Hemen Arayın

Sağlıklı bir kalp için 5 öneri

okuyabilirsiniz.

Çağımızda giderek artış gösteren kalp hastalıklarının önüne geçmek aslında mümkün. İşte Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Zor’un kalbi konumak için önerileri...

Sağlıklı bir kalp için 5 öneri

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin % 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Bu ölümlerin 7,4 milyonu kalp krizine, 6,7 milyonu inmeye bağlıdır. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) istatistiklerine göre Türkiye genelinde 2016 yılında meydana gelen yüzde 39,8'inin nedeni kalp ve damar hastalıkları. 408 bin 782 ölümün 162 bin 876'ı bu sebeple olurken, bu hastalığı yüzde 19.7 ile iyi ve kötü huylu tümörler (kanser) ve yüzde 11.9 ile solunum sistemi hastalıkları izledi.

Dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin 2016 yılında yüzde 40.5’i "iskemik kalp" hastalığından, yüzde 23.6’sı ise "serebro-vasküler" hastalıktan kaynaklandı.

Plak gelişimi nedeniyle daralma ya da tıkanmaya bağlı hastalık kalbi besleyen damarlarımızda ise koroner arter hastalığı, beyni besleyen damarlarda ise serebrovasküler hastalık, bacak damarlarımızda ise periferik damar hastalıkları adını alır ki tüm bu hastalıklar kalp ve damar hastalıklarını oluşturur.

Kalp ve damar hastalıklarının ana risk faktörlerini hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı oluşturuyor. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam şekli nedeniyle obezite, şeker hastalığı ve diyabet hızla yaygınlaşırken kalp ve damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biri olan hipertansiyon ülkemizde ne yazık ki her 3 yetişkinden birinde görülüyor, 65 yaş üstünde ise bu oran 3’te 2’ye yükseliyor.

Sağlıklı kalp ve damarlar için yapılması gerekenler:

1- Sağlıklı beslenelim. Sebze ve meyveyi çok, kırmızı eti az tüketelim. Süt ve süt ürünlerini az yağlı tüketelim. Haftada 2 porsiyon Omega 3’ten zengin balık (somon, sardalya, uskumru gibi) tüketelim.

2- Sigara içmeyelim. Sigara ne kadar erken yaşta bırakılırsa o kadar kaliteli yaşam süresi kazandıracaktır.

3- Hareket edelim. Haftada en az 2.5 saat orta tempoda ya da 1.5 saat tempolu yürüyüş ya da koşu yapmaya çalışalım.

4- Diyabetik, yani şeker hastalığı olan kişilerin kan şekeri düzeylerinin iyi olması, kontrol altında olması çok önemlidir. Çünkü yüksek şeker damar sisteminin en büyük düşmanıdır. O nedenle bu hastalar mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli, ilaçlarını düzenli kullanmalı ve beslenmelerine çok dikkat etmeliler.

5- Kan basıncı yüksek olan hipertansiyon hastalarında da tansiyonun kontrol altında olması gerekmektedir. Düzenli egzersiz, tuz alımının kısıtlanması, sebze ve meyve tüketiminin artması ilaçların yanı sıra tansiyonu düşürmeye yarayan yaşam tarzı önlemleridir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Ayşegül Karahan Zor
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Ayşegül Karahan Zor, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nden derece ile mezun oldu. Üniversite eğitimi esnasında İngiltere’de Leeds Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kardiyoloji stajını yaptı. Mezuniyet sonrası kardiyoloji uzmanlığını 2005 yılında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’nde tamamladı. 2006 yılında Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından verilen Avrupa Erişkin Transtorasik Ekokardiyografi akreditasyonunu almaya hak kazanan Dr. Karahan Zor,  2006 yılında Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin düzenlediği ekokardiyografi kurslarını da başarı ile tamamladı. Özellikle transtorasik ekokardiyografi, transözofajiyel ekokardiyografi ve üç boyutlu ekokardiyografi konularında deneyimli olan Dr. Karahan Zor, 2005 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde kardiyoloji uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.