Hemen Arayın

Sağlıklı Beslenme için Olmazsa Olmaz 5 Süper Gıda

okuyabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek, özellikle de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, bütün besinlerden doğru oranda tüketmek önemli. Yani her öğününüzde vücudunuz için doğru meyveyi, sebzeyi, lifi ve proteini tüketerek vücudunuz için yeterli yakıtı yerine koymanız gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, tüm bunların yanısıra tüketmeyi ihmal etmemeniz gereken 5 süper gıdadan söz ediyor:

Sağlıklı Beslenme için Olmazsa Olmaz 5 Süper Gıda
  1. KEFİR: Süper besin sıralamasının başında olan kefir hem protein olarak oldukça zengin bir ürün hem de probitik olarak çok zengin bir besindir. Uzun süre tokluk hissi sağlamasının yanı sıra bağırsak sağlığı ve kas inşası için oldukça önemlidir.

  2. BEYAZ LEBLEBİ: El altında muhakkak tutmanız gereken bir ürün olan beyaz leblebi düşük kalorisi olmasına rağmen harika bir tok tutucudur. Ayrıca midenizde yanma ve reflü gibi şikayetlerinizi de azaltmanıza yardımcı olacaktır. Arada tükettiğiniz leblebi aynı zamanda karbonhidrat olduğu için kan şekerinizin düşmesinin de önüne geçecektir.

  3. KURU KAYISI: Bağırsak sağlığı ve tatlı krizlerinin ikisini bir arada aşmanıza yardımcı olacak kuru kayısı kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olacağı için bağırsak sağlığınızın da korunmasına yardımcı olur. Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık gibi problemlerin de önlenmesinde rol oynar. Kuru kayısı yerine gün kurusu da tüketebilirsiniz.

  4. MERCİMEK: Harika bir bitkisel protein olan mercimek yüksek tok tutucu özelliğinin yanı sıra kas gelişiminiz için de oldukça yaralıdır. Ayrıca içeriğindeki B vitaminleri, çinko ve fosfor sayesinde hem açlık ataklarınızı engelleyecek hem de size dengeli bir öğün sunacaktır. Mercimeğin kırmızı ve yeşil olanlarını tüketeceğiniz gibi beluga yani siyah mercimeği de protein değeri daha yüksek olması sebebiyle tüketebilirsiniz.

  5. ÇİĞ BADEM: Hem kaliteli yağ olması, hem kolay ulaşılabilir olması hem de E ve B vitamin değeri açısından yüksek olması, bademi süper besinler listesine alacak en temel sebepler. Badem önemli bir ara öğün olmasının yanı sıra kalp sağlığınız için de oldukça önemli bir besindir. Ortalama günde 1 avuç kadar tüketilen çiğ badem hem size tokluk sağlayacak hem de kalp-damar hastalıklarına karşı besinsel bir kalkan oluşturacaktır.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Ulaş Özdemir
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Ulaş Özdemir, Yeditepe Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun oldu. Staj dönemimi GATA, Okmeydanı SSK Hastanesi, Memorial Hastanesi ve Çapa Tıp Fakültesi’nde Beslenme/Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet polikliniklerinde stajını tamamladı. Sporda Beslenme ve Supplement kullanımı alanında çalışmalar yürüttü ve tezini bu alanda bitirdi. Ardından Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışırken onkoloji beslenmesi alanında eğitimler aldı.  Sonrasında Alarko Holding Hillside City Club Etiler ve İstinyepark bünyesinde iki yılı aşkın süre poliklinik hizmetleri verdi.   2017 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dyt. Özdemir, beslenme ve diyet uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.