Hemen Arayın

Sağlık kontrollerinin tam zamanı!

okuyabilirsiniz.

Okul döneminde sağlık kontrollerine vakit ayıramayan veliler için yarıyıl tatili aslında çok iyi bir fırsat. Peki sağlıklı bir öğrencilik hayatı için hangi kontrollerin yaptırılması gerekiyor? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu konuyla ilgili bilgi verdi...

Sağlık kontrollerinin tam zamanı!
  • Yarıyıl tatilinde ailelerin çocuklarını hangi sağlık taramalarına götürmelerini önerirsiniz?

Sene başında eğer genel check up muayene olmadılarsa, genel check up muayeneye; gözlük kullananları veya görme problemelerı yaşayanları veya senelik muayanelerinin zamanı geldiyse göz muayenesine; sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve geceleri horlayan, zor soluk alan çocukları KBB doktoruna götürmeleri gerekir. Ayrıca rutin diş muayenesini de unutmamak gerekir.

  • Olmaları gereken aşılar var mı?

Çocuklar yaşlarına uygun aşıları olmadılarsa bu tatil fırsatında eksik aşılar tamamlanamlı. İlkokul 1. sınıf yaşında tekrarlanan DtAP aşısı, su çiçeği ve KKK aşılarının tekrarları yapılmalı. Ayrıca grip mevsimi son hızla devam ediyor. Mayısa kadar grip salgınları olabiliyor. Grip aşısı olamayanlar da bu fırsatta halen aşılarını olabilirler.

  • Kış aylarında özellikle hangi kontrollerin yapılması önemli?

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları okullarda salgınlara yol açtığından, bu enfeksiyonların tetiklediği bronşit, astım ve sinüzit gibi enfeksiyonlar sık görülür. Kış aylarında alerjik hastalıklar da artmaktadır. Ev tozuna kapalı sınıflarda çocuklar maruz kalmaktadır. Kronik öksürüğü, burun akıntısı ve iyileşmeyen kulak problemleri olanlar, alerji yönünden değerlendirilmek için çocuk hekimlerine başvurmalı.

  • Bu aylarda okullarda özellikle hangi hastalıklara dikkat etmek ve bunlardan korumak için nasıl önlem almak lazım?

Beslenme açısından bol taze meyve ve sebze tüketmek, antioksidan almak, kışın enfeksiyonlara karşı korunmak açısından önemlidir. Portakal, mandalina ve nar antioksidan açısından zengin meyvelerdir. Çocuklara taze meyve veya taze sıkılmış meyve sularını mutlaka günlük içirmeliyiz. Ayrıca çocukların günlük süt içmeleri, yoğurt ve yumurta yemeleri de protein ihtiyacı açısından önemlidir. Kışın daha çok evlerde ve kapalı alanlarda vakit geçirildiğinden D vitamini ihtiyacını vücut yeterli karşılayamayabilir. Günlük 400-600U D vitamini takviyesi, bu dönemde hastalıklara olan direnci arttıracaktır.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. F. Ela Tahmaz Gündoğdu
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Fatma Ela Tahmaz Gündoğdu, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olduktan sonra, yaklaşık bir yıl Heybeliada Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde uzmanlık eğitimi aldı. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Çocuk Kliniği’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimine başladı. 1996 yılında uzmanlık eğitimini bitirerek 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde University of Illinois at Chicago’da  Tıbbi Genetik üst uzmanlık eğitimine başladı. Burada 6 yıl boyunca Tıbbi Genetik ve Pediatri eğitimlerini tamamlayarak Genetik ve Pediatri’de Board sertifikasyonuna sahip oldu. 2004 yılında İstanbul’a geri döndü. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde pediatri bölümünün kuruluşuna katkıda bulunarak çalışmaya başlayan Dr. Gündoğdu, halen pediatri ve tıbbi genetik uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.