Hemen Arayın

Sağlıklı bayram sofraları için öneriler

okuyabilirsiniz.

Kurban Bayramı’na sayılı gün kaldı. Bayram ziyaretleri sırasında et ve tatlı tüketiminin arttığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Bayramlarda değişen beslenme düzeni ve besin çeşitliliği sindirim güçlükleri, yüksek tansiyon ve kalp çarpıntıları gibi problemlere yol açabiliyor. Ancak ufak tedbirlerle bu sorunların önüne geçilebilir” açıklamasında bulundu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın konuyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Sağlıklı bayram sofraları için öneriler

Özellikle kilo problemi olan, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp-damar rahatsızlığı bulunan kişiler bayram ziyaretlerinde daha dikkatli olmalı. Kurban Bayramı’nda tüketilen et, doymuş yağ ve kolesterol bakımından daha zengindir. Bu nedenle tansiyon veya diyabet gibi sağlık problemi yaşayan kişiler etin daha az yağlı veya yağsız kısımlarını tercih etmeli. Özellikle sakatat ve organ etlerinden uzak durulmalı.

Kızartma yerine haşlama, kavurma ve fırın yöntemi tercih edilmeli

Taze kesilmiş etler daha sert ve zor pişeceği için sindirimi zorlaştırabiliyor. Etlerin daha kolay sindirilmesi için birkaç gün buzdolabında dinlendirilip tüketilmesinde yarar var. Özellikle etlerin kızartma ve kavurma yöntemleri yerine ızgara, fırın veya haşlama yöntemi tercih edilmesi daha sağlıklı. Sebzenin de bulunduğu et yemeklerinde ise ekstra yağ eklemeye gerek olmadığı için yemeğin kendi lezzeti ortaya çıkıyor. Ayrıca, bir öğünde tüketilen et miktarının 100 gramı geçmemesine özen gösterilmeli.

Etle birlikte sebze ve salata tüketilmeli

Et tüketirken yanındaki besin gruplarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Ana öğün et olduğunda yanında mutlaka salata veya zeytinyağlı bir sebze yemeği olmalı. Ekmek olarak ise beyaz un yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmeli. Ekmek tüketilmiyorsa; çorba, bulgur pilavı veya makarna gibi sindirimi daha kolay olan karbonhidrat grubu üyeleri tercih edilmeli.

Kahvaltı atlanmamalı

Çoğu aile için bayramın ilk günü keyifli bir aile kahvaltısı anlamına geliyor. Bayram günleri yapılacak en büyük yanlışlardan biri de nasıl olsa öğleden sonra çok fazla yemek yiyeceğim diye kahvaltı öğününü atlamak. Oysa hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalı.

Yemeklerden sonra sindirimi zor besin ve içeceklerden uzak durulmalı

Hazmı zor olan etin üzerine yoğun şekerli tatlılar tüketmek, mide ve bağırsak problemlerine yol açabilir. Yemeklerin ardından sunulan şerbetli hamur tatlıları sağlık açısından tehlike taşıyor. Bunların yerine hazmı daha kolay olan sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmeli. Şekerli ve asitli içecekler de sindirimi zorlaştırır. Hazmı daha kolay olan ayran, cacık veya bitki çayları tercih edilmeli. Ayrıca, bu dönemde çay ve kahve tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Yemeklerden sonra hareket etmek sindirim açısından faydalı

Bayram ziyaretlerinde sohbet eşliğinde öğün dengesi kaçabiliyor. Yemeklerden 30-40 dakika sonra hafif, orta veya tempolu yürüyüş yapmak ise hazımsızlığı önlüyor. Asansör yerine merdiven kullanmak, kısa mesafeli yerlere yürüyerek gitmek gibi basit önlemler alınabilir. Unutmayın, biraz ekstra hareket, hiç hareket etmemekten daha kârlı.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Başak İnsel Aydın
Doktorun Biyografisini Gör

Başak İnsel Aydın, Yeditepe Üniversitesinin 5 yıllık ve Diyetetik (İngilizce) lisans eğitimini tamamlayarak ‘Diyetisyen’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Üniversite staj döneminde Acıbadem Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, Maltepe Bölge Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde mesleğini deneyimleme şansı bulmuştur. Mezuniyetinden sonra Ataşehir Modern Tıp Merkezi ile iş hayatına başlayıp, sırası ile Emsey Hospital ve Anadolu Sağlık Merkezi John Hopkins Hastanelerinde diyetisyen ünvanı ile yer almıştır. Bu sırada Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Bölümü yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılının başından beri kurucusu olduğu Başak Diyet kliniğinde danışan kabulüne devam etmektedir. Daha önce Teknosa A.Ş. , DHL lojiştik hiz A.Ş , Honda Türkiye gibi şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmeti vermiştir, günümüzde de büyük şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmetine devam etmektedir. Hala Maltepe Başak Diyet kliniğinde ve Ataşehir Anadolu Sağlık Merkezinde beslenme ve fitoterapi uzmanı olarak hasta kabul etmektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.