Hemen Arayın

SBS stresi tüm aileyi sararsa…

okuyabilirsiniz.

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) gençler kadar aileler için de stres ve kaygı kaynağı. Gençlerin hayatının bu önemli döneminde ailelere büyük görevler düşüyor. Anadolu Sağlık Merkezi Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer, SBS sınavına hazırlanan gençlere ve ailelerine önerilerde bulunuyor. 

SBS stresi tüm aileyi sararsa…

Ailenin, okul-aile-dershane üçgeninin içinde büyük bir emekle SBS’ye hazırlanan ve bir taraftan da ergenlik döneminin değişimlerini yaşayan çocuğunun stres ve kaygılı durumunu gözlemlemesi gerekiyor. Unutkanlık, dikkatini toplayamama, düşüncelerini organize edememe, yemek ve uyku düzeninde farklılıklar, duygulanımda gerginlik, karamsarlık, güvensizlik gözlemleniyorsa sınava yönelik bir kaygıdan bahsetmek mümkündür. Bazı durumlarda bu belirtilere çarpıntı, titreme, ağrılar gibi fiziksel semptomlar da eşlik edebiliyor. Kaygı yoğunlaştıkça kendini çaresiz ve çözümden uzak hissetmek de söz konusu olabiliyor.  
 

SBS stresinden kurtulmak için sözler kadar tavır da önemli  


Çocuğa, sınav sonucunun kişisel değerini ve yaşamın bütününü belirlemediğini hissettirmek gerekir. Bu konuda söylenen sözlerden çok, sergilenen tavır ve satır aralarında geçen anlamlar belirleyici oluyor. Anne babanın, çocuklarının başarısını kendi başarıları gibi algılayıp algılamadıklarını tartmaları gerekiyor. Anne-babanın beklentilerini, performansı ve başarısıyla karşılayamayan çocuk, ciddi bir özgüven problemine düşebilir. Bu anlamda hedeflediği okulun çocuğunuzun da tercih ettiği bir okul olması önemlidir.  

 

 

SBS stresinden kurtulma yolları  


Anne babaların yaşamı askıya alıp, bu süreçte çocuğuna daha fazla zaman ayırabilmek için işten ayrılma, sosyal yaşamına son verme gibi davranışlar içine girmeleri de doğru değil. Bu gibi fedakarlıklar gencin üzerindeki baskıyı artırıyor. Aileler çocuklarından önce kendi kaygı ve endişelerini azaltmalı. Ebeveynlerin, hiçbir çocuğun anne - babanın hayallerini gerçekleştirmek zorunda olmadığını kabul etmesi gerekiyor.  

 

 

 

 

SBS stresini azaltmak için ailelere öneriler

 

 

 • Çocuğunuza duygusal destek verin. 
 • Onu yapabileceği kadarıyla kabul edin ve ona bunu hissettirin. 
 • Haksız eleştiriler ve ümit kırıcı cümlelerden kaçının.
 • Başkalarıyla kıyaslamayın, çocuğunuz zaten kendini fazlasıyla kıyaslıyor.
 • Sevginizin koşullara bağlı olmadığını hissettirin.
 • Yapamadıklarına değil, yapabildiklerine odaklanın. Kaç yanlışı olduğu yerine kaç doğrusu olduğunu sorun. 
 • Çocuğunuzun duygusal seyrini dikkatle takip edin. İpuçları yaşam rutini ve alışkanlıklarında yer alacaktır. 
 • Başarısının sadece bugüne ait değil, eğitim yaşamının başından bu yana süregelen detaylarla bağlantılı olduğunu unutmayın.  

 

Seviye Belirleme Sınavına girecek gençlere öneriler  

 

 • Sınava hazırlık sürecinde, duygusal olarak sizi besleyen kaynakları  (arkadaş vb)zaman sıkıntısı nedeniyle tamamen terk etmeyin. 
 • SBS sınavının sonucu yaşamınızda önemli bir yer tutacaktır. Ancak kişiliğinizin ve varlığınızın bütünü olarak değerlendirmekten kaçının.
 • Ders çalışmaktan bunaldığınız durumlarda, size keyif verecek molalar verin. 
 • Sınava iki-üç gün kala çalışmayı bırakın ve tamamen rahatlamaya yönelik aktiviteler yapın.
 • Zamanı kullanmada sorunlar yaşıyorsanız, bu sorunu nasıl hafifletebileceğinizle ilgili çözümler araştırın.
 • Aileniz için değil kendiniz için bu süreci yaşadığınızı kendinize sık sık hatırlatın.
 • Kaygı ve endişeniz arttığında bunu aileniz ve çevrenizle muhakkak paylaşın. 
 • Uyku ve beslenmenize özen gösterin. 
 • Sınav öncesi fiziksel olarak yorucu aktivitelerden kaçının. 
 • Bu sınavın yaşamınızda bir “son” değil, ara bir kesit olduğunun farkında olun.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Psk. Dan. Necmiye Doğruer
Doktorun Biyografisini Gör

Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Klinik stajlarını Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi Psikiyatri kliniklerinde tamamladı. 20 yıldır psikolojik danışman olarak çalışan Doğruer, uzun yıllar çeşitli özel eğitim kurumlarında ailelerle çalıştı ve danışmanlık merkezlerinde yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışmanlık verdi.

Travma, depresyon, kaygı bozuklukları, fobiler, psikosomatik rahatsızlıklar, kayıp-yas süreci, ilişki problemleri,  bağlanma bozuklukları ve yakın ilişkilerde yaşanan güçlükler gibi birçok alanda danışmanlık veren Psikolog Doğruer, çalışmalarında Sistem Dizim Terapisi, Sistemik Pragmatik Experiential Terapi, Kısa Süreli Psikodinamik Terapi ve EMDR yöntemlerinden faydalanmakta.

Sistem Dizim Terapisi (TSDE, Psikoterapist Dr. Mehmet Zararsızoğlu), EMDR (Göz Hareketleri ile Yeniden İşleme ve Duyarsızlaştırma, Davranış Bilimleri Enstitüsü), Psikanalitik Terapide Teknik ve Pratik, Psikanalizden Dinamik Terapilere (İÇGÖRÜ, Klinik Psikolog Yavuz Erten), Aile ve Çift Terapisi  (IFTI, Psikiyatr Murat Dokur), Nöropsikiyatrik Bozukluklar (Prof. Dr. Barış Korkmaz) isimli eğitimlere katıldı. Aldığı tüm eğitimlerin entegrasyonu ile, “kişinin ancak kendisine ve aile sistemine ait tüm gerçeklikleri kabul edip, kendi gerçekliğini inşa ederek yol alabileceğine” dair inancı anahtar noktası oldu. Bugün geldiği noktada fenomenolojik yaklaşımın büyük zenginliğini de yanına alarak psikolojik danışman kimliğini daha da geliştirmeye çalışmakta.

Birçok kurum ve kuruluşta, “Çift İlişkileri”, “Ailelerde İlişkisel Dinamikler”, “Stresle Baş etme”, “Tükenmişlik Sendromu”, “İş yaşamı ve İlişkiler” gibi başlıklarda seminerler verdi. 2011 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Psikolog Doğruer, halen psikolojik danışman/psikoterapist olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.