Hemen Arayın

Sağlıklı su tüketimi

okuyabilirsiniz.

Suyun vücudumuzun yüzde 55’den 85’e varan bir kısmını oluşturduğunu ve birçok metabolik olayda etkili olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, sağlıklı su içme kültürünü; günlük ihtiyacımıza uygun, düzenli ve uygun pH aralıklarında su içmek olarak tanımlıyor. 

Sağlıklı su tüketimi

Su tüketimi hakkında bilgi  


Su içimini susamayı beklemeden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Gün içerisinde çay, kahve, meyve suları gibi sıvılar tüketsek de bunların birçoğunun idrar sökücü olması sebebiyle suyu su olarak tüketmek çok önemli. Suyun faydasını en üst düzeyde sağlayabilmek için yemeklerden 15 dakika önce su içimine başlanması ve yemek sırasında su içme alışkanlığı varsa devam ettirilmesi gerekiyor. Yapılan fiziksel aktiviteye göre değişmekle birlikte günde 1,5-2 litre su tüketiminin ihmal edilmemesi gerekiyor.  

Su, kilo verdirir mi?

Su, iştahı doğal olarak bastırıyor ve bedenin depolanmış yağlarını metabolize etmesine yardımcı oluyor. Çoğumuz suyun değerini önemsemeyiz fakat sürekli kilo kaybı için en ideal formül sudur. Araştırmalar alınan su miktarı azalınca vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başladığını gösteriyor. Kilolu çocuklar ve yetişkinlerin metabolik yükleri fazladır. Yağların kullanılmasında suyun özel bir yeri olduğu için, fazla kilo problemi olanlar suya çok daha fazla ihtiyaç duyar.  

Yeterli miktarda su içmek çok önemli

Gün içinde yeterli miktarda su almadığımızda ve bunu bir alışkanlığa dönüştürdüğümüzde başımıza neler gelebilir? Dehidrasyon dediğimiz vücut sıvı hacminin azalması, birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bu durum, deri yoluyla vücutta toksik maddelerin atılımını bozuyor ve çeşitli cilt sorunlarına (sedef, dermatit vs.) karşı vücudumuzu dirençsiz hale getiriyor. Toksik maddelerin birikimi bakterilerin gelişimine neden olurken; bu da böbrek ve mesanede inflamasyon gibi sorunları karşımıza çıkarıyor. Toksinlerin vücut tarafından atılamaması ve yağ altında saklanmasıyla kilo kaybı zorlaşıyor, suyun içinde bulunan çeşitli alkali minerallerin eksikliği sebebiyle de mide rahatsızlıkları görülebiliyor. Bunların yanı sıra kan basıncında yükselme, kabızlık ve yaşlanma belirtilerinin erken zamanda ortaya çıkması da suyu az içmenin sonuçlarından olabiliyor.  

Su tüketimi nasıl olmalı?

  • pH değeri 4,5–9,5 arasındaki suları tercih edin ve sabah kalktığınızda mutlaka 2 bardak su için.
  • Kilo probleminiz var ise yemek yerken tokluk hissi için yemeklerden önce mutlaka su içmeye özen gösterin.
  • İdrarınızı yaptıktan sonra, kaybedilen sıvının yerine 1 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. 
  • Suyu her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun. Özellikle elinizin altında sürekli su olmasına dikkat edin.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.