Hemen Arayın

Saç ve cildinizi yaza hazırlayın

okuyabilirsiniz.

Yaz ayları yaklaşıyor. Saçlar ve cildimiz ise her mevsim olduğu gibi yaz aylarında da özel bir bakım istiyor. İşte havaların giderek ısındığı bu günlerde saç ve cilt sağlığımızı korumanın ve “ışıldamanın” yolları...

Saç ve cildinizi yaza hazırlayın

Güneşin cilde olan zararlı etkilerini artık hepimiz biliyoruz. Peki ya havuz ve deniz suyunun cilt ve saçlarımıza zararlarını? Yaz tatilinde özellikle de deniz ve havuz suyuna maruz kalan cilt ve saçlarımızın yapısı bozulur. Eğer saçlar boyalı ya da permalıysa, zarar daha da artar. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, sıcak havalarda cilt ve saç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...

Güneşten ve denizden cildi ve saçları nasıl koruyabiliriz?

Ultraviyole, %80 oranında cildin erken yaşlanmasından  sorumlu en önemli etkendir. Cildi güneş ışığının zararlı etkenlerinden koruyabilmek için en az 30 koruma faktörlü  güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce, güneş gören alanlara kullanılmalı,   su ile her temas sonrası ve gün içerisinde 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Su tüketimi (günde en az 6-8 bardak) arttırılmalıdır. Ayrıca  yaşlanmayı önleyici (anti-aging) A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmelidir.

Güneş ışığından doğal koruyucu özelliği olan karoten  (Havuçta bulunur) ve  saç için gerekli bir vitamin olan biotin (Yumurta, süt, tahıl ezmeleri gibi besinlerde bulunur)  tüketiminin de arttırılması yaz döneminde cilt ve saç sağlığının korunması  için oldukça gereklidir.

Yaz ayları yaklaşıyor. Yazın özellikle hangi faktörler cildi ve saçı bozar?

Yaz döneminde cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığıdır. Güneş ışığı ile doğrudan temas, saç ve derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlamaya neden olmaktadır. Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildin ve saçın kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor ,saç ve ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı arttırmaktadır.

Yıpranmış saç ve cilt nasıl olur? Yıprandığını nasıl anlarız?

Yıpranmış olan cilt, esnekliğini ve parlak görünümünü kaybeder. Çünkü güneş ışığı cildin esnekliğini veren kollajeni parçalar. Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler, dudak üzeri, göz etrafı gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına neden olur. Saçlarda ise mat bir görünüm, kırılganlıkta artış gözlenir.

Yıpranmış saç ve cildin sağlık açısından zararları neler?

Yıpranmış saç ve cilt  insanların en fazla ruhsal sağlığını etkilemektedir. Sağlıksız saç ve cilt  bireylerin mutsuz olmasına, kendilerine güvenlerinin azalmasına ve toplumsal ilişkilerinin zayıflamasına neden olabilmektedir. Ayrıca ciltte güneş ışığının meydana getirdiği yıpranma alanlarında ve lekelerin üzerinde bazı deri kanserleri (melanom, bazal hücreli karsinom vb.) gelişebilmektedir. Güneş ışığı benlerin sayısında artışa ve bazı benlerin kanserleşmesine (melanom) neden olabilmektedir. Ayrıca bazı kronik deri hastalıkları (sedef, vitiligo vb.) aşırı güneş ışığına maruziyet sonrası şiddetlenebilmektedir. Saçlarda meydana gelen yıpranma da  dökülmeyi arttırabilmektedir.

Yıpranan saçlara nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

Saçlarda meydana gelen mekanik hasarlar dış faktörlere bağlıdır. Bu dış faktörlerden biri de sudur. Saçların haftada en fazla 2 veya 3 kez yıkanması gerekir. Saçlar ılık su ile yıkanmalı ve kullanılan şampuan miktarı fazla olmamalıdır. Fazla kullanılan şampuan saçtan kolay arındırılmaz ve saçta kepeklenmeye neden olur.  Ayrıca yıkama sırasında saç derisini sertçe ovalamak saçlı deride hasara neden olabilmektedir. Kırılganlığı azaltmak için ise saça onarıcı kremler uygulanmalıdır. Saça uygulanan onarıcı kremler saçların daha dolgun ve düz görünmesini sağlar.

Güneş ve deniz sonrası nasıl bir cilt-vücut bakımı öneriyorsunuz?

Güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği suyun ve nemin yerine konması gerekmektedir. Bu nedenle cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve arkasından yüksek hidrasyon içeriği olan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Vücudumuza ise, hemen banyo sonrası  cildin tuttuğu suyu sabitlemek için mutlaka cildin kuruluk derecesine göre su veya yağ bazlı nemlendiriciler kullanılmalıdır. En önemlisi günlük su tüketimi  arttırılmalıdır.

Günlük ve haftalık bakım diye ayırabilir miyiz?

Cilt bakımını günlük ve haftalık bakım diye ayırabiliriz. Günlük bakımda cilt her gün cilde uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, arkasından bir tonik ve en önemlisi mutlaka nemlendirici uygulanmalıdır. Haftalık bakımda ise yaz döneminde nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası, 15-20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalıdır. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için cilde uygun peelingler uygulanabilir. Bu işlemler güneş hasssasiyeti yapabileceği  için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play