Hemen Arayın

Sağlık kontrollerinin tam zamanı!

okuyabilirsiniz.

Okul döneminde sağlık kontrollerine vakit ayıramayan veliler için yarıyıl tatili aslında çok iyi bir fırsat. Peki sağlıklı bir öğrencilik hayatı için hangi kontrollerin yaptırılması gerekiyor? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu konuyla ilgili bilgi verdi...

Sağlık kontrollerinin tam zamanı!
  • Yarıyıl tatilinde ailelerin çocuklarını hangi sağlık taramalarına götürmelerini önerirsiniz?

Sene başında eğer genel check up muayene olmadılarsa, genel check up muayeneye; gözlük kullananları veya görme problemelerı yaşayanları veya senelik muayanelerinin zamanı geldiyse göz muayenesine; sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve geceleri horlayan, zor soluk alan çocukları KBB doktoruna götürmeleri gerekir. Ayrıca rutin diş muayenesini de unutmamak gerekir.

  • Olmaları gereken aşılar var mı?

Çocuklar yaşlarına uygun aşıları olmadılarsa bu tatil fırsatında eksik aşılar tamamlanamlı. İlkokul 1. sınıf yaşında tekrarlanan DtAP aşısı, su çiçeği ve KKK aşılarının tekrarları yapılmalı. Ayrıca grip mevsimi son hızla devam ediyor. Mayısa kadar grip salgınları olabiliyor. Grip aşısı olamayanlar da bu fırsatta halen aşılarını olabilirler.

  • Kış aylarında özellikle hangi kontrollerin yapılması önemli?

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları okullarda salgınlara yol açtığından, bu enfeksiyonların tetiklediği bronşit, astım ve sinüzit gibi enfeksiyonlar sık görülür. Kış aylarında alerjik hastalıklar da artmaktadır. Ev tozuna kapalı sınıflarda çocuklar maruz kalmaktadır. Kronik öksürüğü, burun akıntısı ve iyileşmeyen kulak problemleri olanlar, alerji yönünden değerlendirilmek için çocuk hekimlerine başvurmalı.

  • Bu aylarda okullarda özellikle hangi hastalıklara dikkat etmek ve bunlardan korumak için nasıl önlem almak lazım?

Beslenme açısından bol taze meyve ve sebze tüketmek, antioksidan almak, kışın enfeksiyonlara karşı korunmak açısından önemlidir. Portakal, mandalina ve nar antioksidan açısından zengin meyvelerdir. Çocuklara taze meyve veya taze sıkılmış meyve sularını mutlaka günlük içirmeliyiz. Ayrıca çocukların günlük süt içmeleri, yoğurt ve yumurta yemeleri de protein ihtiyacı açısından önemlidir. Kışın daha çok evlerde ve kapalı alanlarda vakit geçirildiğinden D vitamini ihtiyacını vücut yeterli karşılayamayabilir. Günlük 400-600U D vitamini takviyesi, bu dönemde hastalıklara olan direnci arttıracaktır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play