Hemen Arayın

Sağlıklı yaşlanmanın 10 yolu

okuyabilirsiniz.

Uzayan yaşam süresi, “sağlıklı yaşlanma” kavramını da beraberinde getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, sağlıklı yaşlanmanın yollarını anlattı...

Sağlıklı yaşlanmanın 10 yolu

Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde yaşam süresi giderek uzuyor. “Sağlıklı yaşlanmak” ise giderek önem kazanıyor. Kişinin yaşam şekli, beslenme düzeni ve genetik yapısının sağlıklı yaşlanmayı etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, sağlıklı bir yaşlılık için alınabilecek önlemler hakkında önemli bilgiler verdi.

Hastalanmadan önlem alabilmek için check up yaptırılmalı

Tüm hastalıklarda erken tanının çok önemli olduğunu ve sağlıklı yaşlanma için mutlaka yılda bir kez check up yaptırılması gerektiğini belirten İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra sağlık bozulduğu için tedaviçok daha zor ve pahalı olabiliyor. Bu nedenle akrabalarında kanser, kalp, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunanlar mutlaka yılda bir kez check up yaptırmalı. Check-up kontrolünde başlangıç aşamasında tespit edilen problemlerin medikal tedavi ya da diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile ilerlemeden önüne geçilmesi de mümkün olabiliyor” dedi.

Sağlıklı beslenme ve düzenli spor çok önemli

Sağlığın yaşlılıkta da korunmasında beslenmenin oldukça önemli olduğunu anlatan İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, “Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, ileri yaşlarda kalp ve damar hastalıkları, felç, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, demans, depresyon ve kemik ve kas erimesi gibi hastalıkların görülme oranını azaltıyor. Hareketsizlik, özellikle kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebebidir” açıklamasında bulundu.

Kaliteli yaşlılık için 10 öneri

  • Sürekli yeni şeyler öğrenerek zihninizi aktif tutun
  • Dengeli ve sağlıklı beslenin
  • Kilo almayın
  • Egzersiz yaparak formda kalın
  • Uyku düzeninizi koruyun
  • Sosyal ilişkiler kurmak için çaba gösterin
  • Moral ve motivasyonunu koruyun, stres ile mücadele edin
  • Düzenli yıllık check-up yaptırın
  • Sigara kullanmayın, kullanıyorsanız bırakın
  • Aşılarınızı ihmal etmeyin
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Çağatay Öktenli
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Çağatay Öktenli; 2002 yılında doçentlik unvanını ve 2007 yılında profesörlük unvanını aldı. 2011 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde iç hastalıkları ve geriatri uzmanı olarak çalışmaya devam ediyor.  


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.