrahinin kalp ameliyatlarında gelişiminin diğer cerrahi alanlara göre biraz daha yavaş ilerlediğini söyleyebiliriz. Ayrıca kalp cerrahisinde sadece robot değil, robotun dışında da yoğun bir şekilde yüksek teknoloji kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla bu yüksek teknolojinin kullanımının gelişimini robotla beraber eşdeğer sürdürmek şart. Örneğin, robotik cerrahiyle beraber kalp akciğer makinesinin yerleştirilmesi, vücudun farklı yerlerine kalp akciğer makinesi dışında diğer aletlerin de kolaylıkla girebilmesi ve hepsinin bir alanda çalışabilmesi önemli bir nokta. Bu yöntemler geliştikçe ve mikrocerrahiye yönelim yükseldikçe robotik cerrahinin de kalp ameliyatlarında kullanımı zaman içinde artacaktır.

Robotik Cerrahi Amelitatında İz Kalır mı?

Robotik cerrahi ile yapılan kalp ameliyatlarında hastanın göğüs kafesine (ağırlıklı olarak sağ göğüs kafesine) ortalama 1,5-2 cm’lik 4-5 delik açılıyor. Robotun 4 kolu ve bir de hasta başı cerrah diye adlandırılan uzmanın çalışabileceği küçük bir kesi yeterli oluyor. Ameliyatı yapan esas cerrah ise ayrı bir konsoldan robotu yönetirken, hasta başı cerrah dikişlerin alınması, kapak değişecekse kapağın alınması gibi işlemleri yaparak cerrahın birincil asistanı olarak çalışıyor. Burada en önemli nokta, açık kalp ameliyatında göğsün ortasında büyük kesiler yapılırken, robotik cerrahi ile küçük deliklerle ve milimetrik dokunuşlarla ameliyatın gerçekleşmesi. Böylece 1,5-2 cm’lik delikler küçük dikişlerle kapatılıyor ve bu izler zamanla görünmez hale geliyor.

Robotik Cerrahi’nin Yan Etkilere Etkisi

Yukarıda bahsi geçen kalp ameliyatları robotik cerrahi ile tecrübeli ellerde yapıldığı takdirde hata yapma riski, açık ameliyatlara göre çok daha düşük. En önemlisi ise, robotik cerrahi ile insan elinden uzaklaşıldığı ve daha kapalı bir alanda çalışıldığı için enfeksiyon riskinin en az seviyeye iniyor olması. 

Robotik cerrahi; çok küçük çocuklarda değil fakat robotun kollarının rahatlıkla oynayabileceği büyüklüğe erişmiş (ortalama 10 yaşındaki) çocuklarda kullanılabilir.

Açık Kalp Ameliyatları Azalıyor Mu?

Kalbin arka yüzeyine ve daha iç kısımlarına ulaşmak durumunda kalındığı sürece açık kalp ameliyatı, yerini terk etmeyecek gibi görünüyor. Ancak bu noktada da başka bir alternatif yöntem kullanılıyor: Küçük kesilerle ameliyat. Kullanımı giderek artan bu yöntemde, robot dışında küçük kesilerle aort ve mitral kapağı, kalp delikleri ameliyatı, ikili ve üçlü koroner bypass ameliyatları yapılabiliyor. Böylece robotik cerrahinin sağladığı avantajlar, bu kalp ameliyatlarında da elde edilebiliyor.

Robotik cerrahinin ameliyat esnasında sağladığı konfor, yaraların hızlı iyileşmesini; dolayısıyla hastanın da hızlı bir şekilde ayağa kalkmasını, gündelik hayatına dönmesini sağlıyor.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Haşim Üstünsoy
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, 16 Nisan 1960 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1967-1977 yılları arasında Gaziantep’te tamamladı. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde eğitim gördükten sonra, 1979-1984 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etti. 1984-1986 yılları arasında Uludağ Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise 1990-1996 yılları arasında, Uludağ Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda tamamladı.   1986-1989 yılları arasında Kırıkkale Milli Eğitim Tıp Merkezi, 1989-1990 yılları arasında Gaziantep Milli Eğitim Tıp Merkezi’nde çalışan Prof. Dr. Üstünsoy daha sonra sırasıyla; 1990-1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs ve Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nde araştırma görevlisi, Haziran-Eylül 1995 tarihleri arasında Glasgow Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi ve Çocuk Kardiyak Cerrahisi Bölümü’nde araştırma görevlisi, 1997-1998 yılları arasında Özel Konukoğlu Hastanesi’nde kalp ve damar cerrahı, 1998-2001 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda yardımcı doçent, Eylül 1999 - Ocak 2000 yılları arasında Columbia Üniversitesi, Kalp ve Göğüs Cerrahisi Bölümü’nde yardımcı doçent, 2002 Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesin’nde doçent, 2005 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doçent ve bölüm başkanı, 2006’da Cenevre Üniversitesi,  2007-2008 yılları arasında Deutchland Hearth Centrum Berlin’de Kalp-Damar Cerrahisi, Pediatrik Kardiyak Cerrahisi bölümlerinde doçent ve fellowship,  2009 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör, 2010 yılında aynı üniversitede Kalp- Akciğer Nakli Direktörü, 2013 yılından 2017 yılına kadar ise aynı zamanda Çocuk ve Kalp ve Damar Cerrahisi bilim Dalı Başkanı ve öğretim üyesi olarak çalıştı.  


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.