Hemen Arayın

Sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları

okuyabilirsiniz.

Yaz aylarında Ramazan dönemi, uzun süreli açlık dönemlerini de beraberinde getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Abdullah Mollamemişoğlu, sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek isteyenlere iftarda ve sahurda uygulamaları gereken bilgiler sunuyor. Mollamemişoğlu, “Ramazan ayında özellikle halsizlik ve baş ağrısı en sık rastlanan sorunlardır. Bunlarla baş edebilmek için iftardan sahura kadar olan sürede beslenmeye dikkat etmek gerekir” diyor.

Sağlıklı oruç tutmanın püf noktaları

Ramazanda beslenme  


Yüksek proteinli gıdalar tüketmek daha uzun süre tok kalınmasına yardımcı olur. Süt ürünleri ve yumurta bunun için iyi bir tercihtir. Protein alımının meyve ve sebzelerle desteklenmesiyle de hem tokluk hissi artırılabilir hem de vücudun vitamin ve mineral takviyesi sağlanmış olur. Tahıl ürünü olarak da lif oranı yüksek olan çavdar ekmeği ya da kepekli makarnanın tercih edilmesi gerekir.  

İftarda ne yemeli?  

İftarda tüketilecek iftariyelikten sonra muhakkak yemeğe çorba ile başlanması ve çorbanın ardından 10–15 dakikalık bir sindirim arası verilmesi, ana yemekte hafif besinler tercih edilmesi, bol yağlı ya da yağda kızarmış yemekler yerine, fırınlanmış, ızgara veya haşlanmış ürünler tüketilmesi gerekiyor. Makarna, pilav veya börekten sadece bir tanesinin tercih edilmesi ve bunlarla birlikte pide, ekmek ve tatlı gibi yoğun karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmemesi öneriliyor. Özellikle iftar sonrası tatlı yemekten kaçınılması, mümkün olduğunca posa ve vitamin içeren meyve tüketiminin artırılması, mutlaka tatlı tüketilecek ise tercihin sütlü tatlılardan yana yapılması gerekiyor. Tatlıdan sonra çay veya kahve yerine, hazmı kolaylaştıracak olan adaçayı ya da rezene çayı gibi bitki çaylarının tüketilmesi tavsiye ediliyor.  

 

 

Ramazan’da sıvı tüketimi


Sıvı tüketimine de kesinlikle önem verilmesi, çay ve kahve su kaybına neden olduğu için bunların yerine suyun tercih edilmesi ancak tek seferde yüksek miktarda su tüketmek yerine sahur süresi boyunca yavaş yavaş içilmesi gerekiyor.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.